Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prieš smegenų aneurizmos plyšimą – lyg šūvis į galvą

„Lyg kas būtų trenkęs per galvą iš vidaus“, „mano galvoje tarsi iššovė medžioklinis šautuvas“ – pasakoja galvos smegenų aneurizmos plyšimą išgyvenę laimingieji. Laimingieji, mat pusė galvos smegenų aneurizmos plyšimų atvejų baigiasi mirtimi, kita didžiulė dalis – neįgalumu visam gyvenimui.

Pokštelėjo išgėrus kavos ir stiprios arbatos

„Buvome su šeima išvykę atostogauti, o kitą dieną po grįžimo man jau buvo plyšusi smegenų aneurizma. Grįžus kitą dieną labai skaudėjo galvą. Išgėriau vieną puodelį kavos, bet skausmas nepraėjo. Išgėriau antrą – irgi nepraėjo. Tada dar išgėriau labai stiprios juodos arbatos. Matyt, tai dar labiau pakėlė spaudimą, jaučiau, kad man labai negera... Ir tada tik pūkšt!“, – savo galvos aneurizmos plyšimo istorija pranešime žiniasklaidai dalinasi 51 metų Giedrius Šova.

Vyras teigė, jog gal net ir po šio „šūvio“ nebūtų kvietęs greitosios, tačiau pajuto, kad ėmė tirpti rankos ir veidas. Tada suprato, jog situacija rimta ir delsti negalima. Taip vyras atsidūrė ligoninėje ir tapo vienu iš laimingųjų, kuriam ne tik pavyko išvengti mirties, bet ir neįgalumo. „Po operacijos atsibudau „švaria“ galva ir buvau tiesiog labai laimingas, kad likau gyvas, galėjau kalbėti, mąstyti, nes žinojau, kad šansų buvo nedaug. Kažkada šeimoje jau buvo toks atvejis, pasibaigęs tragiškai“, – pasakoja vyras.

Pusė atvejų baigiasi mirtimi

„Smegenų aneurizmos plyšimas įvyko prie namo, sode. Baigiau darbą, persirengiau ir einant galvoje pasigirdo kaip medžioklinio šautuvo šūvis. Žmona buvo kieme, aš jai sakau: galvoje labai stiprus garsas, matyt, kažkas ten negerai, kviesk greitąją. Pradėjo svaigti galva, greitai ėmė blogėti savijauta, dar persirengiau, galėjau kalbėti, bet jau nelabai ką ir atsimenu“, – pasakoja Algis Kantauskas, 79 metų pensininkas.

Išgelbėti Algį, kaip vėliau sakė gydytojai, tikimybė buvo vos 20 proc. „Išeidamas gavau lapuką, kur buvo parašyta: „nėra fizinių apribojimų“. Buvau toks laimingas – juk vos nemiriau, o išeidamas gavau tokį lapelį, kad net nesu fiziškai apribotas“, – džiaugėsi pensininkas.

65-erių Danutė Nikolenkienė taip pat išgyveno smegenų aneurizmos plyšimą, tačiau lemtingo pokštelėjimo ji neišgirdo. „Eidama namo iš darbo, kuriame tuo metu patirdavau labai daug streso, parkritau – man kažkodėl susipynė kojos. Parėjau namo, tačiau buvo labai bloga: pradėjo pykinti, siaubingai skaudėjo galvą, negalėjau vaikščioti, nes svirduliavau. Vakare vyras iškvietė greitąją ir mane išvežė į ligoninę – galvos smegenų aneurizma jau buvo plyšusi“, –  savo istorija dalinasi moteris. Ji pasakoja, kad prieš smegenų aneurizmos plyšimą jautė ant sprando tarsi uždėtą sunkų maišą, kuris labai slėgė pečius ir norėjosi jį nusiimti.

Rizikos faktoriai

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, gydytojas radiologas Audrius Širvinskas pasakoja, kad smegenų aneurizmą galima aptikti penkiems iš 100 žmonių, bet ne visos aneurizmos pavojingos. Iš 300–500 aneurizmų per metus plyšta tik viena. Atrodo, nedaug, tačiau plyšus aneurizmai pasekmės gali būti tragiškos – pusė pacientų, kurie yra net ir aktyviai, laiku gydomi, neišgyvena.

„Smegenų kraujagyslės paprastai yra tvirtos ir atlaiko spaudimą. Tačiau jeigu yra tam tikrų rizikos faktorių, tokie kaip buvęs smegenų aneurizmos atvejis šeimoje, hipertenzija, rūkymas, kartais ima ir atsiranda smegenų aneurizma. Daugiausia aneurizmos atvejų pasitaiko žmonėms, kuriems per 40 metų, dažniau – moterims“, – pasakoja A.Širvinskas.

Embolizacija – tai mažiau invazinė smegenų aneurizmos operacija nei neurochirurginė. Jos metu per šlaunies arteriją įleidžiama speciali viela ir ja per kraujagyslę nukeliaujama iki aneurizmos smegenyse. Čia į aneurizmą įleidžiamos specialios embolizacinės spiralės ir ji taip „uždaroma“ nuo kraujo patekimo. Tai apsaugo pacientus nuo galvos smegenų aneurizmos plyšimo.

Reikėtų patiems tikrintis sveikatą

A.Širvinsko teigimu, galvos skausmas, kokį sukelia plyšusi galvos aneurizma, nepraeina niekada. Kai kuriuos stipriai pykina, jie vemia, mano, gal kažkuo apsinuodijo, ir tikrai nepuola kviestis greitosios pagalbos.

„Prieš plyšdama galvos smegenų aneurizma dažnai sukelia neįtikėtinai stiprų galvos skausmą. „Tokio dar nesu patyręs gyvenime“, – sako pacientai. Jeigu toks jau užėjo, reiškia, aneurizma tuoj plyš – ne po metų ar dvejų. Galvos skausmas dažnai atsiranda porą savaičių iki plyšimo, kartais – ir pykinimas, vėmimas, dvejinimasis akyse, skausmas akiduobėse. Tai jau kritiniai simptomai, kurie duoda ženklą, kad tuoj gali įvykti tragedija ir reikia skubiai kreiptis į medikus“, – sako gydytojas radiologas.

Jo teigimu, blogiausia, kad pati galvos smegenų aneurizma, jeigu ji dar nėra plyšusi ar beplyštanti, dažniausiai yra nejuntama. Dauguma turinčių smegenų aneurizmą to net neįtaria. Neplyšusios, simptomų neturinčios smegenų aneurizmos dažnai aptinkamos visiškai atsitiktinai, atliekant galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografiją dėl kitų priežasčių. Vis dėlto gydytojo teigimu, būtų daug geriau, jeigu rizikos veiksnius identifikavę žmonės patys ateitų pasitikrinti.

Rekomenduojami video