Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prasta nuotaika. Kaip ją pakeisti?

Pratinkitės visada būti linksma – tikrai tokia tapsite.Nuotaika banguoja kaip vandenynas: būna potvyniai ir atoslūgiai. Tokie Visatos dėsniai – savo kelyje kiekvienas patiriame pamokų, susikauname su vidiniais demonais. Visa tai tam, kad rastume tikrąją save.

Semkitės optimizmo

Pripratimas – antras prigimimas“ – byloja liaudies išmintis. Bene 90 proc. to, ką laikome savo elgesio ypatybėmis, emocijomis ir reakcijomis, yra tiesiog nusistovėję mūsų įpročiai. Vairuotojui nereikia galvoti apie tai, į kurią pusę pasukti vairą, šokėjai – kada kokį žingsnelį žengti. Tai vyksta automatiškai. Taip pat tampa įprasti ir požiūriai, jausmai, įsitikinimai. Suformavus įprotį galvoti ir šnekėti apie sėkmę, netrukus taps linksmiau ir ims geriau sektis. Tereikia vieną kartą ryžtis ir pradėti mokytis naujų elgesio būdų, kol jie pagaliau taps įprasti. Vairuotojas lengvai pereina nuo rankinės prie automatinės pavarų dėžės, šokėja žengia kitokį, nei įprastai, žingsnį – tačiau kol įpras, turės tai daryti sąmoningai. Kuo dažniau treniruositės, tuo greičiau tas veiksmas taps savaime suprantamas. Tad jeigu norite priprasti prie optimizmo, reikia reguliariai treniruotis.

Pasitelkite pasąmonę

Treniruokite pasąmonę. Jos galimybės labai didelės, didžiosios jos dalies nė nepanaudojate. Pagrindinis poveikio pasąmonei metodas toks paprastas, kad daugelis žmonių netiki, jog jis veiksmingas. Su pasąmone galite sutarti tiesiog duodami jai nurodymus balsu ar mintimis. Taip pat aktualią informaciją į ją galite įvesti ne tik žodžiais, bet ir padedami vaizduotės, kaip jums patogiau. Tik tą informaciją turite nuolat kartoti.

Dažnai ką nors kalant sau į galvą, tai užsifiksuoja pasąmonėje, tad visos kitos galimybės lieka mažai tikėtinos. O „užsiprogramuoti“ jaustis optimistiškai tikrai naudinga. Savitaiga gali padėti ir tada, kai norite mesti rūkyti, atsikratyti antsvorio, tapti komunikabilesnė.

Pasiryžkite ir nuo rytojaus ryto imkitės savitaigos. Pavyzdžiui, kas rytą po keletą minučių sau kartokite: „Šiandien man labai pasiseks“ arba ką nors kita. Ir darykite tai kiekvieną rytmetį – šis savotiškas ritualas netrukus tapti įpročiu. Teigiamo poveikio ilgai laukti neteks – jūsų pageidavimai išsipildys, kai bus kartojami ne mažiau nei 21 dieną.

  • Atminkite: bandant sau ką nors įteigti, tinkamesnė yra teigiama, o ne neigiama formuluotė, pvz., sakykite ne „nenoriu sirgti“, o „noriu būti sveika“.
  • Verta paeksperimentuoti. Jei žinote, kad netrukus renginyje reikės stotis prieš auditoriją ir kalbėti, o jums tai nėra lengva, kas vakarą atsigulusi į lovą prieš užmigdama kartokite: „Aš konferencijoje nesinervinsiu ir gerai pasirodysiu.“ Tiesa, mintys ne kartą nuklys, tai natūralu, tačiau nesiliaukite tai dariusi. Didelė tikimybė, kad atėjus svarbiai dienai iš tiesų nesinervinsite ir gerai pasirodysite.
  • Verta tapti savo minčių šeimininke. Mat jei lauksite, kad pagrindą geroms mintims rastis suteiks aplinkybės, gali tekti laukti ištisus metus.

Mintys – jėga

Mūsų tikslai, planai – taip pat ne kas kita, nei mintys. Nuo to, ką žmogus galvoja, kuo tiki, labai priklauso jo psichinė ir fizinė būklė, net materialinė padėtis. Jei tikėsite blogais dalykais ir nuolat lauksite nelaimių, tikriausiai jas ir pritrauksite. Kiekvieną dieną pradėkite mintimis, pilnomis pasitikėjimo savimi ir optimizmo. Savo dieną organizuokite teigiamų minčių pagrindu.

Mes, deja, neretai elgiamės atvirkščiai. Ko nors nemokėdami sakome sau: „Išmokti dirbti šia kompiuterio programa, vargu ar pavyks, ji labai sudėtinga.“ Arba: „Mano metų įstoti į universitetą – nėra šansų...“ Tokiais atvejai verčiau patylėti.

Kiekviena diena – savotiška gerų ir blogų dalykų samplaika. Yra faktų, kurie, atsižvelgiant į jūsų pasirinkimą, gali būti laikomi tiek gerais, tiek blogais. Daug kas priklauso nuo požiūrio. Kodėl gi nepažvelgus teigiamai? Žinoma, lengva pasakyti, tačiau pabandyti visada verta.

Ieškokite priežasties

Pasigilinkite į savo niūrios nuotaikos priežastis. Paprastai tam kas nors duoda postūmį. Akivaizdu, kai vyksta konfliktas ar nesusipratimas. Tačiau kaltas gali būti net oras: kai kurie žmonės džiaugsmingi saulei šviečiant, ir liūdni, kai lyja, nors jų gyvenime tuo metu niekas nesikeičia – ir vienu, ir kitu atveju tenka sėdėti prie darbų patalpoje.

Prastos nuotaikos priežastis gali būti gilesnė, tarkim, kokio nors tipo vyras jums primena buvusią nelaimingą meilę, tad pamačiusi tam tikrą asmenybę pasijuntate likimo nuskriausta.

Pasidžiaukite – supratusi prastos nuotaikos priežastį, lengviau jos atsikratysite. Na, tiesiog neprisileiskite blogų minčių. Tiesa, mintis kontroliuoti sunku, mat jos elgiasi kaip gyvos būtybės: kai nori, ateina, kai nori – išeina. Bet tada ir su jomis elkitės kaip su gyvais padarais. Tereikia mintyse ar net balsu pasakyti blogai minčiai „Stop!“, kartu treptelint koja ar net suduodant per stalą, o gal kitu ryžtingu veiksmu užfiksuojant apsisprendimą. Toks griežtas nurodymas nepageidaujamus apmąstymus nugins šalin.

Blogų minčių ypač venkite prieš miegą, antraip jos visą naktį neduos ramybės pasąmonei – neramiai miegosite, sapnuosite košmarus, tad dieną taip pat prastai jausitės.

Padės pratimėliai

Jei bloga nuotaika nesitraukia, tikrai padės vienas iš šių kovos būdų.

Galite šiek tiek pajudėti. Radikalus kūno padėties pakeitimas skatina ir nuotaikos pokyčius. Ilgai sėdėjus prie kompiuterio, o paskui energingai pajudėjus, nuotaika tikrai pagerės.

Prisiminkite kokį nors džiaugsmingą įvykį ir iš naujo juo pasimėgaukite vaizduotėje.

Išmėginkite savotišką meditacinį ritualą. Kovokite su jausmų atspindžiais savo kūne. Juk psichiniai procesai pasireiškia ir kūne. Pvz., kai susigėstate, išrausta žandai. Teigiami išgyvenimai kelia šilumos, lengvumo, šviesumo pojūtį, blogieji – šaltį, tamsą, sunkumą. Būtent tokius neigiamų emocijų atspindžius kūne galite nugalėti šiais būdais:

  • išanalizuokite, ką jaučiate, kai jums liūdna – tuštumą, skausmą, sunkumą, šaltį, sąstingį;
  • išsiaiškinkite, kur jūs tai jaučiate – galvoje, krūtinėje, pilve, nugaroje;
  • mintyse susikurkite to negero pojūčio atvaizdą – tai gali būti purvas, ledas, spygliuota viela;
  • mintimis šį vaizdą iškelkite iš savo kūno prieš akis;
  • palengva keiskite šį bjaurų vaizdą į kažką šviesesnio – suapvalinkite kampus, pašalinkite spyglius, tamsias spalvas pakeiskite ryškiomis, skaidriomis ir pan.;
  • pakitusį atvaizdą grąžinkite į savo vidų, pajusite, kaip jūsų būsena pasikeitė į geresnę.

 

Parengė Ina Laumenytė

Rekomenduojami video