Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Periodontitas– klastinga liga: skausmo nejaučia metų metus, o pasekmės – liūdnos

Dantenų ligos – vienos labiausiai paplitusių burnos ligų. 8 iš 10 vyresnių nei 35 m. amžiaus žmonių turi vienokių ar kitokių dantenų problemų. Dar daugiau vyresnio amžiaus žmonių kamuoja sunki dantenų ligų forma – periodontitas. Juo serga daugiau kaip 95 proc. Lietuvos 65-mečių ir garbesnio amžiaus senjorų.

Daugelis nežino, kad serga

„Jie gali sirgti dantenų uždegimu, gali pasireikšti dantenų sunykimas, o periodontitas gali baigtis ir dantų netekimu. Tai yra infekcija, nors šia liga ir neužsikrečiame lyg virusu“, – teigia Lietuvos periodontologų draugijos pirmininkė, gydytoja periodontologė Jūratė Žekonienė.

Dantenų ligos – klastingos, mat daugelis sergančiųjų nepastebi simptomų arba yra linkę nepaisyti perspėjimo ženklų. J.Žekonienė pastebi, kad nors lengvąją ligos formą – gingivitą – pagydyti nesunku, dažniausia pacientai kreipiasi pagalbos ligai peržengus į sunkiąją stadiją.

„Šios ligos nėra skausmingos. Pacientas dažnai nepastebi, kad dantenos šiek tiek paraudusios ar patinusios. Jeigu dantų valymo metu dantenos kraujuoja ar išspjaunama rožinių seilių, dažniausiai manoma, kad tai susiję su dantų šepetėliu – jis per šiurkštus arbadantys buvo valyti per stipriai. Tokiu atveju dantys valomi atsargiau, kad nekraujuotų, o į odontologą nesikreipiama. Jeigu pacientas rūko, kraujavimo gali išvis nepastebėti“, – teigia specialistė.

Turi įtakos kitoms ligoms

Nesudėtingai pagydomas gingivitas ilgainiui virsta periodontitu, o metų metus ignoruojami negalavimai ženkliai padidina gydymo kaštus.

„Jeigu pacientas pradeda gydytis tik tada, kai liga jau pažengusi, jam neužteks vieno vizito pas odontologą, gali prireikti trijų ar keturių. Toks gydymas reikalauja specifinių žinių, o jo kaina gali išaugti daugiau nei dešimt kartų. Galiausiai – periodontito sukelti pokyčiai išlieka visą gyvenimą“ – teigia J.Žekonienė.

Specialistai pastebi, kad negydomos dantenų ligos gali turėti neigiamos įtakos kitoms ligoms, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių, lėtinėms inkstų ligoms, cukriniam diabetui ir kt.

Kaip atpažinti simptomus?

JAV atlikti tyrimai rodo, kad net 70 proc. pacientų diagnozavus sunkios formos periodontitą teigia nežinoję, kad serga tokia liga. J.Žekonienė papildo, kad Lietuvoje atlikti tyrimai parodė tendenciją, jog dantenų ligos plačiai paplitusios tarp jaunimo: bemaž pusė 12-mečių turi susikaupusių akmenų ant dantų ar kenčia dėl dantenų uždegimo.

Dantenų ligų vystymuisi galima užkirsti kelią, o geriausias būdas – tinkama burnos higiena ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą. O kada dėl dantenų būklėsreikia kreiptis į specialistą? Tai daryti rekomenduojama:

  • Pastebėjus dantenų paraudimą ar patinimą;
  • Pastebėjus dantenų kraujavimą ar išspjaunant rausvas seiles valantis dantis;
  • Esant nemaloniam burnos kvapui;
  • Pastebėjus, kad dantis pailgėjęs ar pakeitęs savo vietą;
  • Padidėjus tarpams tarp dantų;
  • Pajutus, kad dantys juda.

Svarbi ir burnos sveikatos profilaktika. Tai galima užtikrinti keliais nesudėtingais žingsniais:

  • Valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną, bent dvi minutes, naudojant rankinį ar elektrinį dantų šepetėlį;
  • Valyti tarpdančius specialiais šepetėliais ar dantų siūlu, jeigu tarpai tarp dantų yra per siauri tarpdančių šepetėliams;
  • Naudoti specialias dantų pastas ir (arba) burnos skalavimo skysčius, jei odontologas ar dantų higienistas tai rekomendavo.
Rekomenduojami video