Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pažeistas apgamas

 „Skusdamasis traumavau apgamą ant veido, pradėjo bėgti kraujas – ar jau reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją?“ – klausia Valdas iš Radviliškio.

asta-dumbliauskiene-5693af537d191

Atsako gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė.

Vieną kartą įplėšus ar nudrėskus apgamą, labai išgyventi nereikėtų – toks pažeidimas rimtesnėms ligoms atsirasti dažniausiai didesnės rizikos neturi. Tačiau dažnas, lėtinis, pasikartojantis apgamo traumavimas gali padidinti riziką. Pavyzdžiui, kai vyras, skusdamas barzdą, ar moteris, depiliuodama kurią nors kūno vietą, dažnai pažeidžia tą patį apgamą.

Tiek esant ūmiam, tiek lėtiniam apgamo pažeidimui būtinai reikėtų pasirodyti gydytojui. Jis įvertins traumos pobūdį, sudarys gydymo planą. Gydytojas nuspręs, ar apgamą būtina šalinti – galbūt jis jau beveik nuplyšęs. Kitu atveju galbūt tik paskirs specialaus gydomojo tepalo. O kai apgamas sugis, tereikės jį stebėti.

Apskritai sergančiųjų vėžinėmis odos ligomis daugėja, todėl rekomenduojama profilaktiškai vieną kartą per metus bet kokio amžiaus žmogui apsilankyti pas gydytoją dermatovenerologą. Specialistas nustatys, kiek iš viso yra apgamų, kurie iš jų yra rizikingi – tam naudojami ir specialūs aparatai. Procedūra nėra skausminga, tik žmogui nereikia gėdytis parodyti visų apgamų – kiekvieną jų būtina atskirai įvertinti.

Stebint ir įvertinant apgamus, svarbu įsidėmėti vadinamąją ABCD taisyklę. A – asimetrija: įvertinti, ar nepasikeitė apgamo forma, iš apvalaus nepasidarė širdutės ar trikampio formos. B – kraštai: pažiūrėti, ar apgamas tolygus, „neaptrupėjęs“, nepakitęs krašto kontūras. C – spalva, reikia įvertinti, ar ji vienalytė, ar neatsirado juodų dėmių. D – skersmuo: būtina stebėti iki pusės centimetro ar didesnį apgamą, ypač reikėtų sunerimti, jei apgamas buvo mažas ir staigiai pradėjo didėti.

Jeigu pastebėjote kokių nors apgamo pokyčių, skubėkite pasitikrinti. Nereikėtų laukti, kol atsiras visi išvardyti simptomai. Tiesa, kartais žmonės prisigalvoja ir nebūtų dalykų, tačiau jau geriau daug kartų veltui ateiti pasitikrinti negu praleisti vieną lemtingą momentą.

 

Rekomenduojami video