Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasiutligė – mirtinai pavojinga liga

Pasaulyje kasmet nuo pasiutligės miršta apie 55 tūkstančiai žmonių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, didelis mirštamumas fiksuojamas Indijoje, Kinijoje, Afrikoje, Azijoje, todėl keliaujant po šias šalis reikėtų žinoti apie riziką. Paskutinis mirties nuo pasiutligės atvejis Lietuvoje susijęs su kelionėmis – 2007 m. asmeniui šuo įkando Indijoje, – praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Kasmet nukenčia nuo gyvūnų

Gyvūnų ar žmonių pasiutligės atvejų Lietuvoje nuo 2015 m. nenustatyta. Nuo 2006 m. pradėta ir sistemingai atliekama laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija nuo pasiutligės, naudojant jaukus su vakcina, efektyviai sumažino pasiutligės viruso paplitimą tarp gyvūnų. Vis dėlto kasmet nuo gyvūnų nukenčia nemažai žmonių. Pavyzdžiui, 2020 m. nuo gyvūnų nukentėjo 3 757 asmenys, iš jų 1 822 paskiepyti. 2021 m. į gydymo įstaigas dėl apkandžiojimo, apdraskymo ar apseilėjimo kreipėsi 3 603 asmenys, iš jų 1 908 paskirta vakcinacija.

Kaip užsikrečiama pasiutlige?

Pasiutligė – ūmi, virusinė, mirtinai pavojinga liga, kuria užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui įkandus, apseilėjus, įdrėskus sužalotą odą, gleivinę. Labai pavojinga, jei pasiutę gyvūnai sukandžioja žmogui galvą, veidą. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, jungines ir gleivines. Pasiutligės virusas neatsparus išorinėje aplinkoje, plitimas per aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Pirmieji simptomai primena gripą

Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė). Specialistai atkreipia dėmesį, kad pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Ligai progresuojant atsiranda kitų simptomų: vandens baimė, oro judėjimo baimė, gerklų ir raumenų spazmai, silpnumas. Pagydyti sergančio pasiutlige asmens klinikinių simptomų stadijoje (progresuoja paralyžius, koma) nepavyksta. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, medikai pagelbėti negali, žmogus miršta.

Kaip apsisaugoti?

NVSC specialistai ragina būti atsargius ir vengti kontaktų su nežinomais, keisto ar agresyvaus elgesio gyvūnais, o įvykusį sąlytį įvertinti kaip pavojų gyvybei. Įkandus gyvūnui, rekomenduojama žaizdą nuplauti vandeniu, jei kraujavimas nežymus, jo nestabdyti ir nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Gydytojui paskyrus, nukentėjusysis privalo skiepytis nuo pasiutligės ir paskirto vakcinų kurso jokiu būdu nenutraukti. Žmonėms vakcinacija yra nemokama.

Rekomenduojami video