Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paracetamolis: galima lengvai apsinuodyti

Pastarosiomis savaitėmis fiksuojamas ypač didelis sergančiųjų peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligomis skaičius. Padaugėjo situacijų, kai netyčia apsinuodijama nereceptiniais vaistais, ypač paracetamoliu, kuris įeina į daugumos vaistų nuo peršalimo sudėtį.

Apsinuodijimo simptomai

Visais atvejais, jei įtariate apsinuodijimą vaistais, reikėtų nedelsiant skambinti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8-5 236 20 52). Čia dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą.

Apsinuodijus paracetamoliu gali būti sunkiai pažeistos kepenys. Pirmąją parą žmogus gali nejausti jokių simptomų, bet jį gali varginti silpnumas, pykinimas, vėmimas. Antrąją parą būklė gali apgaulingai pagerėti: išnyksta pykinimas, padidėja aktyvumas, atsiranda apetitas, bet tuo pačiu metu kepenų funkcija trinka. Trečiąją, kartais ketvirtąją parą būklė vėl blogėja, vėl vargina vėmimas, atsiranda gelta, skausmas kepenų srityje, mieguistumas, pacientas gali tapti neramus.

Vartojant alkoholį, sergant kepenų ligomis ar vartojant kitus vaistus, kurie toksiškai veikia kepenis, net ir gydomoji paracetamolio dozė gali sukelti sveikatos sutrikimų. Tačiau net ir nesant kitų rizikos veiksnių, kelias dienas iš eilės vartojant didelę minėto vaisto dozę, gali atsirasti toksinis poveikis kepenims.

Kaip vartoti vaistus nuo peršalimo

Prieš perkant net ir „paprastą“ nereceptinį vaistą peršalimui gydyti, verta iš pradžių pasikonsultuoti su vaistininku – jis gali padėti parinkti tinkamesnį preparatą arba patikslinti šio dozę.

Vaistiniai preparatai, turintys tą pačią veikliąją medžiagą, yra registruoti skirtingais pavadinimais, nes juos gamina skirtingos farmacijos kompanijos. Tokiu atveju iškyla grėsmė nusipirkti ir vartoti tos pačios sudėties vaisto skirtingais pavadinimais.

Ypač reikia atkreipti dėmesį perkant sudėtinius vaistinius preparatus, turinčius ne vieną, o kelias veikliąsias medžiagas. Pavyzdžiui, daugelio vaistų nuo peršalimo sudėtyje yra veiklioji medžiaga – paracetamolis. Nereikalingas vaisto ar kelių vaistų tuo pačiu metu vartojimas paciento būklės nepagerina, o tik didina nepageidaujamų reakcijų riziką.

Vienu metu vartokite tik vieną preparatą, kuriame yra paracetamolio. Nevartokite didesnės nei nurodyta dozės. Taip pat pavojinga kelias dienas iš eilės suvartoti maksimalią šio vaisto dozę.

Jeigu peršalote, nepersistenkite gydydamiesi namuose – įvairiose tabletėse, arbatose, kurios skirtos peršalimui gydyti, yra paracetamolio.

Atsargiau vaistus, kuriuose yra paracetamolio, reikėtų vartoti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, mat ir vienų, ir kitų organizmas į šį vaistą gali reaguoti jautriau. Be to, vyresnio amžiaus žmonės neretai vienu metu vartoja kelis vaistus, tad rizika patirti nepageidaujamų reakcijų yra dar didesnė.

Rekomenduojami video