Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paprastos veido kaukės beveik neturi trūkumų

Niekas nematys, kad šypsotės, galbūt aprasos akiniai ir veidas bus šiek tiek šiltesnis - maždaug tiek trūkumų turi paprastos veido kaukės, kurios jau tapo COVID-19 pandemijos simboliu. Jos tikrai netrukdo jūsų kūnui kvėpuoti ir nekuria perdėto saugumo jausmo.

„Man su kauke sunku kvėpuoti“, sako dažnas šių paprastų kasdieniškų daiktų nepaprastai ir nekasdieniškai nekenčiantis žmogus. Iš tikrųjų, taip - į kvėpavimą tenka įdėti daugiau pastangų. Tačiau ne tiek jau ir daug - jūsų kūnui deguonies netrūksta. Deguonies koncentracija kraujyje nemažėja netgi dėvint puikiai priglundančią medicininę kaukę.

Dar sakoma, kad kaukės „kuria perdėtą saugumo jausmą“. Supraskit, žmogus užsideda paprastą kaukę ir tuomet pamiršta visas kitas žymiai svarbesnes taisykles. Tai pandemijos pradžioje minėjo ir Pasaulio Sveikatos Organizacija, tačiau tokius faktus gali patvirtinti ar paneigti tik mokslininkai.

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad toks elgesys yra vadinamas rizikos kompensacija. Žmonės yra pripratę prie tam tikro rizikos lygio - jūs kasdien rizikuojate eidami per gatvę. Ir kai rizika staiga išauga, žmogus yra linkęs ją sumažinti tik iki to lygio, prie kurio yra pratęs - mažiau rizikos jam nereikia. Taigi, kai COVID-19 pandemijos akivaizdoje žmonės užsideda kaukes, jie sumažina ligos rizika tiek, kiek jiems pakanka, ir papildomų priemonių nebesiima.

Mokslininkai mano, kad tai nėra tiesa. Jie peržvelgė daugiau nei 20 tyrimų, kuriuose buvo aprašytas žmonių elgesys pandemijos metu. Jie pastebėjo, kad liepti nešioti kaukes žmonės ir toliau tokiu pat dažnumu plaudavosi rankas. Dar daugiau - kai kurie rankas ėmė plautis dar dažniau. Be to, kitame tyrime aprašytas eksperimentas, kurio metu pastebėta, kad žmonės ir toliau laikosi socialinės distancijos, nepriklausomai nuo to, ar kiti žmonės ir jie dėvi kaukes.

Taigi, kaukės nesukelia rizikos kompensacijos fenomeno. Žmonės ir toliau plauna rankas ir laikosi deramo atstumo. Be to, žinodami, kad į kai kurias vietas nepateks be kaukės, jie ten ir neina. Paprastos, pačių pasigamintos kaukės yra pakankamai efektyvios stabdant didesnius lašelius, kuriais virusas ir plinta toliausiai. Jei visi žmonės dėvės kaukes ir laikysis deramo atstumo, viruso plitimo kelių tiesiog bus žymiai mažiau. Be to, reikia nepamiršti ir kitų higienos rekomendacijų - būtinai dažnai plaukite rankas, naudokite dezinfekcinį skystį prie įėjimo į parduotuves, dezinfekuokite parsineštus pirkinius, neskubėkite atidaryti iš užsienio atkeliavusių siuntinių.

Rekomenduojami video