Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Osteoporozė: kaip išvengti neįgaliojo vežimėlio ir pagerinti gyvenimo kokybę

Nuolatinis nerimas, skausmas, baimė pargriūti, patirti menkiausią traumą, kad nelūžtų kaulai, – tokia yra progresavusia osteoporoze – kaulų liga, pasižyminčia kaulų tankio mažėjimu, – sergančiųjų kasdienybė. Tačiau ligą suvaldyti galima – ne tik vaistais, kalcio preparatais ar vitaminu D, bet ir kasdieniu judėjimu – mankšta ir vaikščiojimu. Bet tam reikia ir žinių, ir atsargumo, ir atkaklumo.

Manė, kad nebeatsikels

75-erių Zita K., gyvenanti Klaipėdos rajone, prieš 15 metų jautėsi taip blogai, kad jau buvo susitaikiusi su mintimi, jog visą likusį gyvenimą teks gulėti ligos patale.

„Labai skaudėjo stuburą. Išmatavus kaulų tankį, buvo nustatyta sunkaus laipsnio osteoporozė, kaulų išretėjimas, stuburo slankstelio nuslinkimas. Nebuvo jėgų, negalėjau vaikščioti, net lovoje apsiversti buvo neįmanoma, tapau visiška invalidė. Reikėjo kasdien gerti vaistus ir kalcį“, – pasakojo moteris.

Kartą, kai ji gulėjo ligoninėje, į palatą atvežė visiškai nevaikštančią moterį. „Man pasidarė baisu, pagalvojau: „Negi ir man taip bus?“ – prisiminė Zita. Tai ją labai išgąsdino ir privertė rimtai susimąstyti.

Ėmėsi priemonių

Pirmiausia moteris nusprendė dėl sveikatos atsikratyti antsvorio. Jo nebuvo daug, apie 10 kilogramų, tačiau mažo ūgio moteriškei ir tokį perteklinį svorį nešioti buvo sunku.

„Numečiau net per daug, svėriau 50 kilogramų, kai kurie organai atsisakė, negalėjau gerti vandens, paskui pavyko priaugti iki 56 kilogramų, tiek sveriu ir dabar. Padėjo mano pačios dieta: susidėjau į vieną dubenėlį tiek produktų, kiek suvalgau per dieną, ir tada iš jų dalį, tiek, kiek, mano manymu, užtenka suvalgyti, išėmiau. Per vieną kartą suvalgydavau iš viso 200 gramų, įskaitant skysčius, kartais net ir mažiau. Dabar irgi tiek tevalgau“, – pasakojo moteris.

Dukters paraginta, Zita K. nusprendė daryti pratimus stuburui. Jų pamokė į namus pasikviesta kineziterapeutė.

„Kai ji atėjo, negalėjau nė pajudėti, man viską taip skaudėjo, kad neįsivaizdavau, kaip darysiu mankštą. Bet nusprendžiau, kad blogiau jau negali būti. Pradėjusi mankštintis pamažu atsigavau, dabar nesulyginsi su tuo, kokia buvau prieš 10 metų ir kokia esu dabar. Pratimus galiu daryti tik gulėdama, nes nuslinkęs slankstelis liečia stuburo nervą. Mankšta kiek atitraukia jį nuo nervo ir taip nebeskauda“, – džiaugėsi pagerėjusia savijauta Klaipėdos krašto gyventoja.

Mankštą Zita K., kad ir kokia būtų jos savijauta, atlieka kiekvieną rytą po 30–40 minučių.

Gali lūžti net nuo masažo

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja reumatologė Vilma Bilinskienė-Milkovičienė džiaugėsi Zitos K. atkaklumu gerinant savijautą specialiais mankštos pratimais.

Vilma Bilinskienė-Milkovičienė

„Fizinis aktyvumas nemažina osteoporozės laipsnio, bet padeda išvengti sustabarėjimo, mažina skausmą“, – pabrėžė ji.

Fizinis krūvis itin reikšmingas visų sąnarių ligų, ne tik osteoporozės, profilaktikai. O jeigu jau nustatyta osteoporozė, aktyvumo lygis parenkamas atsižvelgiant į jos laipsnį, taip pat į žmogaus amžių, gretutines stuburo patologijas – disko išvaržas, ataugas ir kt. sveikatos veiksnius.

Jeigu diagnozuotas sunkus osteoporozės laipsnis, fizinis aktyvumas būtinas, bet persistengti nevalia – negalima nešti sunkių – daugiau kaip 2 kilogramų svorio – nešulių, kilnoti sunkių daiktų, sėstis ir stotis reikia atsargiai – dėl kaulų išretėjimo gali lūžti šlaunikaulio kaklelis, stuburo juosmeninės dalies slanksteliai ar – rečiau – kiti kaulai.

„Beje, pasitaiko atvejų, kai kaulai lūžta net po osteopato ar manualinio terapeuto manipuliacijų. Slanksteliai, stipriau spustelėjus, gali lūžti net nuo paprasto masažo“, – teigė gydytoja ir pridūrė, kad sergantieji osteoporoze turėtų masažuotojus perspėti apie savo ligą.

Vitamino D svarba

Pasak gydytojos reumatologės, osteoporozė dažniausiai yra lėtinių sisteminių ligų – reumatoidinio artrito, ankilozuojančio spondiloartrito – pasekmė. Uždegiminio proceso metu veikiamas kaulas po truputį ima retėti. Įtakos ligai atsirasti turi ir nepakankamas kalcio bei vitamino D kiekis, rūkymas, nevisavertis maistas, judėjimo stoka. Osteoporozę išprovokuoti gali ir kitoms ligoms gydyti vartojami gliukokortikoidai.

V.Bilinskienė-Milkovičienė itin pabrėžė vitamino D svarbą: „Tamsiuoju metų periodu, nuo rugsėjo iki kovo, kiekvienas turėtų kasdien išgerti bent po lašiuką šio vitamino.“

Gydytoja rekomenduoja kaulų tankį visoms moterims pradėti tikrintis po menopauzės. Su gydytojo siuntimu šis tyrimas atliekamas nemokamai.

Pradėti niekada nevėlu

Pasak neuroklinikos „Empatija“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos Gintarės Vaitkienės, sergant osteoporoze fizinis aktyvumas yra svarbus, bet itin svarbi yra profilaktika nuo mažų dienų. „Tyrimai parodė, kad tie žmonės, kurie nuo mažens buvo fiziškai aktyvūs, sulaukę vyresnio amžiaus, turi mažesnę tikimybę susirgti osteoporoze. Jau susirgus osteoporoze, pratimais kaulų tankio nebeatkursi“, – pasakojo ji.

Gintarė Vaitkienė

O jei žmogus vaikystėje ir jaunystėje buvo fiziškai pasyvus, ar nevėlu pradėti mankštintis sulaukus 60 ar 70 metų?

„Niekada nevėlu pradėti, – patikino gydytoja. – Vyresnio amžiaus žmogui labai svarbu palaikyti raumenų masę, gerinti kaulų ir raumenų sistemos būklę ir ypač lavinti koordinaciją, pusiausvyrą. Moksliniai darbai rodo, kad net vyresnio amžiaus žmonėms pradėjus aktyviau judėti sumažėja rizika parkristi bei susilaužyti kaulus. Esant fiziškai aktyviems, išsaugoma raumenų masė, palaikoma raumenų jėga, jie būna elastingi, stiprūs ir gali atlaikyti krūvį, taip pat lavinama koordinacija“, – aktyvumo svarbą pabrėžė G.Vaitkienė.

Fizinis aktyvumas turi būti nuolatinis ir trukti visą gyvenimą.

Per dieną – 10 tūkstančių žingsnių

Vyresnio amžiaus žmonėms, pasak fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos, geriausias fizinis aktyvumas –vaikščiojimas, itin palanku – su šiaurietiškomis lazdomis.

„Krūvį geriausiai dozuoti pasitarus su specialistu, nes dažnas vyresnis žmogus jau serga ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Tad greitas ėjimas ne visiems tiks. Tačiau paprastas ėjimas, pasivaikščiojimas vidutiniu tempu, tokiu, koks žmogui patogus, – puikiausia mankšta. Vaikščioti reikia kiekvieną dieną, optimalu per dieną nueiti 10 tūkstančių žingsnių. Tiek žingsnių susidarys pavaikščiojus maždaug valandą ir pridėjus papildomą judėjimą. O bėgioti patartina tik jauniems“, – patarė G.Vaitkienė.

Vaikščioti labai svarbu avint patogią, geros kokybės sportinę avalynę su vadinamaisiais amortizatoriais, t. y. bateliai turėtų būti ganėtinai storu padu tiek po pėda, tiek po kulnimis, kad sąnariai patirtų kuo mažesnę apkrovą.

Laipiokime laiptais

Be vaikščiojimo, svarbu kasdien daryti mankštą. Geriausiai, kad ją kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo ligos laipsnį, rekomenduotų kineziterapeutas.

„Tyrimai parodė, kad kaulams stiprinti labai rekomenduojama apie 60 minučių tris kartus per savaitę greitai pasivaikščioti arba 30 minučių mankštintis. Jei neskauda sąnarių, puikiausia treniruotė kaulams, raumenims ir širdžiai – lipimas laiptais, laiptelių skaičių didinant palaipsniui. Bet jei atsiranda dusulys ar kitų nemalonių simptomų, kreipkitės į specialistą“, – įspėjo G.Vaitkienė.

Be to, gydytoja patarė atlikti ir tokius paprastus pratimus kaip pritūpimai, kojų pakilnojimas.

Kad nemėtytų į šonus

„Pavojingiausia osteoporozės komplikacija dažniausiai būna tada, kai žmogus susitrupina kaulus pargriuvęs. O krintama paprastai kojos pernešimo fazėje, kai žmogus stovi ant vienos kojos. Ta koja dėl raumenų silpnumo ir valdymo iš galvos smegenų sutrikimo praranda stabilumą ir tuomet žmogus pargriūva“, – teigė gydytoja.

Todėl ji patarė į mankštos sistemą įtraukti ir pusiausvyrą gerinančius pratimus.

Vienas iš paprasčiausių pratimų – stovėjimas ant vienos kojos. Tiesa, būtina turėti galimybę kur nors įsikibti. Pradžioje pastovėti įsikibus, o vėliau galima bandyti ir nesilaikyti, bet šalia turi būti stabilus daiktas, į kurį prireikus galima būtų įsitverti. Stovint ant vienos ir kitos kojos galima skaičiuoti iki 10.

Osteoporozės profilaktika:

  • kiekvieną rytą darykite mankštą;
  • kasdien nueikite 10 tūkst. žingsnių;
  • esant galimybei lipkite laiptais;
  • lavinkite pusiausvyrą;
  • nekilnokite sunkių daiktų.

 

Birutė Litvaitienė

Rekomenduojami video