Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nutukimo išvengsite susikūrę kasdieninę rutiną

Lietuva pagal nutukusių žmonių skaičių Europoje patenka į šalių penketuką. Susirūpinimą kelia tai, kad ši problema Lietuvoje yra aktuali ir tarp vaikų. 2021–2022 mokslo metais ištyrus 63,6 proc. Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pilnamečių mokinių, paaiškėjo, kad net 20,8 proc. jų – per didelio svorio, iš jų 14,1 proc. nustatytas antsvoris ir 6,9 proc. – nutukimas. Antsvoris ar nutukimas vaikystėje neretai reiškia panašias problemas ir toliau gyvenime.

Svarbiausia – prevencija

Nutukimas – lėtinė liga, padidinanti riziką susirgti 2-ojo tipo cukriniu diabetu, išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, miokardo infarktu, insultu, arterine hipertenzija, kepenų suriebėjimu, lipidų apykaitos sutrikimu, giliųjų venų tromboze, miego apnėja, podagra, mėnesinių ciklo sutrikimais, nevaisingumu, sunkinanti sąnarių darbą.

Pagrindiniai rodikliai, padedantys nustatyti nutukimą, yra KMI (kūno masės indeksas) ir juosmens apimtis. Kaip apskaičiuoti KMI? Tikslų savo svorį padalykime iš savo tikslaus ūgio. Gautą rezultatą dar kartą padalykime iš ūgio ir gausime kūno svorį kvadratiniame metre, kitaip tariant, KMI. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys:

• sveikų asmenų KMI yra nuo 18,5 iki 24,9;

• antsvoris, kai KMI didesnis arba lygus 25;

• nutukimas, kai KMI didesnis arba lygus 30.

Pilvo srityje kaupiasi dviejų rūšių riebalai – poodiniai, esantys tiesiai po oda, ir visceraliniai, dengiantys pilvo ertmės organus. Būtent visceralinių riebalų kiekis turi didžiausią įtaką sveikatai.

Liemens apimties vertinimo rekomendacijos:

• Vidutinio svorio moterims – iki 80 cm, vyrams – iki 90 cm.

•  Antsvorį turinčioms moterims – iki 90 cm, vyrams – iki 100 cm.

• Pirmojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 105 cm, vyrams – iki 110 cm.

• Antrojo ir trečiojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 115 cm, vyrams – iki 125 cm.

Norint išvengti nutukimo, svarbiausia – prevencija. Stiprus nutukimas gydomas ir medikamentais, dėl kurių vartojimo individualiai konsultuoja gydytojai dietologai.

Kaip gyventi sveikiau?

1. Kasdien rinkitės sveikatai palankius maisto produktus. Tokius produktus išsirinkti padės maisto produktų etiketės. Jeigu neturite laiko skaityti etiketes, rinkitės „Rakto skylute“ pažymėtus produktus – taip sveikatai palankius produktus vartosite kasdien. Šiuo ženklu pažymėti produktai turi mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų rūgščių, juose nėra dažiklių ar skonio stipriklių, taip pat išsaugota didesnė dalis skaidulinių medžiagų.

2. Mažiau vartokite sočiųjų riebalų rūgščių. Vietoj gyvūninės kilmės produktų pasirinkę augalinės kilmės produktus (daržoves, vaisius, pilno grūdo produktus, riešutus, sėklas), mažiau suvartosime sočiųjų riebalų rūgščių, kurios skatina nutukimą ir didina cholesterolio kiekį kraujyje. Gyvūninės kilmės produktai turėtų būti kuo liesesni.

3. Cukrus taip pat yra viena iš nutukimo priežasčių. Dėl per didelio gliukozės kiekio kraujyje kraujagyslės ima trauktis ir širdžiai bei kitiems organams tenka didelė apkrova, jie nepakankamai aprūpinami krauju, o tai kelia kraujospūdį.

4. Pagrindinis dienos gėrimas turėtų būti vanduo. Individualus jo kiekis kiekvienam žmogui – 30 ml vienam kūno kilogramui. Vyrams dėl didesnės raumenų masės vandens reikėtų išgerti daugiau. Vandens daugiau gerti reikėtų ir kai esame fiziškai aktyvūs, sergame – tuomet kūnas natūraliai išeikvoja skysčių ir juos nuolat turime atkurti.

5. Kasdien judėkite. Fizinis aktyvumas – labai svarbi gyvenimo dalis, todėl kasdien būdami aktyvūs bent 30 min. galime pagerinti kraujotakos, širdies veiklą, atsipalaiduoti, sumažinti kraujo spaudimą ir jaustis energingesni. Būti fiziškai aktyvūs galime įvairiai – galime vaikščioti, bėgioti, važiuoti dviračiu, atlikti namų ūkio darbus, plaukti, važiuoti riedučiais ir t. t. Svarbiausia – mėgautis aktyviai leidžiant laiką.

6. Atsisakykite žalingų įpročių. Nėra saugaus ir sveikatai nekenkiančio alkoholio, rūkymo ir kitų psichotropinių medžiagų kiekio. Visi žalingi įpročiai turi neigiamą įtaką mūsų sveikatai: jie padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu, insultu, infarktu ir t. t. Esant nutukimui, bet koks alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų kiekis padidina riziką susirgti nutukimui būdingomis ligomis.

7. Venkite stresinių situacijų. Kasdien išlaikydami gerą nuotaiką, vidinę ramybę ne tik padėsite sau jaustis geriau, bet ir sumažinsite kraujospūdį, sulėtinsite pulsą. Nuolatinis stresas gali sukelti valgymo sutrikimus, taip pat gali turėti įtakos virškinimo procesams.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ informacija

Rekomenduojami video