Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo šio grybo mirštama kasmet: ką daryti apsinuodijus

Grybavimo sezonas vis labiau įsibėgėja ir gardžių grybų prisirinkti norintys žmonės traukia į miškus. Tačiau kartais malonią pramogą apkartina apsinuodijimas grybais. Ką daryti ir kada laiku atkreipti dėmesį į simptomus pasakoja Vilniaus Respublikinės universitetinės ligoninės ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Laubner.

6ce4c7b5fc97241d43e46fabf8fa88a6

Virškinimo traktą dirginantys grybai dažniausiai nėra nuodingi. Neretai blogumo jausmas pasireiškia tiems žmonėms, kurie turi su virškinimo traktu susijusių ligų: su kasa, su tulžies pūsle arba su kepenimis. Tokiems žmonėms po valandos – dviejų atsiranda pilvo pūtimas, blogumas, pykinimas, prakaitavimas, žmogus gali pradėti vemti.

Toksikologė teigia, kad jeigu nėra pykinimo ir vėmimo, apsinuodijimo valgomais grybais simptomus galima palengvinti tiesiog išėjus pasivaikščioti ar išgėrus daugiau vandens. Pasak jos, nėra prasmės griebtis vaistų, nes grybai vis tiek bus suvirškinti ir po 6 valandų tie nemalonūs simptomai praeis. Kalbant apie nuodingus grybus, pats pavojingiausias grybas Lietuvoje yra žalsvoji musmirė. Medikė teigia, kad šiam grybui būdingas vadinamas slaptasis periodas: suvalgius šį grybą pirmieji simptomai pasireiškia ne iškart.

„Suvalgius grybą maždaug po 6-12 valandų pradeda atsirasti simptomai: atsiranda stiprūs pilvo skausmai, diegliai, žmogus pradeda viduriuoti, vemti gausiai ir čia yra toks momentas, kai apsigaunama su klinikiniu vaizdu, nes po viduriavimo ir vėmimo, pykinimo savijauta pradeda gerėti ir nebesikreipiama į medikus“, – pasakoja Gabija Laubner. Tačiau, pasak medikė, savijautai pagerėjus toliau vystosi kepenų pažeidimas, kuris gali baigtis kepenų nepakankamumu arba net mirtimi.

Suvalgius nuodingų grybų pirminiai simptomai dažniausiai atsinaujina po paros: vėl būna jaučiamas pykinimas, gali būti viduriuojama. „Po paros simptomai dažniausiai atsinaujina. Būna, kad namuose pacientas pamato, kad akys pagelto, kai simptomai atsinaujina. Tada būna per vėlu: būna atsiradęs kepenų pažeidimas. Tai va čia tikriausiai labai susiję simptomai su pagalba: jeigu po grybų valgymo prasideda pykinimas ir viduriavimas, reikėtų iškart kreiptis į medikus“, – įspėja medikė.

Per metus dėl apsinuodijimo grybais miršta vidutiniškai 1-2 žmonės. Prasidėjus grybų sezonui, tai yra nuo rugpjūčio pabaigos iki pat spalio, dėl apsinuodijimo į medikus kasdien vidutiniškai kreipiasi 5-6 žmonės. Medikė Gabija Laubner pabrėžia, kad tik kilus įtarimams, kad apsinuodijote, derėtų iškart kreiptis į medikus.

Laura Bilinskaitė

Rekomenduojami video