Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nevalingi traukuliai: kaip padėti epilepsijos priepuolio ištiktam žmogui

Epilepsija yra viena dažniausių lėtinių nervų sistemos ligų. Pasaulyje epilepsija serga apie 50 milijonų žmonių, Lietuvoje jų galėtų būti apie 26 tūkst. Taigi mes bet kada galime atsidurti šalia priepuolio ištikto žmogaus, todėl būtina žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė sakė, kad ne visi epilepsijos priepuoliai pasireiškia traukuliais su sąmonės netekimu, kaip įprastai įsivaizduoja žmonės. Kartais epilepsijos priepuolis gali pasireikšti dideliu raumenų įsitempimu.

„Priepuolių būna įvairių. Specifinių požymių, kaip jis turėtų pasireikšti, nėra“, – portalui LRT.lt sakė E. Skripkaitė.

Anot jos, pirmoji pagalba epilepsijos priepuolio ištiktam žmogui nėra sudėtinga. Priepuolio metu jokiu būdu nereikia laikyti nukentėjusiojo ar stabdyti traukulius. Kai kurie klaidingai mano, kad esant traukuliams žmogui į burną reikia ką nors kišti. To, šiukštu, nedarykite.

Jeigu esate šalia žmogaus, kurį ištiko epilepsijos priepuolis, jį saugiai paguldykite ant žemės. Patraukite šalia nukentėjusiojo esančius daiktus, kuriais jis priepuolio metu gali susižeisti. Jeigu žmogus nukrito ant kieto paviršiaus, ką nors pakiškite po galva, kad jis nesusižeistų pakaušio.

Neišsigąskite, jeigu pasibaigus priepuoliui, iš žmogaus burnos pradeda veržtis putos. Kartais jos gali būti kruvinos, nes galbūt nukentėjusysis priepuolio metu susikandžiojo lūpas ar liežuvį.

„Pradėjus veržtis putoms, žmogaus galvą ar visą jo kūną reikia pasukti į šoną, kad jis neužspringtų“, – kalbėjo pirmosios pagalbos instruktorė.

Pasak jos, reikia pasekti, kiek laiko trunka epilepsijos priepuolis. Jeigu nukentėjusysis be sąmonės būna ilgiau nei 10 minučių arba priepuolio laikas yra ilgesnis nei 5 minutės, būtina kviesti greitąją pagalbą.

Tą būtina daryti ir tais atvejais, kai žmogų epilepsijos priepuolis ištinka pirmą kartą, nėščiąją arba vaiką.

„Pasibaigus priepuoliui žmogus turi atgauti sąmonę. Tuomet su juo reikia pasikalbėti, nuraminti. Kol žmogus visiškai neatsigauna, jokiu būdu nepalikite jo vieno. Įsitikinkite, kad aplinkui nėra grėsmių, kurios priepuolį gali sukelti pakartotinai.

Pusiau sąmoningą žmogų labai lengvai gali išgąsdinti durų trinktelėjimas, staigus šviesos įsijungimas, nedidelis sprogimas ir pan.“ – sakė E. Skripkaitė.

 

Audinga Satkūnaitė

Rekomenduojami video