Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Neuroendokrininiai navikai – nepastebimi iki paskutinės stadijos

Lapkričio mėnesį visame pasaulyje minima neuroendokrininių (NE) navikų žinomumo diena – taip siekiama atkreipti visuomenės ir specialistų dėmesį į labai specifinius bei retus piktybinius navikus. Jais Lietuvoje kasmet suserga apie septyniasdešimt žmonių, kurie iki paskutiniųjų ligos stadijų nejunta jokių simptomų arba simptomai sutampa su būdingais kitoms ligoms požymiais, rašoma pranešime spaudai.

Nacionaliniame vėžio institute jau daug metų koncentruojasi ligoniai, sergantys retomis neuroendokrininėmis ligomis. Institute atliekama NE navikų diagnostika ir gydymas. Šių metų rudenį pradėta aktyvios ilgalaikės pacientų, sergančių neuroendokrininiais virškinamojo trakto navikais, stebėsenos programa.

„Neuroendokrininiai navikai išsivysto iš hormonus ar kitas biologiškai aktyvias medžiagas išskiriančių ląstelių, paplitusių daugelyje žmogaus organizmo vietų, – sako Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė. – Dažniausiai neuroendokrininių navikų aptinkama virškinimo trakte (70 proc. atvejų) ir plaučiuose (25 proc. atvejų), taip pat jų gali būti skydliaukėje, antinksčiuose ir kituose vidaus organuose.“

Pasak dr. B. Brasiūnienės, progresuojant ligai navikas išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, kurios dažnai sukelia specifinį sindromą, vadinamą karcinoidiniu. Jam būdingi karščio ir raudonio pylimo epizodai, viduriavimas, dusulys, širdies veiklos sutrikimai.

„Labai svarbu mokėti atpažinti NE navikų keliamus simptomus, atlikti specifinius tyrimus šiai retai ligai diagnozuoti bei parinkti tinkamą efektyvų gydymą. NE navikų gydymo eiga, rezultatai, išgyvenamumas skiriasi nuo kitos kilmės vėžio eigos ir gydymo rezultatų. Net išplitusiais NE navikais sergantys ligoniai, tinkamai gydomi, gali išgyventi iki 8–10 metų“, – sako gydytoja onkologė chemoterapeutė.

Per pastarąjį dešimtmetį NE navikų diagnostika tikrai patobulėjo. NE navikų diagnostikoje naudojami specifiniai radiologiniai (somatostatinų receptorių scintigrafija, DOTATOC) ir laboratoriniai tyrimai (chromogranino A, neuronospecifinės enolazės). Histologinio tyrimo metu tiriami specifiniai naviko žymenys, nustatomas piktybiškumo laipsnis, mitozinis aktyvumas, kuris svarbus parenkant gydymą. NE navikų gydymas apima onkologijoje dažnai naudojamus metodus – chirurginį gydymą, chemoterapiją, novatoriškais preparatais pagrįstą biologinę terapiją bei specifinius gydymo metodus – gydymą somatostatinų receptorių analogais, radionuklidų terapiją ir kt.

NE navikų gydymą rekomenduojama koncentruoti Retų ligų kompetencijos centruose, kuriuose veikia daugiadisciplinė specialistų komanda. Pirmiausia tai yra labai svarbu ligoniams, sergantiems NE navikais, nes leidžia užtikrinti kokybišką, kartais sudėtingų tyrimų reikalaujančią diagnostiką ir skirti įrodymais pagrįstą šiuolaikinį NE navikų gydymą. Be to, NVI šalia praktinio klinikinio darbo vykdo ir mokslinę veiklą, todėl tokių pacientų koncetravimas, leistų kaupti patirtį, žinias apie retų navikų paplitimą, elgseną, gydymą.

Naujiena Nacionaliniame vėžio institute

Viename iš Lietuvoje veikiančių NE navikų kompetencijos centrų Nacionaliniame vėžio institute nuo šių metų rudens pradėta „Pacientų koordinavimo programa“ – aktyvios ilgalaikės pacientų stebėsenos programa, kurioje gali dalyvauti sutikimą pasirašę pacientai, sergantys neuroendokrininiais virškinamojo trakto navikais. Programos tikslas yra NE navikais sergančių ligonių, kuriems NVI atlikti specialūs tyrimai ir/ar gydymas, nuolatinė aktyvi stebėsena toje pačioje gydymo įstaigoje. Tai leistų laiku nustatyti galimus šalutinius gydymo reiškinius, ligos atkrytį ir kuo greičiau imtis reikiamų veiksmų.

Neabejotina, kad programos įgyvendinimas pagerins pacientų gyvenimo kokybę, anksti diagnozavus ligos atkrytį pavyks ir pagerinti galutinius gydymo rezultatus, ir prailginti pacientų gyvenimo trukmę. Nacionalinis vėžio institutas atitinka neuroendokrininių navikų kompetencijos centrui keliamus reikalavimus: jame yra būtina diagnostinė įranga, dirba patyrę specialistai, periodiškai gilinantys savo žinias specializuotose aukštos kvalifikacijos Europos šalių medicinos įstaigose, o svarbiausia – Institute jau sukauptas daugiadisciplinės komandos darbo patyrimas.

Rekomenduojami video