Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nenumokime ranka į slogą

Atšalus, keičiantis orams vis dažniau sunegaluoja organizmas – skauda gerklę, varva, užsikemša nosis. Kartais numojus ranka į užsikimšusią nosį peršalimas gali įsisenėti – tai pasireiškia bloga savijauta ar netgi karščiavimu. Specialistai sako, kad sloga geriau pradėti rūpintis iškart, nes negydoma ji gali komplikuotis.

Vilniaus Universiteto ligoninės Santaros klinikų ausų ir gerklės ligų gydytoja Daina Šimulynienė sako, kad paprastai sloga trunka iki 7 dienų ir ją išsigydyti galime namuose. Rimtesnių priemonių ar pasitarimo su gydytojais reikėtų, jei liga įsisenėja. „Vienas pirmųjų susilpnėjusio imuniteto požymių yra peršalimas. Jo metu suaktyvėja viršutinių kvėpavimo takų mikroflora, prasideda gleivinės uždegimas, paburkimas. Sloga yra vienas iš peršalimo požymių.

Svarbu nepamiršti, kad slogą sukelia virusai arba bakterijos. Virusų sukeltą slogą gydyti lengviau – pakanka naudoti purškalus, labai tinka jūros vanduo. Jame gausu magnio, kalcio, kalio, sulfatų, jodidų, bromidų. Bakterijų sukeltą peršalimą jau reikėtų gydytis rimčiau, jis ir ilgiau užtrunka“, - teigia gydytoja.

Anot specialistės, nereikėtų delsti gydyti slogą: „Geriausią su sloga tvarkytis iškart pastebėjus simptomus. Kitaip ji gali įsisenėti, atsirasti sinusų, kvėpavimo takų uždegimai.“

Sinusitas – ne juokai

Viena dažniausių slogos komplikacijų – sinusitas. Nesiimant jokių priemonių ūminis sinusitas gali peraugti į lėtinį, kuris gali tęstis kelias savaites ar net mėnesiu ir sukelti dar daugiau nepatogumų. Sinusitas „Tiek lėtinio, tiek ūminio sinusito požymiai panašūs: bendras negalavimas, sunku kvėpuoti pro nosį, kyla skausmas sinusų srityje.

Taip pat įvairiems sinusitams būdingi ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, viršutinio žandikaulio sinusitui būdingas skausmas žemiau akiduobės, galintis imituoti dantų skausmą, plisti į galvą. Sinusitu neretai serga asmenys, kurių pažeista imuninė sistema: sergama cukriniu diabetu, gydymas chemoterapija ar spinduliais nuo onkologinių ar kraujo ligų, sergantys AIDS (jiems sinusitas gali tapti net mirties priežastimi). Šiais atvejais dažniausi šios ligos sukėlėjai yra įvairūs grybeliai“, – į sunkinančias aplinkybes atkreipia dėmesį D. Šimulynienė.

Gydantis sinusitą svarbu tinkamai rūpintis savo nosimi – naudoti vaistus, periodiškai plauti nosį tirpalais ar jūros vandeniu. Tiesa, gydytoja atkreipia dėmesį, kad šios priemonės nereikėtų padauginti: „Žmonės galvoja, kad jei jau nusiperki jūros vandens, gali pukšti jo kiek tik nori.

Tiesa yra ta, kad per dažnas purškimas gali išsausinti nosies gleivinę ir tai gydymui tikrai nepadės. Jūros vandenį naudoti ilgiau nei savaitę tikrai nereikėtų. Taip pat norint palengvinti kvėpavimą reikėtų vengti ir žalingų faktorių – rūkymo, pelėsio, didelės drėgmės aplinkoje, dulkių. Dirbant kenksmingomis sąlygomis visada reikėtų naudoti apsaugos priemones.“

 Įsisenėjus simptomams specialistė skatina tartis su gydytojais: „Dėl kiekvienos slogos tikrai nebūtina kreiptis į gydytojus, tačiau jeigu intensyvi sloga tęsiasi daugiau kaip porą savaičių, yra su tuo susijusių simptomų – temperatūros padidėjimas, silpnumas, galvos skausmai, kaktos spaudimo jausmas, patarčiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Galbūt jau reikalingas gydymas antibiotikais“, – pataria ji.

Įtakos turi ir nosies pertvara

Sinusito eigą bei polinkį susirgti šia liga labai lemia ir nosies pertvara. Jei sinusai arti vienas kito, uždegimas lengvai plinta iš vienos ertmės į kitą, sukeliama dar daugiau skausmų. Sloga „Sinusai yra ne vien žandinėje ir nosies ertmėje, jie išsidėstę ir virš nosies, keliauja ir į kitus kvėpavimo organus. Jei dėl paburkusios gleivinės susiaurėja kanalai, kuriais sinusai atsiveria į nosies ertmę, kaupiasi pūliai, skausmas didėja iki nepakeliamo, gali pakilti temperatūra, patinsta kakta, skruostai, akių vokai.

Labai sunku kvėpuoti, sklinda negeras kvapas. Sinusitą svarbu laiku pastebėti, neleisti jam įsisenėti, kad išvengtume pavojingų sinusito komplikacijų, pavyzdžiui, meningito“, – įspėja ji. Specialistė pabrėžia, kad sinusitu labai dažnai serga vaikai – dėl pilnai neišsivysčiusios nosies pertvaros uždegimui lengva keliauti po kvėpavimo takus. Tas pats ir suaugusiems – dėl netaisyklingos nosies pertvaros dažniau ir sunkiau kamuoja sinusitas.

Svarbus stiprus imunitetas

Norint išvengti bet kokios ligos, svarbus stiprus imunitetas, kuriuo reikia rūpintis kuo anksčiau. Gydytoja pataria, ko geriau nedaryti turint kvėpavimo takų uždegimą. „Sergant sinusitu geriau alkoholio, nes dėl to pasigamina daugiau ir tirštesnių gleivių. Nerekomenduoju vartoti aštrių prieskonių, nes jie turi įtakos nosies užgulimui. Norint išvengti sinusito labai svarbu visapusiškai stiprinti imunitetą, šaltuoju metų laiku kepures, šalikus, tinkamai gydyti slogą.“ Specialistė taip pat pataria gerti daug šiltų skysčių, mažinti gleivinės paburkimą vaistais. Sau diagnozės geriau nenustatinėti ir prisiskirti vaistų nereikėtų – geriau pasitarti su gydytoju.

Rekomenduojami video