Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nematoma kondicionierių nauda ir pavojai

Įkaitus orams, ypač temperatūrai perkopus 30 °C, daugelis žmonių imasi visų įmanomų priemonių, kad sumažintų oro temperatūrą namuose ar automobilyje ir pajaustų gaivos bei vėsos pojūtį. Tikriausiai pats efektyviausias būdas reguliuoti temperatūrą yra kondicionieriai.

Temperatūrų skirtumai

Tačiau vaistininkai pastebi, kad į vaistinę ateina nemažai žmonių, kurie kondicionierius kaltina dėl atsiradusių peršalimo simptomų. Dažniausiai jie skundžiasi perštinčia gerkle ir sloga.

„Paklausus, kaip tai galėjo nutikti, paaiškėja, kad kontrastai tarp vidaus ir lauko temperatūros buvo itin drastiški“, – komentuoja vaistininkė Raimonda Truncė.

Dėl peršalimo kalti patys gyventojai

Pasak vaistininkės, dažniausiai kondicionierių sukeliama žala organizmui – peršalimo ligos. Kad ir kaip kartais gyventojams norėtųsi ką nors apkaltinti dėl atsiradusios slogos ar perštinčios gerklės, dažniausiai kalti yra jie patys.

„Šie nemalonūs simptomai dažniausiai atsiranda dėl netinkamo kondicionieriaus naudojimo. Norint išvengti varvančios nosies ar skaudančios gerklės, naudojant kondicionierių pirmiausia reikia nejausti tiesioginių jo oro gūsių. Be to, temperatūrų skirtumas tarp vidaus ir lauko turi būti ne didesnis nei 8 °C, kad ir kaip kartais norėtųsi vėsesnės patalpos ar automobilio. Vasaros metu organizmui sveika temperatūra laikoma 23–25 °C“, – teigia R.Truncė.

Nematoma grėsmė

Rečiausiai įvardijamas, bet pats grėsmingiausias kondicionierių pavojus – jame ir jo filtruose besikaupiantys mikroorganizmai bei grybelinės sporos. Vaistininkės teigimu, viso to priežastis yra netinkama kondicionieriaus priežiūra bei naudojimas.

„Mikroorganizmai bei grybelinės sporos gali būti alerginių ligų sukėlėjai. Tokiais atvejais vargina sausas kosulys, čiaudulys, varvanti nosis. Sunkesniais atvejais gali atsirasti pakitimų plaučiuose. Pasitaiko ir galvos bei sąnarių skausmų. Todėl nusprendę įsigyti kondicionierių namams, gerai apsvarstykite jo priežiūros galimybes“, – dėmesį atkreipia R.Truncė.

Be įvardintų minusų, kondicionieriai turi ir teigiamų savybių. Esant žemesnei aplinkos temperatūrai, mažėja perkaitimo bei širdies ir kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, didėja darbingumas, dėmesio koncentracija.

„Vokiečių ekspertai net įrodė, kad temperatūrai pakilus virš 27 °C avaringumas išauga apie 11 proc., tad kondicionieriai net gali išsaugoti gyvybę. Kitas jų privalumas – tinkamai prižiūrint kondicionierius, jie į aplinką tiekia švarų ir išvalytą orą, o ne dulkes ar išmetamąsias dujas, kuriomis tektų kvėpuoti atsidarius automobilio langą“, – akcentuoja vaistininkė.

Pataria nepamiršti oro drėkintuvų

Anot jos, gerai savijautai įtakos turi ir santykinis oro drėgnumas. Žmogus geriausiai jaučiasi, kai oro drėgnumas patalpose siekia 40–60 proc.

„Oro drėkintuvus dažniau atsimename prasidėjus šildymo sezonui, tačiau reiktų neužmiršti, kad esant karštai ir sausai vasarai taip pat gali reikėti papildomo drėkinimo namuose. Dėl mažos santykinės oro drėgmės sausėja oda, džiūsta gleivinės, dėl to atsiranda žaizdelės, gali paūmėti alerginės reakcijos“, – vardija R.Truncė.

„Nepaisant visų naudojamų pagalbinių priemonių oro temperatūros bei drėgmės reguliavimui, patariama nepamiršti keletą kartų per dieną langus praverti bent 5 minutėms, ypač miegamuosiuose prieš miegą. Natūrali oro kaita pašalina daugelį virusų ir mikroorganizmų, o tai prisideda prie geresnės sveikatos“, – rekomenduoja vaistininkė.

Rekomenduojami video