Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nekalta sloga ar pavojingas gripas?

Pakilusią temperatūrą, gerklės skausmą ir varvančią nosį vadiname tiesiog peršalimo ligomis. Įprastai vadinamosios peršalimo ligos ilsintis ir gydantis simptominiais vaistais praeina per keletą dienų, tačiau joms būdingi simptomai gali būti ir kur kas pavojingesnės ligos – gripo – pranašas.

Prasideda staiga

„Paprastai peršalimo simptomai labai nemalonūs, tačiau nesunkūs ir kinta palaipsniui – perštinti gerklė, užgulusi nosis, čiaudulys, vandeninga sloga, kosulys, neaukšta temperatūra. Rečiau juntamas nuovargis ar galvos skausmas. Praėjus kelioms dienoms, išskyros iš nosies tampa tirštesnės, gelsvo atspalvio, galima sakyti, kad tai yra slogos pikas. Po jo tampa lengviau kvėpuoti, sekreto sumažėja, jaučiamės vis geriau, kol savaime pasveikstame. Tai – peršalimas, kurį sukelia įvairūs aplinkoje cirkuliuojantys virusai, – aiškina šeimos gydytoja Inga Lapūnienė. – Gripui būdinga staigi pradžia, jau per pirmąsias 12 valandų pasireiškia simptomai. Pakyla temperatūra, atsiranda šaltkrėtis, juntamas raumenų skausmas, kaulų laužymas. Gripu susirgusį žmogų dažnai kamuoja didelis silpnumas, skauda galvą. Būna, kad greta šių gripui būdingų simptomų gali pasireikšti ir kiti peršalimo ligoms būdingi požymiai, retais atvejais – pykinimas arba viduriavimas.“

Inga Lapūnienė

Įkyrus sausas kosulys

Pasak gydytojos I.Lapūnienės, gripą nuo peršalimo ligų padeda atskirti ir būtent gripui būdingas įkyrus sausas kosulys.

„Kosulys – gana įprastas peršalimo ligų palydovas. Paprastai jis pasireiškia po keleto dienų nuo pirmųjų ligos požymių, ligos sukėlėjams, dažniausiai virusinės kilmės, nusileidus gilyn į kvėpavimo takus. Gripui būdingas su ligos pradžia prasidedantis labai įkyrus sausas kosulys, kai pacientui, atrodo, sunku bent kelias akimirkas susilaikyti nekosėjus“, – pasakoja gydytoja.

Klaidina mažamečių tėvus

Šeimos gydytoja pastebi, kad kartais simptomai gali ir suklaidinti, ypač, jei gripu suserga mažametis vaikas.

„Vaikams iki 5 metų, ypač kūdikiams, gripas gali pasireikšti šiam susirgimui visai netipiškais simptomais, todėl nežinantiems tėvams gali būti sunku juos atskirti. Pasitaiko atvejų, kai mažyliai praserga ir labai lengva ligos forma ir ši lieka netgi nepastebėta, tačiau sunkiais gripo atvejais liga gali priminti net kraujo užkrėtimą, sepsį. Taip pat gripu susirgusiems vaikams kur kas dažniau nei suaugusiems būdingas viduriavimas ir vėmimas“, – sako gydytoja.

Mažųjų diagnostiką apsunkina ir tai, kad šie negali taip aiškiai įvardyti juntamų simptomų. Jei tėvai mato, kad vaikui nekrinta temperatūra, jis pasyvus, pykina, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Svarbu laikas

Šiandien gripas gali būti efektyviai gydomas antivirusiniais vaistais, tačiau, kad gydymas duotų rezultatų, jis turi būti skirtas per pirmąsias 3 paras nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo.

„Įtariant užklupusį gripą atliekamas specialus tyrimas, leidžiantis nustatyti ligos sukėlėją ir patvirtinti arba atmesti gripo diagnozę. Tam paprasčiausiai vatos krapštuku paimamas mėginys iš nosiaryklės. Jei patvirtinama gripo diagnozė, pacientui skiriama antivirusinių vaistų ir, žinoma, ramybės bei poilsio režimas. Dėl to, kilus įtarimų, jog užklupusi liga gali būti gripas, reikėtų nedelsti kreiptis į gydytoją“, – sako I.Lapūnienė.

Pavojingiausios yra gripo komplikacijos. Laiku nediagnozuotas ir negydomas gripas gali komplikuotis į plaučių uždegimą ar net perikarditą – širdies raumens uždegimą. Gripas labai pavojingas ir besilaukiančioms moterims – gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi ar sukelti priešlaikinį gimdymą. Dėl to efektyviausia gripo prevencijos priemone šiandien laikomi skiepai.

Kada arbatos nebepakanka?

„Peršalimas pats savaime yra nemalonus, tačiau ne itin pavojinga liga. Daug pavojingesnės negydomo peršalimo komplikacijos, kai iš pažiūros nekalta sloga komplikuojasi į kur kas rimtesnes ligas, tokias kaip bronchitas, sinusitas ar net plaučių uždegimas. Dėl to peršalus nereikėtų ignoruoti ligos, eiti į darbą ar kitaip aktyviai leisti laiką. Tuo metu svarbiausia yra ramybė ir poilsis. Įprastai peršalimo simptomai atslūgsta jau po kelių dienų, tačiau jei pastebite, kad savijauta negerėja ar net blogėja, kyla aukšta temperatūra – tai rimtas signalas, jog metas kreiptis į gydytojus“, – sako I.Lapūnienė.

Rekomenduojami video