Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Negydant kataraktos gresia aklumas

Šiandieninis gyvenimo būdas ypač vargina mūsų akis. Vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu: darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį, užsiimti mėgstama veikla. Dauguma mūsų į specialistą kreiptis neskuba, tačiau silpstantis regėjimas yra pagrindinis vienos dažniausių akių ligų – kataraktos – simptomas.

Katarakta – akies lęšiuko drumstėjimas. Tai viena didžiausių regėjimo netekimo priežasčių, kuri dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ši liga gali išsivystyti ir jauniems žmonėms dėl kitų akių ligų, traumų ar kenksmingo aplinkos poveikio.

Pagrindiniai simptomai

Pirmasis ligos požymis – silpstantis regėjimas. Sergantys katarakta skundžiasi, kad atsirado jautrumas šviesai, vaizdas tampa neryškus, tarsi žiūrint pro rūką ar nešvarius akinius. Katarakta trukdo užsiimti kasdienine veikla, tampa sunku vairuoti automobilį, įžiūrėti artimųjų veido bruožus ar daiktų kontūrus. Ligos pradinėse stadijose katarakta gali ir nesukelti rimtų regėjimo problemų, tačiau ligai progresuojant gali baigtis aklumu. Todėl pajutus pirmuosius ligos simptomus rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Šiuolaikiškas kataraktos gydymas

Kataraktos gydymui vaistų nėra, vienintelis efektyvus gydymas – operacija. Operacijos metu naujausios kartos fakoemulsifikatoriaus pagalba lęšiukas akies viduje yra susmulkinamas ultragarsu ir išsiurbiamas pro mažą pjūvį, į jo vietą įdedamas naujas dirbtinis lęšiukas. Operacija visiškai neskausminga, dažniausiai atliekama naudojant vietinę nejautrą, užtrunka apie 30 min., regėjimas pagerėja jau pirmosiomis dienomis po operacijos, tačiau galutiniam regėjimo atsistatymui gali prireikti ir keleto savaičių.

Svarbu nedelsti

Pastebėjus pirmuosius ligos požymius reikėtų ilgai nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju. Dažnai žmonės, sužinoję apie ligą, mano, kad operaciją galima atidėti vėlesniam laikui, tačiau tai yra klaidingas mąstymas. Kataraktos operacija ir gydymas yra daug sėkmingesnis ligos pradinėje stadijoje, kol nėra labai ryškių pakitimų. Per ilgai laukiant liga progresuoja ir išsivysto vadinamoji perbrendusi katarakta, kuri gali nulemti antrinės glaukomos ar akies skausmų pasireiškimą. Tokiais atvejais kataraktos operacija būna techniškai sudėtinga, padidėja pooperacinių komplikacijų rizika, regėjimas atsistato per ilgesnį laikotarpį. Jeigu dėl antrinės glaukomos žūsta nervas, regėjimo susigrąžinti nebeįmanoma.

 

Inesa Klimavičienė

Rekomenduojami video