Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Negali nustoti gerti? Ženk 12 žingsnių

Turi priklausomybę nuo alkoholio? Išgeri – ir nebegali sustoti? Tam, kad praeitum pro gėrimų parduotuvę nenusipirkęs butelio, prireikia daug pastangų? Nori išbristi iš priklausomybės, bet nežinai kaip? Išeitis yra – atverk anoniminių alkoholikų susirinkimo duris. Anoniminių alkoholikų draugijos (AA) savitarpio paramos grupės yra vienas labiausiai paplitusių ir efektyviausių būdų, padedančių sveikti nuo priklausomybės.

Blaivybės siekė savo jėgomis  

Giedrė (vardas pakeistas) anoniminių alkoholikų susirinkimus lanko jau daugiau nei 20 metų.

„Iki tol, kol netaikiau AA pasiūlytos 12 žingsnių programos, negalėdavau nustoti gerti. Gyvenimas buvo tarsi nuolatinis mūšio laukas: stengiausi negerti, dirbti gerai, daug ir sąžiningai, dorai gyventi, sportuoti, keliauti, vadovautis saviugdos knygų patarimais, užsiiminėjau joga, gilinausi į filosofijas, religijas. Bet niekas nepadėjo“, – pasakoja Giedrė.

Pirmą kartą apie AA judėjimą ji sužinojo dalyvaudama 28 parų Minesotos reabilitacijos programoje. Pradėjo lankyti AA susirinkimus. Du kartus pavyko išlaikyti blaivybę po 2–3 metus, bet vis tiek „atkrisdavo“.

„Pamačiau, kad esu bejėgė prieš alkoholį, kad paragavusi nebegaliu kontroliuoti išgeriamo kiekio. Būdavo, ateina mintis, jog turiu išgerti, ir einu, negaliu atsilaikyti, taip stipriai užvaldo potraukis“, – dalijasi moteris.

Padėjo 12 žingsnių programa

„Dabar jau 12 metų visiškai nebevartoju svaigalų. Kas padėjo? Vadovaujuosi 12 žingsnių programa, kuri išmokė gyventi su aukštesnės jėgos pagalba, ne vien pasikliauti savo jėgomis. Tai yra dvasinių principų: sąžiningumo, nuolankumo, tiesos ir kt. – rinkinys. Jis neturi nieko bendra su religija, bet ėjimas dvasiniu keliu, tas dvasinis lygmuo padeda gyventi. Taikydama 12 žingsnių programą gyvenu šia diena. Man reikia dvasinio maisto, ir aukštesnė jėga suteikia galimybę kasdien dvasiškai pasimaitinti ir išgyventi dieną, jaučiant pilnatvę. Tai veikia panašiai kaip valgymas –  negalime, pvz., prisivalgyti kotletų savaitei į priekį“, – liudija AA draugijos narė.

Anot jos, kertinis blaivybės akmuo yra dalijimasis sveikimo patirtimi su kitais AA nariais.

„Kai gyvenu kitaip, alkoholis patrauktas be pastangų, neliko potraukio išgerti“, – džiaugiasi moteris, jau daug metų padedanti iš girtuoklystės liūno išlipti ir kitiems AA nariams.

AA susirinkimuose, sako ji, kiekvienas turi galimybę pasidalyti savo kasdienio gyvenimo patirtimi taikant 12 žingsnių programą. Bijoti kritikos esą nereikia, nes susirinkimai anonimiški, beveik visi nariai yra patyrę tą patį. Dažnas net nustemba, kad klausydamasis kitų istorijų atpažįsta savąsias.

Vienintelė sąlyga – noras nustoti gerti

Priklausomybių konsultantas klaipėdietis Gediminas Norvilas pabrėžia, kad AA draugijos sukurta 12 žingsnių programa yra universali, jos principus taiko ir profesionalūs priklausomybių specialistai, pvz., norint dalyvauti labiausiai pripažintoje Minesotos modelio psichoterapinėje programoje, AA ar kitų savitarpio paramos grupių lankymas yra būtinas.

Lietuvoje pirmoji AA grupė įsikūrė prieš 34 metus. Remiantis AA tarnybos duomenimis, Lietuvoje, visuose miestuose ir bemaž kiekviename miestelyje, veikia apie 140 grupių.

G.Norvilas: „Viena pagrindinių AA veiksmingumo priežasčių – kad tai ilgalaikė programa. Priklausomybė formuojasi daug metų, todėl sveikimas reikalauja laiko ir ypač paties žmogaus pastangų, nes kalbama apie asmenybės korekciją ir gyvenimo būdo keitimą.“

„AA yra tinkama visiems, nes yra anonimiška, nemokama, nėra jokių narystės apribojimų, nėra lankomumo ar kitokių reikalavimų, vienintelė sąlyga – noras nustoti gerti. Visų AA grupių susirinkimų tikslas yra pasidalyti savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, padėti sau ir kitiems sveikti nuo alkoholizmo“, – pasakoja įstaigos „Psichologija sau“ konsultantas andragogas G.Norvilas.

Patirties perdavimas, anot jo, reiškia tai, kad atėjęs į grupę naujokas pamato blaivius alkoholikus, kurie nevartoja svaigalų metus, trejus, dešimt ar dvidešimt, ir turi galimybę įsiklausyti į jų patirtį, t. y., kaip jie susitvarkė su girtavimu.

Jis pabrėžia, kad AA yra ne klubas, kaip neretai teigiama, o draugija, kurioje siekiama santykius tarp narių grįsti būtent draugiškumo principu: „Priklausomybėms neretai yra būdingi atkryčiai, todėl net ir lankantys susirinkimus nėra apsaugoti nuo sugrįžimo į girtavimą. Įsivaizduokime alkoholiką, kuris bando nebegerti, tačiau po mėnesio ar pusmečio vėl užgeria. Kaip reaguos jo namiškiai, giminės, kaimynai ar kolegos? Dažnu atveju sukritikuos ar pasmerks. O AA draugijos nariai tokiam „suklupėliui“ ištiesia pagalbos ranką ir skatina vėl lankyti grupę, siekti blaivybės pasimokius iš klaidų“.

Kai kuriems – neįkandamas riešutėlis

„Į priklausomybes linkusiems žmonėms yra būdingas egocentriškumas, todėl dvasinis 12 žingsnių programos elementas neretai tampa neįkandamu riešutėliu. Dažnas priklausomybių specialistų klientas, rekomendavus apsilankyti AA susirinkime, grįžęs teigia, kad jam ten nepatiko, nes kalbama tik apie blaivybę, savęs auklėjimą ir kažkokį neaiškų dievą. Tačiau  AA savo veiklos nesieja su jokia religija ar tikėjimu. 12 žingsnių programa yra savianalizės, savistabos, saviugdos ir dvasinio  tobulėjimo programa. Norint sveikti nuo priklausomybės, būtina išanalizuoti savo girtavimo patirtį, peržiūrėti gyvenimo būdą, asmenines nuostatas, įpročius, kurie trukdė gyventi blaiviai ir skatino girtauti. 12 žingsnių programa skatina ieškoti aukštesnės jėgos nei žmogus paramos ir Dievo, kaip kiekvienas asmeniškai jį supranta, vadovavimo. Tai kelias išsivaduoti iš saviapgaulės ir atrasti dvasinius ar moralinius principus, kuriais būtų galima vadovautis priimant sprendimus gyvenime“, – aiškina G.Norvilas.

Dar vienas barjeras, per kurį nesugeba perlipti dažnas žmogus, anot konsultanto, yra tai, kad ši draugija yra atvira visiems. AA yra skatinama tolerancija ir pagarba asmeniui, nepriklausomai nuo jo socialinio status. Čia galima sutikti darbininką, verslininką, mokytoją,  benamį, homoseksualą ar ką tik iš įkalinimo vietos grįžusį vyrą ar moterį. Tas neperlipamas barjeras dažniausiai būna vidinė puikybė – čia ne man, nes čia renkasi „kažkokie“. 12 žingsnių programa ypač akcentuoja poreikį tvarkytis su didybės manija, nes būtent ši savybė dažniausiai neleidžia sveikti nuo priklausomybės.

O ar dalyvavimas AA veikloje negali tapti nauja priklausomybe, nes nemaža dalis narių lanko grupes daugelį metų? G.Norvilas atsako: „Argumentai skeptikams – o jei žmogus reguliariai lanko saviugdos kursus, jogos, dvasinės saviugdos mokyklą, sporto klubą, bažnyčią, nuolat dalyvauja partinėje veikloje ar choro būrelyje? Čia svarbiausia yra rezultatas, t. y., ar dalyvavimas visuomeninės grupėse ar organizacijose pagerina gyvenimo kokybę.“

Pasak priklausomybių konsultanto, AA organizuoja uždarus susirinkimus tik alkoholikams ir atvirus susirinkimus, skirtus visuomenei ar specialistams, kuriuose galima išgirsti, kaip priklausomybė žmones stūmė į dvasinę tuštumą ir moralinę krizę, o dalyvavimas draugijos veikloje jiems ne tik padėjo nustoti girtauti, bet ir padėjo pakeisti gyvenimo būdą, pagerinti santykių su aplinkiniais kokybę, surasti egzistencinę prasmę.

Blaivios gyvensenos mokykla

G.Norvilo teigimu, AA yra savotiška blaivios gyvensenos mokykla, kurioje alkoholikas turi galimybę ne mesti gerti, o mokytis gyventi blaiviai: atsakingai rūpintis savimi ir aplinkiniais žmonėmis, mokytis be svaigalų atsipalaiduoti, leisti laisvalaikį, bendrauti, linksmintis, konstruktyviai įveikti krizes, išmokti tinkamai reikšti jausmus ir įprasminti savo gyvenimą. 

„Kiekvienas nuo alkoholio priklausomas žmogus anksčiau ar vėliau bando mesti gerti pats, remdamasis savo valia ar užsispyrimu. Jei nepavyksta, tai viena iš rekomendacijų būtų nustoti remtis į save, pripažinti bejėgiškumą ir apsilankyti AA susirinkimuose“, – pataria G.Norvilas.

Jei žmogus turi ir kitų asmenybinių problemų, kurių AA negali padėti išspręsti, G.Norvilas rekomenduoja kreiptis į profesionalius priklausomybių ar psichikos sveikatos specialistus. Jo patirtis rodo, kad suderinus profesionalią pagalbą su savitarpio paramos grupės lankymu galima pasiekti labai gerų rezultatų.

Kas atima norą kreiptis

„Viena pagrindinių AA veiksmingumo priežasčių – kad tai ilgalaikė programa. Priklausomybė formuojasi daug metų, todėl sveikimas reikalauja laiko ir ypač paties žmogaus pastangų, nes kalbama apie asmenybės korekciją ir gyvenimo būdo keitimą. Tačiau būtent tai dalį žmonių ir atbaido, nes dauguma priklausomų nuo alkoholio žmonių nori labai greito ir paprasto sprendimo būdo. Beje, efektyviausi profesionalų taikomi metodai taip pat būna ilgalaikiai“, – pasakoja G.Norvilas.

Dalis žmonių, anot jo, vengia eiti į AA, nes nelaiko savęs alkoholikais arba tiesiog jiems nepriimtinas pats žodis „alkoholikas“, mat jie tai tapatina su labai negatyviomis pasekmėmis, o apie save mano: „Aš dar ne toks“.

Rekomenduojami video