Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Negalavimas, apie kurį dažniausiai nutylima

Išgirdęs žodį „hemorojus“, žmogus paprastai nuleidžia akis ir ima purtyti galvą: „Ne, ne, man ši liga negresia“, nors iš tiesų jau kurį laiką jį vargina šio negalavimo sukelti itin nemalonūs simptomai. Medicinos mokslų daktaro, pilvo chirurgo doc. Pauliaus Žeromsko teigimu, tai, kad žmonės varžosi dėl šio negalavimo kreiptis į specialistus, ir yra didžiausia kliūtis, užkertanti kelią sėkmingai šios ligos prevencijai ir gydymui.

Apgaulingi simptomai

Daug metų pilvo chirurgijos ir proktologijos srityje dirbantis gydytojas apgailestauja, kad kreiptis į medikus dėl šio sveikatos sutrikimo lietuviai vis dar vengia – jie linkę sąmoningai delsti ir tikėtis, kad problema išsispręs savaime arba ją pavyks įveikti savarankiškai, liaudiškomis priemonėmis.

„Tokiam požiūriui įsigalėti padeda ir visuomenėje gajus mitas, kad ši liga gėdinga – kaip ir visos kitos, susijusios su šia kūno vieta, – sako gydytojas. – Bėda ta, kad panašių į hemorojaus simptomų turi ir kitos ligos. Juos pajutę pacientai linkę manyti, kad juos kamuoja hemorojus, kuris iš esmės yra nepavojingas, ir ilgai nesikreipia į specialistus, todėl laiku nediagnozuojamos tikrosios negalavimų priežastys.“

Hemorojus – tai išangės kanalo kaverninių kraujagyslinių audinių išsiplėtimas ir nusileidimas žemyn. Jam paūmėjus, pacientus ima varginti kraujavimas, juntamas perštėjimas, niežulys ar skausmas, pasirodo mazgai, pertemptos kraujagyslės gali plyšti ar užsikimšti (t. y. įvykti trombozė). Tarp panašius į hemorojaus simptomus turinčių ligų – ir tiesiosios žarnos vėžys. Jis dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims ir yra viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Statistika rodo, kad kiekvienais metais nustatoma apie 1 500 naujų šios ligos atvejų, o sergančiųjų ja kasmet daugėja. Anot P.Žeromsko, panašiais į hemorojaus simptomais gali pasireikšti ir išangės įplėša, įvairūs dermatitai bei kitos odos ligos.

P. Žeromskis

Ne tik „fūristų“ liga

Gydytojo teigimu, klaidingai manoma, kad hemorojus yra tik vyresnio amžiaus pacientus kamuojantis negalavimas. Dažniausiai į medikus dėl šios ligos kreipiasi darbingo amžiaus žmonės, o neretai pasitaiko ir 18–20 metų pacientų.

Nors dažnai į hemorojų galinčių sukelti priežasčių sąrašą įrašomi tokie negalavimai kaip nuolatinis vidurių užkietėjimas, lėtinis kosulys ar nėštumas, per mažas skaidulų kiekis maiste ir skysčių trūkumas, medikai teigia, kad polinkis sirgti hemorojumi gali būti paveldėtas.

„Laikausi nuomonės, kad šis negalavimas yra įgimtas. Tai labai specifinės išeinamosios angos kanale esančios kraujagyslės liga. Šis negalavimas dažniausiai būna susijęs su įgimtais pakitimais. Nustatyti tikslią diagnozę gali tik specialistas“, – sako medikas.

Hemorojus dažnai vadinamas tolimųjų reisų vairuotojų liga, nes jie priversti ilgas valandas sėdėti prie vairo. Bet ar iš tiesų sėdimas darbas susijęs su hemorojumi ir skatina jo vystymąsi? „Ilgas sėdėjimas susijęs su higienos problemomis, kai žmogų ima kankinti įvairios kilmės niežuliai, perštėjimai ar net pasitaiko nedidelis kraujavimas“, – nemalonius pojūčius, kurie gali užklupti ilgas valandas sėdomis praleidžiančius žmones, vardija medikas.

Paklaustas, kaip nuo išvardytų simptomų kenčiantys pacientai gali sau padėti nekeisdami sėdimo darbo pobūdžio, pašnekovas atsako, kad pats paprasčiausias būdas tai padaryti – laikytis asmeninės higienos. „Kitas svarbus dalykas – funkcinė išangės ir tarpvietės būklė. Sėdimą darbą dirbantys žmonės turėtų atlikti Kėgelio pratimus, padedančius sustiprinti tarpvietės raumenis“, – sako gydytojas. Anot jo, šie pratimai dažniausiai rekomenduojami moterims, nes sumažina šlapimo nelaikymo tikimybę po gimdymo, tonizuoja ištemptus makšties raumenis, tačiau jie tinka ir vyrams – padeda kontroliuoti tuštinimosi procesą, mažina apatinių nugaros ir pilvo dalių skausmą ir net padeda pagerinti seksualinę funkciją.

Hemorojus kaip sloga

Apsidžiaugusiuosius, kad pavyko išsigydyti šį nemalonų negalavimą, medikai skuba nuvilti. Medikų teigimu, hemorojus kaip sloga – išnyksta, bet vėl gali bet kada sugrįžti. „Tai lėtinė kraujagyslės liga ir jos paūmėjimus išprovokuoja tam tikros žmogaus gyvenimo sąlygos, sveikatos būklės pokyčiai“, – sako P.Žeromskas.

Jis įspėja, kad hemorojaus paūmėjimas itin susijęs su žalingais įpročiais, ypač alkoholio vartojimu. Pasak specialisto, šia liga besiskundžiantys pacientai turėtų  atkreipti dėmesį į savo mitybą. „Sergantis hemorojumi žmogus turėtų reguliariai tuštintis, o tai padeda užtikrinti didesnis fizinis aktyvumas bei maistas, kuriame daug daržovių ir vaisių. Tiesa, dažnai klaidingai manoma, kad asmenys, kurie skundžiasi vidurių užkietėjimu, rizikuoja susirgti hemorojumi, tačiau tai nėra tiesiogiai susiję dalykai“, – teigė jis. Medikas pabrėžia, kad čia yra tam tikrų nesutarimų, mat hemorojumi besiskundžiantys pacientai žino, kad vidurių užkietėjimas ir sunkus tuštinimasis gali pasunkinti jo simptomus.

Gydymas įvairus

Į klausimą, kaip greitai šiuolaikinė medicina gali padėti nuo hemorojaus kenčiančiam pacientui, pašnekovas atsako lakoniškai: „Žmogui galima padėti tada, kai jis kreipiasi pagalbos.“

Deja, pasak mediko, du trečdaliai pacientų gydytojų kabinetų duris praveria tada, kai pasitikrinti sveikatą priverčia nemalonūs pojūčiai, bet yra ir pacientų, kurie į medikus kreipiasi gerokai per vėlai. „Jei yra tuštinimosi pobūdžio ar dažnio, išmatų formos, konsistencijos pokyčių, pastebimos neįprastos išskyros, į medikus reikia kreiptis nedelsiant, ypač jei išvardyti simptomai neišnyksta per kelias dienas ar savaites“, – įspėja P.Žeromskas ir patikslina, kad gydymo būdas parenkamas atsižvelgiant į negalavimo stadiją.

Tradiciškai medicinoje išskiriamos keturios hemorojaus stadijos: pirmoji – kai hemorojiniai mazgai šiek tiek padidėję, bet išoriškai jų nesimato, antroji – kai hemorojiniai mazgai tuštinantis iškrinta į išorę ir patys savaime sugrįžta, trečioji – kai hemorojiniai mazgai tuštinantis iškrinta ir patys atgal negrįžta, tačiau gali būti grąžinami ranka, ir ketvirtoji – kai hemorojiniai mazgai nuolat iškritę ir jų grąžinti neįmanoma.

P.Žeromsko teigimu, šių dienų medicina leidžia pacientui rinktis tarp daugybės skirtingų hemorojaus gydymo priemonių, tačiau ne visos brangiai kainuojančios naujovės, anot jo, iš tiesų veiksmingos. „Galimas medikamentinis ir chirurginis gydymas. Paprastai pacientai nori, kad gydymo procesas būtų labai greitas ir visai neskausmingas. Tačiau medicinos naujovės – hemorojaus gydymas lazeriu, guminių žiedų metodu –  nėra pigios procedūros, o Valstybinė ligonių kasa tokio gydymo nekompensuoja. Be to, daugelio iš šių priemonių, skambiai vadinamų „naujomis ir neskausmingomis“, efektyvumas neįrodytas“, – teigia pašnekovas.

Medikas patikslina, kad pirmosios stadijos hemorojus paprastai gydomas medikamentais, antrosios – guminiais žiedais ir kitais destrukcijos būdais, trečiosios stadijos hemorojui gydyti dažnai pasitelkiami lazeriai, o esant ketvirtajai stadijai dažniausiai rekomenduojamas chirurginis gydymas.

Kaip padėti sau?

Gydytojai pabrėžia, kad tinkama analinės srities higiena, sveika mityba, sportas ne tik padeda sveikti, bet ir apsaugo nuo hemorojaus simptomų atsiradimo. Sergantieji hemorojumi turėtų atsisakyti alkoholio ir kavos bei riboti vidurių užkietėjimą sukeliančių produktų – raudonojo vyno, šokolado, kakavos – vartojimą.

Besiskundžiantiesiems šiuo negalavimu medikai rekomenduoja per dieną išgerti 1,5–2 litrus skysčių ir valgyti daug skaidulų turinčio maisto – šviežių vaisių ir daržovių. Į savo mitybos racioną reikėtų įtraukti daugiau burokėlių, obuolių, kriaušių, agurkų, pomidorų, tačiau privengti bulvių. Be to, rekomenduojama valgyti ne visiškai suvirškinamų maisto produktų – sėlenų, rupios duonos, avižų dribsnių.

Specialistai taip pat įspėja, kad kenčiantys nuo hemorojaus žmonės turėtų atsisakyti įprasto muilo, kurio kvapiosios medžiagos ir šarminė terpė gali dirginti jautrią analinės srities odą. Rekomenduojamos šiltos vonelės su ramunėlių ekstraktu, o skausmą ir niežulį trumpam gali palengvinti ledinis dušas.

 

Viktorija Mitkutė

Rekomenduojami video