Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mirtiną aortos aneurizmą dažniausiai turi vyresni nei 65-erių vyrai

Šiandien, rugsėjo 17-ąją, minima Pasaulinė aortos diena. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose kraujagyslių chirurgai organizuoja aortos aneurizmos prevencijai skirtą akciją. Šia proga visi norintieji gali nemokamai išsitirti aortą echoskopu ir konsultuotis su gydytojais apie gyvybei pavojingą ligą.

Svarbu aptikti dar neplyšusią

Pasaulinei aortos dienai paminėti skirta sveikatos akcija vyksta jau trečius metus iš eilės. Jos tikslas – siekti, kad visuomenė kuo daugiau žinotų apie vieną klastingiausių XX a. kraujagyslių ligų, skleisti svarbią žinią apie aortos aneurizmos prevencinio ištyrimo svarbą. Taip pat stengiamasi palengvinti gyvybiškai svarbaus tyrimo, pilvo aortos echoskopijos, prieinamumą.

Pilvo aortos aneurizma dažniausiai susidaro lėtai ir pasireiškia neakivaizdžiais ženklais iki tol, kol galiausiai išplonėjusi ir išsipūtusi aortos sienelė plyšta. Lietuvoje plyšusių aneurizmų per metus registruojama apie 50 ir daugiau. Tokiais atvejais išgyvenimo šansai yra labai maži, tad svarbiausia laiku aptikti dar neplyšusią aneurizmą, kurios gydymas net 95 proc. atvejų būna sėkmingas.

„Ši liga sėlina tyliai, užklumpa netikėtai, o plyšusi gali pražudyti. Žmogus dažniausiai nejaučia jokių simptomų ar pakitimų, todėl prevenciškai tirtis neatvyksta. Toks abejingumas arba nežinojimas apie ligą dažniausiai žmogui kainuoja gyvybę, nors pilvo aortos ultragarsinis tyrimas ne tik yra neskausmingas, bet ir trunka vos kelias minutes“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Karolis Tijūnaitis.

Didžiausią riziką turi vyresni vyrai

Sulaukus 65 metų, šansai šia liga susirgti padidėja net 80 proc. „Dažniausiai pilvo aortos aneurizma diagnozuojama vyresnio amžiaus vyrams, kurie ilgą laiką vartojo arba iki šiol vartoja tabako gaminius“, – teigia gydytojas.

Senstant rizikos veiksniai, tokie kaip aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, aterosklerozė, paveldimumas, ilgainiui didina aortos aneurizmos plyšimo riziką.

Simptomai įspėja apie pavojų

Dauguma pilvo aneurizmų aptinkamos įprastinės sveikatos apžiūros metu arba atliekant rentgeno tyrimą dėl kitų sveikatos nusiskundimų. Specialisto teigimu, sulaukus 50-ies  metų ir nė karto nesityrus dėl aortos aneurizmos, reikėtų žinoti, į kokius ženklus atkreipti dėmesį ir kokie simptomai išduoda galimą aneurizmos padidėjimą.

Labai retai didelės neplyšusios aortos aneurizmos gali išprovokuoti ilgai trunkantį nugaros skausmą, nuolatinį pilvo skausmą arba pulsavimą šalia bambos. Pirmieji plyšusios pilvo aortos aneurizmos simptomai, tokie kaip staigus, aštrus pilvo ir nugaros skausmas, bendras silpnumas, lydimas šoko arba sąmonės netekimo, signalizuoja apie gyvybei iškilusį didelį pavojų. Tokiu atveju būtina skubi pagalba.

Prevencija gali padėti išsaugoti gyvybę

Lietuvoje dėl aortos aneurizmos kasmet gydoma apie 150–200 pacientų. Deja, kitų Europos šalių gydymo mastai rodo, kad šie skaičiai turėtų būti maždaug 3–4 kartus didesni.

Gydytojas pasakoja, kad praėjusiais metais prevencinės patikros metu kritiškai padidėjusi aneurizma rasta vienam pacientui, o net penkiems pacientams paskirta gydytojų kontrolė po pusės metų. „Garbaus amžiaus pacientas nieko nežinojo apie 7,5 cm aneurizmą, kuriai yra didelė rizika plyšti. Jei ne mūsų akcija ir medikų kvietimas apsilankyti, nežinia, ar šie žmonės būtų išsityrę dar prieš įvykstant tragedijai“, – teigia gydytojas.

Nemokamas tyrimas echoskopu – jau šiandien

Echoskopinio pilvo aortos tyrimo pacientams paprastai tenka laukti eilėse. Pasaulinės aortos dienos proga visi, norintieji pasitikrinti, atvykę nurodytu laiku, gali padaryti tai daug greičiau.

Tyrimo rezultatai pateikiami iš karto po procedūros. Jeigu bus nustatyta aortos patologija ar gydytojui kils įtarimų, bus suteikta naudingos informacijos apie tolesnius žingsnius. Renginio metu rekomenduojama dėvėti veido kaukę ir laikytis visų saugumo reikalavimų bei sveikatos priežiūros specialisto nurodymų.

Rekomenduojami video