Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Medikų šeimoje žinios apie nutukimo gydymą perduodamos iš kartos į kartą

Daugeliui įprasta matyti pavyzdžius, kaip gydytojai tėvai skatina savo vaikus sekti jų pėdomis. Tačiau žinomo bariatrinės chirurgijos profesoriaus Gintauto Brimo šeimoje viskas vyko atvirkščiai. Sūnus, gydytojas chirurgas Edvardas Brimas, pasakoja, kad tėvai jį ilgai bandė atkalbėti nuo šios profesijos, linkėdami lengvesnės gyvenimo duonos. Tačiau viskas susiklostė taip, jog jis pasuko tėvų pėdomis ir šiandien dirba su tėčiu vienoje komandoje, kuri padeda žmonėms kovoti su antsvoriu ir nutukimu.

– Jūsų tėvas – bariatrinės chirurgijos pradininkas Lietuvoje, jo pėdomis pasekėte ir jūs. Ar jautėte spaudimą iš aplinkos, kad turite rinktis gydytojo profesiją?

– Tiesą sakant, spaudimą jaučiau, tačiau visiškai kitokį, nei galėtumėte įsivaizduoti – tėvai bandė atkalbėti nuo mediko profesijos, kuri yra sunki, atsakinga, reikalaujanti daug fizinio ir psichologinio pasiruošimo. Kadangi mano abu tėvai yra gydytojai, jie žino, kiek pastangų reikalauja tapimas šios srities specialistu, kokios yra gydytojo moralinės ir teisinės atsakomybės, kokios finansinės perspektyvos mūsų šalyje. Manau, kad įvertinę šiuos aspektus, jie bandė mane atkalbėti nuo to, linkėdami ramesnių naktų ir galimybių turėti daugiau laisvalaikio. Tačiau augant gydytojų šeimoje labai sunku atsiriboti nuo supančios aplinkos, girdimo pacientų aptarimo laisvalaikio metu ir turbūt tai natūraliai suformavo norą gilintis į šią profesiją, įsitraukti į diskusijas ir teikti tiesioginę pagalbą žmonėms. Pasirinkęs mediko kelią visada jaučiau šeimos palaikymą.

– Kaip vertinate savo tėvo atliktą darbą ir dabartinę bariatrinės chirurgijos situaciją Lietuvoje?

– Būti pradininku bet kurioje srityje nėra lengva. Ypač, kai kalbame apie Lietuvos nepriklausomybės pradžią, kai tuo metu sveikatos sistema dar turėjo didelį sovietinį naftalino skonį. Tėčiui tikrai nebuvo lengva palikti Lietuvą, žmoną su kūdikiu ant rankų ir išvažiuoti svetur tam, kad galėtų plėsti savo profesines žinias, apsiginti disertaciją, o grįžęs bandytų įdiegti naujus gydymo metodus. Juk tuo metu apie nutukimą kaip apie ligą niekas nekalbėjo, o čia jaunas chirurgas bando kažkam pasakyti, jog tai ne tik liga, bet ir gali būti gydoma chirurginiu būdu – kosmosas! Žvelgdamas į dabartinę bariatrinės chirurgijos situaciją šalyje suprantu, kokį didelį įdirbį yra atlikęs mano tėtis ir vėliau prisijungę gydytojai Almantas Maleckas, Nerijus Kaselis. Jie buvo pirmieji žmonės, kurie įsigilino į problemą ir pasiūlė pagalbą žmonėms, kuri iki tol buvo neprieinama. Šiandien mūsų šalyje chirurginio nutukimo gydymo galimybės prilygsta pažangiausioms šalims, o specialistai vertinami tarptautinėje bendruomenėje.

– Pasirinkote specializaciją, orientuotą į nutukimo gydymą. Kodėl?

– Nemažai įtakos turėjo nuoseklus darbas su tėčiu. Turėjau galimybę nuo pirmųjų dienų medicinoje stebėti su antsvoriu kovojančius pacientus, jų pasiektus rezultatus ir analizuoti šios srities profesionalo – savo tėčio – darbą, tad buvo sunku į tai neįsitraukti ir pačiam. Taip pat manau, kad turiu tinkamą asmeninę savybę šiam darbui – kantrybę. Pacientų, kovojančių su antsvoriu ar nutukimu, gydymas trunka ilgai, o geriausi rezultatai pasiekiami tada, kai pacientai palaiko glaudų tarpusavio ryšį su gydytojų komanda. Tai reikalauja kantrybės tiek iš specialisto, tiek iš paciento pusės.

– Šiuo metu su tėčiu dirbate gydytojų komandoje, kuri pirmoji pristatė unikalią svorio mažinimo programą Baltijos šalyse. Kodėl nusprendėte imtis naujos veiklos?

– Sparčiai vystantis medicinos technologijoms atsiranda pažangesnės gydymo galimybės. Šiuo metu stebima tendencija taikyti kiek įmanoma mažiau invazinius gydymo metodus, kurie būtų ne tik efektyvūs, bet ir saugesni. Ne išimtis yra antsvorio ir nutukimo gydymo sritis. Mano nuomone, geras specialistas privalo ne tik atsakingai gydyti pacientus, bet ir būti progresyvus – nuolat domėtis naujomis gydymo galimybėmis. Tai ir pastūmėjo mus prisidėti prie pasaulyje pripažintos svorio mažinimo programos ELIPSE™ atėjimo į Lietuvos rinką.

Svorio mažinimo programa ypatinga tuo, kad jos metu naudojamas skrandžio balionas, kuriam implantuoti nereikalinga jokia operacija, endoskopija ar nejautra. Balionas nuryjamas kapsulėje ir pripildomas skysčio, užimančio ⅓ skrandžio tūrio – taip sukuriamas ankstyvas sotumo jausmas, kuris išlieka ilgesnį laiką. Praėjus 4 mėnesiams balionas savaime pasišalina iš organizmo be jokios procedūros. Šis metodas yra puiki alternatyva tiems, kurie nori pasiekti efektyvius rezultatus be operacijų arba, kai chirurginis gydymas jiems negali būti taikomas.

Per ilgus darbo metus pastebėjome, kad pacientams labai sunku pasiekti rezultatų, jei jie tai daro vieni, todėl šioje programoje dalyvauja daugiadisciplinė gydytojų komanda: chirurgai, dietologai, kineziterapeutai. Jie seka rezultatus nuotoliniu būdu, nuolat konsultuoja pacientus ir padeda pasiekti pagrindinį programos tikslą – suformuoti naujus ilgalaikius mitybos ir sveikos gyvensenos įpročius.

– Kaip sekasi padėti žmonėms kovoti su antsvoriu ir nutukimu?

– Šiuo metu su nauja programa antsvorį koreguoja daugiau nei 20 pirmųjų pacientų Baltijos šalyse. Rezultatai nuteikia labai optimistiškai. Turime pacientų, kuriuos ilgus metus vargino ne tik nutukimas, bet ir jo sukeltos gretutinės ligos – cukrinis diabetas, hipertenzija, sąnarių ir stuburo problemos. Vos per pirmas gydymo savaites jiems pavyko numesti apie 10 kg, didžiausią pokytį užfiksavome, kai vienas iš pacientų per pirmąjį mėnesį neteko net 16,5 kg. Pacientai džiaugiasi pagerėjusia savijauta, gyvenimo kokybe ir lengviau valdomomis gretutinėmis ligomis.

– Nutukimas Lietuvoje – kaip bendrai vertinate situaciją šalyje?

– Nutukimas – pasaulinė pandemija, dar vadinama „globesity“, o Lietuva patenka tarp penkių labiausiai nutukusių valstybių Europoje. Mano manymu, prie šios problemos sprendimo turėtų labiau prisidėti valstybės švietimo ir medicinos sistema. Reikėtų daugiau prevencijos, kuri tinkamus mitybos įpročius diegtų dar ankstyvame amžiuje. Šiuo metu situacija tokia, kad valstybė skiria dideles lėšas gretutinių nutukimo ligų gydymui, tačiau neskiria pakankamai dėmesio pačiai nutukimo problemai.

Dar viena problema yra ta, kad žmonės, kurie kovoja su antsvoriu, bando tai daryti patys ir vengia specialistų pagalbos. Tačiau atlikus apklausas paaiškėjo, kad net 76 % žmonių nėra patenkinti išbandytais svorio mažinimo metodais, tokiais kaip dietos, liekninančių papildų vartojimas, fizinių pratimų taikymas ir pan. Manau, kad tam įtakos turi reklama ir rinkoje esančios priemonės, kurių efektyvumo neįrodė medicininiai tyrimai, pavyzdžiui, drastiškos dietos ar populiarūs, tačiau neaiškios sudėties liekninantys papildai.

Mano patarimas būtų toks – jei norite numesti svorio, pasinaudokite kompetentingų specialistų pagalba. Tai sutaupys ir laiko, ir pinigų, kuriuos išleistumėte netikslingai, o galiausiai galėsite džiaugtis ilgalaikiais rezultatais.

Rekomenduojami video