Lytiškai plintančiomis infekcijomis dažniausiai užsikrečiama lytinių (vaginalinių, oralinių arba analinių) santykių metu. Užsikrėtus oralinio sekso metu, šios infekcijos taip pat gali pažeisti burnos ertmę ir gerklę. Nėštumo metu šiomis infekcijomis galima užkrėsti dar negimusį kūdikį, motina gali perduoti infekciją savo vaikui gimdymo metu.
Ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o kartais požymių visai nebūna. Daugiau nei 30 proc. užsikrėtusių lytiškai plintančiomis infekcijomis nejaučia jokių simptomų ir apie infekciją gali sužinoti tik pasitikrinę prevenciškai.
Galimi simptomai:
- išskyros iš šlapimo, lyties organų (moterims – jų pagausėjimas ar spalvos pakitimas),
- skausmingas ar deginantis jausmas šlapinantis,
- baltos apnašos ant varpos, vaginoje ar burnoje,
- bėrimai lyties organų srityje,
- įvairios pūslelės ar žaizdelės lyties organų srityje,
- padidėję limfmazgiai kirkšnyse,
- skausmas kapšelyje, pilvo apačioje,
- skausmas lytinių santykių metu,
- kraujavimas po lytinių santykių.
Visai negydomos ar netinkamai gydomos infekcijos gali sukelti ilgalaikius ar net nepranykstančius sveikatos pakitimus, tokius kaip dubens uždegiminė liga, negimdyminis nėštumas, priešlaikis gimdymas, nevaisingumas, lėtinis dubens skausmas, cervicitas (gimdos kaklelio uždegimas) ar uretritas (šlaplės uždegimas).
Infekcijų sukėlėjų – nuo 7 iki 11
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai teigia, kad tyrimas, skirtas nustatyti lytiškai plintančią infekciją, atliekamas paprastai ir neskausmingai. Iš pateikto tepinėlio iš lytinių takų ar šlapimo mėginio PGR metodu nustatomi 7 lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjai, o hibridizacijos metodu – net 11 sukėlėjų vienu metu. Tyrimas atliekamas iš lytinių takų tepinėlių ar rytinio šlapimo mėginio. Šlapimo ėminys labiau tinkamas vyrams, o moterims rekomenduojama tyrimą atlikti iš lytinių takų tepinėlių.
VL