Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lūpų pūslelinė gresia ir vasarą

Apie 90 proc. pasaulio gyventojų yra Herpes simplex viruso, sukeliančio lūpų pūslelinę, nešiotojai. Pasirodo, lūpų pūslelinė gali užklupti bet kada, nepaisant metų laiko. Tokiais atvejais svarbiausia žinoti, kaip tinkamai ją gydyti.

Plačiau apie Herpes simplex virusą ir lūpų pūslelinės gydymą kalbamės su medicinos kosmetologe Akvile Martinkute.

Papasakokite plačiau apie Herpes simplex virusą, ką reikėtų apie jį žinoti? Paprastoji pūslelinė, arba herpes simplex priklauso virusinių dermatozių grupei. Ligai būdinga, atsirandančios pūslelės pripildytos serozinio skysčio, kurios po poros dienų trūksta, susidaro erozijos, kurios greitai pasidengia šašais. Visas procesas vyksta mažiau savaitę laiko.

Po epitelizacijos, kai nukrenta šašai, randų nelieka, jei oda nesupūliuoja dėl antrinės infekcijos. Paprastosios pūslelinės židiniai dažniausiai lokalizuojasi ant lūpų, veido, nosies, lytinių organų zonose. Rečiau tačiau pasitaiko, kad pūslelinė išpinta burnos gleivinės ertmėje, liemens srityje, ar net akies gleivinėje.

Ar tiesa, kad lūpų pūslelinė gali užklupti nepaisant metų laiko? Kadangi esame įpratę, kad šis „džiaugsmas“ dažniausiai pasirodo šaltuoju laikotarpiu, ar vasaros metu tai taip pat gresia?

Išties klaidinga manyti, kad pūslelinė atsiranda tik nusilpus imunitetui šaltuoju metų sezonu. Ji priklausomai nuo individualių organizmo savybių ir aplinkos faktorių gali atsirasti ištisus metus, tačiau pastebėta, kad dažniausiai pūslelinė kartojasi vasarą ir žiemą. Pūslelinė dažnai kartojasi tose pačiose vietose, dažniausiai po nušalimo, pervargimo, kaitinimosi saulėje, menstruacijų metu, sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis, ar vartojant imuninę sistemą silpninančius medikamentus.

Ar saulės poveikis, sausas patalpų oras nuo kondicionierių gali daryti įtaką lūpų pūslelinės atsiradimui?

Vienas iš labiausiai pūslelinę iššaukiančių veiksnių, yra ultravioletiniai spinduliai, kurių daugiausiai gauname iš tiesioginių saulės spindulių. Taip yra todėl, kad UV spinduliai daro didžiulį poveikį odos imuninei sistemai, jie turi tiek uždegiminį, tiek imunopresinį poveikį. 2008 m. buvo atliktas sistemingas epidemiologinis tyrimas, nustatant 9 ligas, kurios rodo pakankamą priežastinio ryšio su UV spindulių poveikiu įrodymus. Tai apima ir herpes simplex reaktyvavimą. Tyrimas parodė, kad net 40 proc. pacientų, kurie turi polinkį į pūslelinę, liepos ir rugpjūčio mėnesiais ji suaktyvėja labiausiai, ypač nenaudojant apsauginių priemonių nuo saulės. Kitas svarbus aspektas šiltuoju metų periodu – dažnai dėl temperatūrų kaitos ypač dėl kondicionierių patalpose, nusilpsta imuninė sistema, todėl kiek įmanoma rekomenduojama vengti drastiškos temperatūrų kaitos, ir nepamiršti stiprinti imunitetą ne tik atvėsus orams, bet ir šiltuoju periodu.

Kokie yra veiksmingiausi lūpų pūslelinės gydymo būdai? Galbūt galėtumėte įvardinti, kokios klaidos yra daromos gydantis pūslelinę?

Paprastajai pūslelinei gydyti įprastai naudojami lokaliai tepami medikamentai ir/arba geriamosios tabletės, skirtos lūpų pūslelinei gydyti. Taip pat kaip profilaktikai dažnai rekomenduojama imuninę sistemą stiprinti vartojant askorbo rūgštį, B grupės vitaminus.
Rekomenduojami video