Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Liga ne mirtina, bet delsti negalima

Maždaug penktadalis suaugusių Lietuvos gyventojų serga osteoartritu, osteoporoze, reumatoidiniu artritu ir kitomis jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligomis. Ir nors nuo šių ligų, palyginti su kitomis, miršta nedaug žmonių, jos dažnai sukelia ilgalaikius lėtinius skausmus, kurie labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę, trukdo dirbti įprastą darbą bei pasirūpinti savimi. Kokios priežastys jas sukelia ir kaip padėti sergančiajam, kol liga dar neįsisenėjo, pasakoja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo pavaduotojas Remigijus Zumeras.

Dažniausia neįgalumo priežastis

„Reumatinės ir kaulų bei raumenų sistemos ligos ekonomiškai išsivysčiusiose pramoninėse pasaulio valstybėse pažeidžia daugiau žmonių nei bet kuri kita ligų grupė. Šios ligos yra pati dažniausia nedarbingumo ir ankstyvo išėjimo į pensiją pasaulyje priežastis“, – sako R.Zumeras.

Anot jo, vien Europoje šių ligų diagnostikai, gydymui, vaistams, ligonių priežiūrai, pagalbinėms priemonėms ir namų aplinkos įrangai bei moksliniams tyrimams kasmet išleidžiama apie 200 mlrd. eurų. Šią suma dar labiau padidina sumažėjęs sergančių darbuotojų produktyvumas, todėl įvairių šalių reumatologai, ortopedai, chirurgai-traumatologai šių ligų prevencijai, kuri yra labai svarbi ankstyvajai diagnostikai, ir jų gydymui skiria ypatingą dėmesį.

Priežastis ne visada nustato

Reumatinės ir kaulų bei raumenų sistemos ligos skirstomos į uždegimines ir neuždegimines. Ypač dažnai pasitaikantys neuždegiminiai susirgimai yra degeneracinės stuburo ligos, osteoartritas, osteoporozė ir fibromialgija, o iš uždegiminės grupės dažniausiai pasitaiko reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, reaktyvinis artritas, dermatomiozitas ir reumatinė polimialgija.

„Kai kuriais atvejais šios ligos gali būti paveldėtos, tačiau reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis sergančiose šeimose jos nėra paplitusios labiau nei kitose šeimose, o moksliniai tyrimai patvirtina, kad sergamumą reikšmingai padidina tam tikri sveikatai žalingi veiksniai: rūkymas, antsvoris ir nutukimas, sėdimas gyvenimo būdas. Įtakos turi patirti raumenų ir sąnarių sužalojimai, dažnai kamuojančios infekcinės ligos, klimatas. Taip pat nustatyta, kad šiomis ligomis dažniau serga vyresnio amžiaus asmenys, tam tikrų profesijų atstovai“, – vardija R.Zumeras. Jis priduria, kad kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, sistemine vilklige ir sklerodermija dažniau serga moterys, o spondiloartropatija ir podagra – vyrai.

Anot pašnekovo, neretai medikai negali nustatyti, kokios konkrečios priežastys sukėlė ligą, todėl gyventojai raginami kreiptis į gydytojus vos pastebėję pirmuosius šioms ligoms būdingus simptomus. „Tai labai svarbu, nes, anksti pradėjus gydyti, ypač per pirmąsias 12 savaičių, gali pasisekti išvengti sąnarių ir vidaus organų pažeidimo, padidėja tikimybė pasiekti ligos remisiją“, – sako jis.

Padeda įveikti skausmą

Efektyvus gydymas – svarbiausia sąlyga siekiant kuo ilgiau užtikrinti kaip įmanoma geresnę paciento gyvenimo kokybę. „Yra daug metodų, įskaitant naujausius vaistus, kurie padeda valdyti skausmą bei uždegimą ir kontroliuoti svarbiausius reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligų simptomus“, – sako R.Zumeras. Kadangi sergančiuosius reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis dažnai kamuoja nerimas ir depresija, prireikus jiems gali būti teikiama ir psichologinė pagalba ar psichoterapija.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad padėti pagerinti sergančiųjų reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemų ligomis pacientų gyvenimo kokybę gali ne tik medikai ir sergančiųjų artimieji, bet ir tarpusavio pagalbos grupės, bendradarbiai, nevyriausybinės organizacijos. Norintiesiems daugiau apie tai sužinoti jis pataria aplankyti Europos lygos prieš reumatą (EULAR), kurioje susibūrę visų žemyno šalių mokslininkai reumatologai bei sergantiesiems norintys padėti žmonės, tinklalapį.

Reumatinių ir raumenų bei skeleto sistemos ligų simptomai

  • Uždegimas, sąnarių patinimas ir sustingimas, paraudimas ir (ar) vietinis karščiavimas.
  • Nuolatinis raumenų, sąnarių ar stuburo skausmas.
  • Padidėjęs psichinis jautrumas.
  • Didelis nuovargis, energijos stoka, nuolatinis silpnumo jausmas.
  • Ribotos judėjimo galimybės, stuburo bei sąnarių lankstumo sutrikimai.
  • Sąnarių deformacijos.

 

 

 

 

 

 

Rekomenduojami video