Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Liga, dramatiškai pabloginanti vyrų vaisingumą

Lietuvoje yra daugiau nei 50 tūkstančių porų, negalinčių susilaukti vaikų, ir šis skaičius kasmet didėja. Apie 30–40 proc. porų negali susilaukti vaikų dėl vyro vaisingumo sutrikimų.

Viena dažniausių priežasčių

Daugybė tyrimų rodo, kad vyrų spermos kokybė išsivysčiusiose regionuose pastaruosius dešimtmečius sparčiai blogėja – per paskutinius 40 metų vidutinis vyrų spermatozoidų kiekis sumažėjo dvigubai. Vienas iš dažniausių neigiamai spermatogenezę – vyriškųjų lytinių ląstelių susidarymą ir brendimą sėklidėje – veikiančių veiksnių yra varikocelė (kapšelio venų išsiplėtimas).

Varikocelė aptinkama 15–30 proc. visų vyrų ir net 40–50 proc. vyrų, turinčių vaisingumo problemų. Pasak gydytojo urologo Mariaus Anglickio, varikocelė yra viena dažniausių vyrų nevaisingumo priežasčių.

Kas yra varikocelė?

Varikocelė – tai išsiplėtusių venų pluoštelis, dažniausiai aptinkamas kairiajame, tačiau galintis būti ir dešiniajame ar abiejuose kapšeliuose. „Vyrų kūnas sukurtas taip, kad sėklidės kabotų vėsioje aplinkoje. Manoma, kad išsiplėtę veniniai rezginiai padidina sėklidės temperatūrą, dėl to pablogėja spermatozoidų kokybė, sumažėja jų kiekis ir judrumas“, – aiškina urologas.

Pasitikrinti, ar neturite varikocelės, labai paprasta – tereikia stovint šiltoje aplinkoje (vonioje, duše) apčiupinėti kapšelį ir įvertinti, ar nepastebite venų išsiplėtimo. Kilus net menkiausiam įtarimui rekomenduojama nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją urologą, kuris įvertins varikocelės laipsnį ir nuspręs, ar reikalingas chirurginis gydymas.

„Liūdna, tačiau kartais jauniems vyrams, po ilgo delsimo atvykusiems pasikonsultuoti dėl išsiplėtusių kapšelio venų, diagnozuojamas sėklidės vėžys ar net masyvi pilvo organų sarkoma“, – teigia gydytojas.

Kada kreiptis į gydytoją

Dauguma vyrų, turinčių net trečio laipsnio varikocelę, ilgą laiką nejaučia jokių simptomų ir šios patologijos nepastebi. Jie su varikocele gyvena nuo vaikystės ir mano, kad tai normalu. Vis dėlto neretai varikocelė pasireiškia kapšelio maudimu, sėklidės atrofija ir sumažėjimu ar nevaisingumu.

„Neretai tenka bendrauti su pacientais, kurie, susidūrę su nevaisingumo problema, skuba į užsienio klinikas. Ten sužino, kad gydymas turėjo būti pradėtas nuo kelių centimetrų pjūvio ir nesudėtingos varikocelės pašalinimo operacijos“, – patirtimi dalinasi M.Anglickis.

Pasak jo, vyrams, jei nenaudojant jokių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių jų partnerė negali pastoti ilgiau nei vienerius metus, pirmiausia reikėtų kreiptis į urologą. Dar geriau – reguliariai profilaktiškai tikrinti sveikatą, nes didelio laipsnio varikocelė gali lemti negrįžtamus sėklidės pakitimus ir atrofiją.

Efektyvus gydymo būdas

Vienintelis efektyvus varikocelės gydymo būdas – chirurginė operacija. Varikocelektomija rekomenduojama, jei vargina nemalonūs simptomai, skausmas, jei sumažėjo sėklidė, sutriko spermos kokybė.

Operacijų tikslas – apriboti kraujo nutekėjimą per išsiplėtusias varikozines kapšelio venas. Varikocelės pašalinimo operacijos metu nutraukiamas išsiplėtusių sėklidės venų vientisumas. Užblokavus išsiplėtusių sėklidžių venas, kraujas nukreipiamas į sveikas venas ir geriau nuteka. Po operacijos kelias dienas ar savaites gali būti jaučiamas nestiprus skausmas.

Nemaloniems pojūčiams malšinti po operacijos gali būti skiriami vaistai nuo skausmo, taip pat medikamentai, gerinantys sėklidžių veiklą, teigiamai veikiantys spermatozoidų formavimąsi bei mažinantys uždegimą. Į darbą ir įprastą gyvenimo ritmą galima grįžti praėjus 1–2 dienoms po operacijos. Intensyvaus fizinio aktyvumo patariama vengti iki 4 savaičių.

Naujai spermai pasigaminti reikia maždaug 3 mėnesių, tad po tiek laiko galima tikėtis ir teigiamų pokyčių spermos tyrimuose.

„Nemažai pacientų, kuriems atlikau varikocelės pašalinimo operaciją, po ilgų nevaisingumo metų pagaliau susilaukė vaikų“, – patirtimi dalinasi gydytojas.

Kaip pagerinti spermos kokybę

Specialistai teigia, jog dalis vyrų gali efektyviai pagerinti savo spermos kokybę tiesiog ėmę sveikiau gyventi: padidinę fizinį aktyvumą, nustoję rūkyti, vartoti alkoholį, pradėję sveikai maitintis ir vartoti pakankamai antioksidantų.

Norint išsaugoti vaisingumą, vyrams taip pat patariama nepiktnaudžiauti pirtimi, kelnių kišenėje nelaikyti mobiliojo telefono, nesinaudoti nešiojamuoju kompiuteriu jį pasidėjus ant šlaunų, taip pat rekomenduojama atsakingai rinktis ir kuo saikingiau vartoti buitinės chemijos priemones. „Ir, žinoma, nepamiršti reguliariai tikrintis sveikatą“, – pabrėžia M.Anglickis.

Rekomenduojami video