Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lėtinės inkstų ligos ir jų gydymo galimybės

Statistikos duomenimis, pasaulyje ir Lietuvoje apie 9,1 proc. žmonių serga lėtine inkstų liga.

Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojos nefrologės dr. Eglės Dalinkevičienės, lėtinės inkstų ligos diagnozė pacientus dažnai užklumpa netikėtai, tačiau laiku kreipusis į gydytoją, jiems galima padėti.

„Lėtinė inkstų liga – palaipsniui progresuojantis inkstų funkcijos blogėjimas, kuris laikui bėgant gali sukelti lėtinį inkstų nepakankamumą. Norint to išvengti, labai svarbu, kad šeimos gydytojai, įvertinę rizikos veiksnius ir šlapimo bei kraujo tyrimų pakitimus, pacientus laiku nusiųstų gydytojo nefrologo konsultacijai“, – teigia dr. E.Dalinkevičienė.

Lėtinės inkstų ligos, kaip ir lėtinis inkstų nepakankamumas, gali būti diagnozuotas įvairaus amžiaus pacientams.

„Pagrindiniai rizikos veiksniai, kurie gali sukelti šias ligas, yra padidėjęs kraujo spaudimas, išeminė širdies liga, besikartojantys šlapimo organų uždegimai, inkstų akmenligė, toksinis medikamentų poveikis, inkstų policistozė ar kita paveldima inkstų liga, lėtinės infekcijos – tuberkuliozė, hepatitas, autoimuninės ligos, – lėtines inkstų ligas sukeliančius veiksnius vardija gydytoja. – Taip pat padidėjusią riziką susirgti lėtine inkstų liga turi pacientai, sergantys cukriniu diabetu.“ Pacientai, kuriems būdingi šie rizikos veiksniai, turėtų kreiptis į gydymo įstaigą, kur jiems atliktų šlapimo, kraujo tyrimus, inkstų ultragarso tyrimą ir paskirtų tinkamą gydymą“, – pasakoja gydytoja nefrologė.

Deja, pirmieji šios klastingos ligos simptomai pasireiškia tik kai inkstų nepakankamumas jau yra pažengęs. „Dažnai pacientai, sergantys lėtine inkstų liga su jau pažengusiu inkstų nepakankamumu, jaučia bendrą silpnumą, nuovargį, viso kūno niežulį, šleikštulį, o kartais ir pykinimą ar net vemti. Jiems gali sutrikti miegas, atsirasti viso kūno tinimas, padidėti kraujospūdis“, – sako gydytoja.

Ankstyvose ligos stadijose taikomas konservatyvus gydymas, kuriuo siekiama sulėtinti inkstų nepakankamumo progresavimą.

„Gydomos inkstų nepakankamumą galinčios sukelti ligos: kontroliuojamas cukrinis diabetas, aukštas kraujospūdis, – aiškina dr. E.Dalinkevičienė. – Progresuojant inkstų nepakankamumui, žymiai sutrikus inkstų funkcijai, pacientams taikomas vienas iš pakaitinės inkstų terapijos metodų – peritoninė dializė, hemodializė ar inkstų transplantacija.“

Šiuo metu inksto transplantacija yra pažangiausias pakaitinės inkstų terapijos metodas, pagerinantis paciento gyvenimo kokybę bei išgyvenamumą. Augant inkstų transplantacijų skaičiui, laukiančiųjų šios operacijos darosi vis mažiau, nors dialize gydomų pacientų skaičius Lietuvoje jau keletą metų yra stabilus. Po atliktos dializių centrų apklausos pastebėta, kad pacientams trūksta informacijos apie inkstų transplantacijos privalumus. Žinių trūkumas ir su tuo susijusi baimė bei abejonės tampa trikdžiu įtraukimui į laukiančių inksto transplantacijos sąrašus ir ruošimui transplantacijai.


Rekomenduojami video