Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kuria vaistines arbatas ir raminamąją kramtomąją gumą

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) viena mokslininkių komanda pristato efektyvesnę gydomųjų arbatų alternatyvą – tirpias augalinių ekstraktų arbatas, praturtintas chlorofilu, karotenoidais, antocianinais, katechinais ir kitomis augalinės kilmės veikliosiomis medžiagomis. Taip idėjos autorės siekia sukurti pažangesnį produktą, kurio dozavimas būtų patogus ir pritaikytas šiuolaikinio žmogaus poreikiams. Kita komanda kuria raminamaisiais augaliniais ekstraktais praturtintą kramtomąją gumą.

Gydomosios savybės milteliuose

Prof. Linos Raudonės ir Gabrielės Vilkickytės idėja kurti natūralios kilmės arbatos miltelius kilo dėl rinkoje esančio aukštos pridėtinės vertės maisto papildų trūkumo. Pasak mokslininkių, dauguma parduotuvių lentynose siūlomų produktų pasižymi dideliu cukraus, papildomų dažančių ir stabilizuojančių ingredientų kiekiu. Maisto papildai, kuriuose gausu šalutinių ingredientų, o augalinių ekstraktų kiekis nedidelis, negali turėti kokybiško tikslinio poveikio.

Mokslininkių kuriamas produktas – antioksidantinės tirpios augalinių ekstraktų arbatos. Nuo alternatyvų jos skiriasi pirmiausiai sudėtimi – yra praturtintos chlorofilu, karotenoidais, antocianinais, katechinais ir kitomis augalinės kilmės veikliosiomis medžiagomis. Šie augalinės kilmės arbatų komponentai suteikia net tik išskirtinę ir patrauklią spalvą, bet ir antioksidantines bei specifines funkcines savybes, kurios priklauso nuo to, kokia žaliava naudojama.

Arbatos kūrėjos taip pat pabrėžia, jog produktas atitinka „aiškios sudėties“ (angl. clear label) principą. Tokie produktai yra laikomi patikimais, o informacija apie jų kokybinę ir kiekybinę sudėtį, ingredientų kilmę – skaidria bei tikslia.

Vartotojui patogu naudoti

Inovacijos kūrėjos užtikrina, kad šios arbatos vartojimo būdas yra itin paprastas. Koncentruotų ekstraktų miltelių pakuotės yra vienadozės ir atitinka vieną standartinį vaistinio augalo užpilo (įprastos vaistažolių arbatos) puodelį. Vartotojai gali išsirinkti sau patogiausią būdą arbatai ruošti – miltelius galima berti į karštą ar šaltą vandenį, kokteilius ar kitus gėrimus ir palaukti, kol ištirps.

Ruošiant nereikia jokių specialų įrankių, todėl ši arbata yra geras pasirinkimas skubantiems žmonėms arba asmenims, kurie dažnai keliauja ir nori rūpintis savo sveikata.

Mokslininkių kuriamas produktas – antioksidantinės tirpios augalinių ekstraktų arbatos. Nuo alternatyvų jos skiriasi pirmiausiai sudėtimi – yra praturtintos chlorofilu, karotenoidais, antocianinais, katechinais ir kitomis augalinės kilmės veikliosiomis medžiagomis.

Pritaikymas įvairus

Mokslininkės pabrėžia, kad pagrindinė šiuo metu rinkoje esančių produktų problema – analitiškai neapibrėžti ekstraktai su neidentifikuotu ir kiekybiškai neįvertintu bioaktyviųjų junginių profiliu. Kuriant tirpias augalinių ekstraktų arbatas siekiama sudaryti galimybę rinktis produktą, kuris išsiskiria unifikuota ir stabilia veikliųjų medžiagų koncentracija kiekvienoje dozėje. Taip būtų sprendžiamos tikslaus dozavimo, kokybės kontrolės užtikrinimo, nuoseklumo ir atkuriamumo problemos. Arbatoms naudojami ekstraktai yra sukurti taip, kad atitiktų konkrečius klientų poreikius, užtikrinant vienodą veikliųjų junginių kiekį kiekvienoje porcijoje.

Parenkant tikslinius tirpių arbatų ingredientus, galimos įvairios poveikio kryptys. Tarp jų – antioksidantinis, priešuždegiminis, imuninės sistemos funkciją palaikantis, kognityvinę bei virškinimo sistemos veiklą gerinantis poveikis. Epidemiologinių studijų metu patvirtinta, kad pasirinktų antioksidantų vartojimas mažina minėtų sveikatos sutrikimų atsiradimo riziką.

Tiek prof. L.Raudonė, tiek G.Vilkickytė yra sukaupusios ilgametę vaistinių augalinių žaliavų tyrimų patirtį, reikalingą tolimesniam produkto plėtojimui. Šiuo metu mokslininkių komanda yra paruošusi veikiantį pirminį produkto prototipą, į kurį siekiama integruoti dar daugiau sudedamųjų dalių.

Idėja kilo iš asmeninės patirties

LSMU susibūrusi Deimilės Krukonės, Roberto Juciaus ir dr. Mindaugo Liaudansko komanda kviečia su streso, nerimo problemų simptomais kovoti inovatyviai – išbandant raminamaisiais augaliniais ekstraktais praturtintą kramtomąją gumą.

Idėjos autorė Deimilė Krukonė pastebi, kad šiais įtampos kupinais laikais emocinis stabilumas yra itin svarbus. Pastebėjus, kad kramtant gumą nusiraminama, mažėja nervinė įtampa, sugalvota tradicinę kramtomąją gumą praturtinti raminamuoju poveikiu pasižyminčiais augaliniais ekstraktais ir taip iškart spręsti kelias problemas.

Ir emocinei, ir burnos sveikatai

LSMU absolventų kuriamas produktas siekia atliepti kelis klientų poreikius. Pirmiausia, kitaip nei tradicinė kramtomoji guma, ši guma yra palanki burnos sveikatai. Alavijais praturtintas produktas padeda palaikyti sveiką burnos ertmę – alavijų fermentai gerina gleivinės būklę, stiprina kraujagysles, malšina skausmą.

Antra, kramtomoji guma prisideda prie emocinio stabilumo. Alavijai ir kiti šios gumos sudėtyje esantys augalai turi raminamąjį poveikį, padeda efektyviai suvaldyti streso keliamus simptomus.

Galiausiai, gumos kramtymas gali turėti teigiamą poveikį maistinių medžiagų pasisavinimui ir natūralios energijos išsaugojimui.

Daugiausia dėmesio – švariai sudėčiai

Vienas pagrindinių uždavinių, kurių siekia idėjos autoriai – sukurtas produktas turi atitikti švarios ir aiškios sudėties principus. Tai reiškia, kad kramtomoji guma turi būti pagaminta iš kuo mažiau ingredientų, o pasirinktos sudedamosios dalys – būti pažįstamos vartotojams.

Pasirinktas švarios sudėties principas produktą išskirtų iš kitų. Šiuo metu rinkoje populiariausios kramtomosios gumos dažniausiai yra pagamintos iš sintetinių medžiagų, tarp kurių – dirbtiniai saldikliai ir sintetiniai kvapikliai. LSMU mokslininkų kuriama inovatyvi kramtomoji guma yra pagaminta alavijų lapų želės ir vaistinių augalų ekstrakto pagrindu, todėl pasižymi aiškia ir patrauklia sudėtimi.

Planuoja pardavinėti Lietuvoje

Nors šiuo metu kramtomosios gumos idėja gyva tik teoriniu lygmeniu, komanda darbus planuoja tęsti. Artimiausiuose planuose numatytas potencialių vartotojų rinkos tyrimas, produkto maketo kūrimas, tinkamo komercializavimo būdo identifikavimas ir lėšų pritraukimas. Galiausiai produktą planuojama pardavinėti Lietuvos rinkoje.

Rekomenduojami video