Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kur rasti pagalbą kenčiantiems nuo priklausomybių?

Kenčiantys nuo priklausomybių ir jų nesigydantys asmenys nelieka be pagalbos. Jau dešimtus metus Kėdainių Pirminiame priežiūros centre (PSPC) veikia žemo slenksčio kabinetas, kuriame jie gali naudotis užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonėmis – pleistrais, prezervatyvais, spiritinėmis servetėlėmis ir kitomis dezinfekcijos priemonėmis. Čia jie gali net pasikeisti naudotus švirkštus į naujus. Ten pat jiems teikiamos ir žaizdų perrišimo paslaugos.

Pavojingas ir vienas kartas

Šiame žemo slenksčio kabinete dirbanti socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė pasakojo, kad narkotines medžiagas žmonės pradeda vartoti dėl įvairių priežasčių: „Tai lemia ir aplinka, kurioje žmogus augo ar nelaimingas įvykis – skyrybos, netektys. Yra tiek daug įvairių veiksnių, kad visas sunku nusakyti.“

Pasak specialistės, vieną kartą išbandžius psichoaktyvias medžiagas, dažniausiai asmuo ir dar kartą bandys jų pavartoti.  Priklausomybė gali išsivystyti tokia stipri, kad dėl noro įsigyti psichoaktyvių medžiagų galima prarasti viską – būstą, darbą, net ir artimuosius.

„Žmonės, su kuriais man teko dirbti, kurie turi „vartojimo stažą“ dvidešimties – dvidešimt penkerių metų, dažnai teigia, kad užteko pabandyti tik vieną kartą. Tačiau, ko gero, tai priklauso nuo to, ką žmogus pavartojo ir kokiomis aplinkybėmis.

Jeigu psichotropines medžiagas asmuo pavartojo būdamas didelėje krizėje ir jam tuo metu palengvėjo, jis atsipalaidavo, tai susidūrus su sunkumais dar kartą, didelė tikimybė, kad jis vėl griebsis narkotikų. Tačiau sakyti, jog taip būna visais atvejais, nedrįsčiau“, – sakė L. Dubauskienė.

Žemo slenksčio paslaugos – žalai sumažinti

Tam, kad kas nors pasirūpintų psichoaktyvias medžiagas vartojančiais asmenimis, 2008 m. Kėdainių PSPC buvo įsteigtas žemo slenksčio paslaugas teikiantis kabinetas.

Kodėl „žemo“? – pasiteiravome L. Dubauskienės.

„Žemo slenksčio kabinetu mūsų paslaugos vadinamos todėl, jog iš klientų nereikalaujame jokių esminio elgesio pokyčių. Mūsų darbo tikslas nėra elgesio keitimas, o švarus, saugus, nerizikingas vartojimas dėl kurio mažėtų galimybės užsikrėsti ŽIV ir kitomis infekcinėmis ligomis, mažėtų perdozavimo ir mirties atvejų rizika, nusikalstamumas, socialinės ir teisinės vartojimo pasekmės visuomenei.

Kai pradėjau čia dirbti, dauguma žmonių labai stebėjosi – kam to reikia.  Vartojantys asmenys buvo ir tebėra siaurai suvokiami kaip „narkomanai“, nesigilinant į jų asmenines problemas.

Jeigu visuomenė žinotų, ką tenka išgyventi asmeniui, vartojančiam psichoaktyvias medžiagas, su kokiomis problemomis jis susiduria, galbūt taip nesmerktų“, – svarstė L. Dubauskienė.

Gatvės darbuotojas – didžiulė pagalba

Tie psichotropinių medžiagų vartotojai, kurie nedrįsta ateiti į žemo slenksčio kabinetą, pagalbos sulaukia net ir gatvėje. Pasirodo, yra net tokia pareigybė – „gatvės darbuotojas“.

„Viena iš sąlygų pasiekti gerų rezultatų yra taip vadinamas „gatvės darbuotojas“.

Tai žmogus, puikiai pažįstantis paslaugų gavėją, taip vadinamą vartotoją, žinantis jo poreikius, mąstymą. Jis teikia paslaugas tikslinės grupės būriavimosi ar gyvenamosiose vietose, siekiant kuo lanksčiau ir prieinamiau bei anonimiškai tai atlikti.

Iš tiesų su mumis bendradarbiaujantis „gatvės darbuotojas“ yra didžiulė pagalba, dėl kurios pasiekiame didesnių rezultatų“, – pasakojo L. Dubauskienė.

Žemo slenksčio kabinete teikiamos paslaugos:

 • adatų ir švirkštų keitimas;
 • dezinfekcijos priemonių dalijimas;
 • prezervatyvų dalijimas;
 • informacijos suteikimas;
 • konsultacinė pagalba;
 • tarpininkavimas ir atstovavimas;
 • sveikatos mokymai ir švietimas;
 • tvarsliavos dalijimas;
 • atrankinių greitųjų ŽIV bei hepatitų tyrimų atlikimas;
 • ikitestinis ir potestinis konsultavimas;
 • kitos paslaugos.

Dovydas PASLAUSKAS

Rekomenduojami video