Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kuo žmonijai pavojingas naujas virusas?

Informacija apie pirmuosius žmones Kinijoje, susirgusius neaiškios kilmės plaučių uždegimu, pirmą kartą pasirodė gruodžio mėnesį. Į Huvėjaus provincijos sostinės Uhano miesto ligonines buvo atvežta dešimtys žmonių, susirgusių plaučių uždegimu. Kinijos valdžia apie tai pranešė PSO ir pradėjo ieškoti ligos priežasčių. Pasirodė, kad ligos sukėlėjas - nauja koronaviruso padermė, kuri buvo pavadinta 2019-nCoV.

Koronavirusai - tai virusų šeima, kurią sudaro 39 rūšys. Jie buvo taip pavadinti dėl išvaizdos: žiūrint per mikroskopą ant viruso paviršiaus aiškiai matyti atsikišusios baltymų „karūnos“. Šie virusai cirkuliuoja daugiausia gyvūnų organizmuose ir galbūt jiems yra nepavojingi. Žinoma, kad koronavirusais užsikrečia paukščiai, kiaulės, stambieji raguočiai.

Pirmą kartą koronavirusas buvo išskirtas 1965 m. Iki šiol buvo žinomi šeši koronavirusai, kuriais gali užsikrėsti žmogus. Pavyzdžiui, sunkiu ūminiu respiraciniu sindromu (SŪRS) pirmą kartą buvo užsikrėsta nuo civetų (žinduolių, gyvenančių tropikuose ir subtropikuose), Artimųjų Rytų respiracinis sindromas (MERS) kyla užsikrėtus virusu, kurio nešiotojai yra vienkupriai kupranugariai. Nors koronaviruso nešiotojai galėjo būti turguje parduodami jūrų žinduoliai, taip pat ten pardavinėjamos vištos, šikšnosparniai, triušiai, gyvatės. Veikiausiai tarp jų ir reikia ieškoti užkrato šaltinio. Dabar atliekamas intensyvus virusologinis tyrimas, siekiant nustatyti šio viruso šaltinį gamtoje.

Kinija - žinoma pavojingų infekcijų „tiekėja“: tai galima paaiškinti dideliu gyventojų tankumu ir glaudžiais žmonių kontaktais su gyvūnais, o dėl to, esant tam tikroms sąlygoms, virusai gali būti gyvūnų perduoti žmonėms. Žinomiausia „kiniška“ liga - atipinė pneumonija, kurios protrūkis Kinijoje buvo užfiksuotas 2002-2006 m., o paskui paplito kitose šalyse. Iš viso SŪRS susirgo per 8000 žmonių, 774 mirė. Nereikia stebėtis, kad nuo tada ligų protrūkius Kinijoje gydytojai vertina rimtai. Naujojo viruso genetinis kodas yra panašus į SŪRS sukėlėjo. Pirmieji susirgusieji pneumonija galėjo užsikrėsti 2019-nCoV vartodami nepakankamai termiškai apdorotą mėsą arba žuvį.

Ilgai buvo tikimasi, kad naujuoju virusu žmogus nuo žmogaus neužsikrečia, tik nuo gyvūnų (kaip buvo ir su paukščių gripu, kuriuo 99 proc. atvejų būdavo susergama užsikrėtus nuo paukščių). Sausio 20-ąją ši viltis dingo. Kinija oficialiai patvirtino, kad yra susirgusių medikų, kontaktavusių su ligoniais - tai reiškia, kad virusą gali perduoti žmogus žmogui. Šiuo metu žinoma apie 14 susirgusių medicinos darbuotojų. Be to, tarp susirgusiųjų yra vienos šeimos nariai: iš pradžių susirgo vyras, dirbęs turguje, vėliau - jo žmona. Jų tvirtinimu moteris nė karto nesilankė tame turguje. Naujoji viruso padermė kol kas yra menkai ištyrinėta. Mokslininkai toliau tiria, kaip jis gali būti perduodamas.

Užsikrėtus naujuoju virusu, susergama plaučių uždegimu. Sausio 21 dienos duomenimis užsikrėtusiųjų skaičius viršijo 300 žmonių, o šeši mirė nuo pneumonijos arba su ja susijusių komplikacijų. Pagrindiniai ligos simptomai - karščiavimas, kosulys ir kvėpavimo problemos, yra būdingos daugeliui kvėpavimo takų ligų, todėl diagnozei patikslinti būtini papildomi tyrimai. Ankstyvojoje stadijoje ligos forma yra lengva: ligonis kosi, pakyla temperatūra. Senyviems žmonėms ir sergantiesiems kitomis ligomis gali išsivystyti sunkios formos pneumonija. Problema yra ta, kad klasikinis plaučių uždegimas gydomas antibiotikais, o naujosios pneumonijos specifinio gydymo kol kas nėra.

Praėjus mėnesiui po pirmųjų pranešimų apie pneumonijos protrūkį jos sukėlėjas paplito toli už Hubėjaus provincijos ribų. Ligos atvejų nustatyta Japonijoje, Tailande, Pietų Korėjoje ir Taivane, užsikrėtimo atvejis užregistruotas jau ir JAV. Daugelio šalių tarptautiniuose oro uostuose stiprinama keleivių, atvykstančių iš Kinijos, epidemiologinė kontrolė. Uhano oro uostuose ir geležinkelio stotyse infraraudonųjų spindulių termometrais matuojama keleivių kūno temperatūra, o organizuotoms turistų grupėms neleidžiama išvykti iš miesto. Ekspertai teigia, kad užsikrėtusių žmonių gali būti daug daugiau negu oficialiais vertinimais - apie 2 tūkst.

Specialistai baiminasi, kad epidemija plis toliau, nes sausio 25-ąją Kinijoje yra švenčiami Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių. Dauguma žmonių išeina atostogų ir lanko šeimas kituose šalies regionuose arba vyksta atostogauti į užsienį. Į keliones ruošiasi šimtai milijonų šalies gyventojų - tai yra didžiausia kasmetinė žmonių migracija Žemėje. Pernai į užsienį išvyko apie 7 mln. kinų turistų.

Bet kuris virusas, patekęs į žmogaus organizmą ir daugindamasis, ima greitai mutuoti, kad galėtų efektyviau plisti, tai yra elgtis nenuspėjamai. Taigi, grėsmė auga. JAV jau pradėta kurti vakcina nuo naujojo tipo pneumonijos. Jos klinikiniai bandymai gali trukti keletą mėnesių.

Pasaulio sveikatos organizacija duoda patarimų, kaip sumažinti riziką užsikrėsti koronavirusu

* Kruopščiai ir dažnai plautis rankas su muilu arba jas dezinfekuoti antiseptinėmis priemonėmis rankoms; rankas reikia plauti prieš valgant, po kontakto su gyvūnais ir ligoniais, po higienos procedūrų, prieš ir po valgio ruošimo, taip pat jį gaminant, nusikosėjus ar nusičiaudėjus;

* Kosint arba čiaudint prisidengti burną ir nosį nosine arba sulenkta per alkūnę ranka;

* Prieš valgant gerai išvirti mėsą ir kiaušinius;

* Vengti artimo kontakto su bet kuriuo žmogumi, kuriam pasireiškia persišaldymo arba gripo simtomai;

* Vengti neapsisaugojus kontaktuoti su laukiniais gyvūnais ir naminiais gyvuliais, po tokių kontaktų nuodugniai plautis rankas;

* Viešint rizikos šalyse arba po kelionės į jas kreiptis į gydytojus, jei atsiranda kvėpavimo takų ligų simptomų.

Rekomenduojami video