Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokių vaistų ir vaistažolių reiktų vengti nėštukėms

Vaistus vartoti nėštumo laikotarpiu reikia itin atsakingai, nes niekada negalima garantuoti, kad preparatas yra 100 proc. saugus, mat tyrimai su nėščiosiomis nėra atliekami. O netinkami preparatai kelia įvairias grėsmes.

Atsargiai su vaistais!

Pirmieji du nėštumo trimestrai yra itin svarbūs, todėl vaistų vartojimas turėtų būti minimalus ir tik pasitarus su gydytoju.

„Pavojinga vartoti nuo skausmo ibuprofeną, nimesulidą, aspiriną, kompleksinių preparatų skausmui mažinti sudėtyje esantį kodeiną, komplikuotiems spuogams gydyti naudojamą izotretinoiną, epilepsijai ir manijai gydyti natrio valproatą ir valpro rūgštį. Taip pat antibiotikus ciprofloksaciną ir levofloksaciną, nerimo ar panikos priepuoliams gydyti skirtą klonazapamą, nerimui mažinti ir užmigimui pagerinti naudojamą lorazapamą“, – vardija vaistų pavadinimus vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Ji priduria, kad nėščiosioms pavojingi ir įvairūs augalai: atsikosėjimui lengvinti skiriamas čiobrelis, raudonėlis, šalpusnis, šalavijas, kartusis kietis, dar žinomas kaip pelynas, tinkamas negalavimams, susijusiems su virškinimo sistema, vidurius laisvinančiomis savybėmis pasižymintys sena, šaltekšnis ir vaistinis rabarbaras, taip pat raminamų savybių turinti sukatžolė.

Grėsmės mamai ir kūdikiui

Pasak vaistininkės, izotretinoinas sukelia persileidimą, kūdikio apsigimimus. Baigus gydymą šiuo preparatu, mėnesį negalima planuoti pastojimo. Natrio valproatas ir valpro rūgštis taip pat sukelia kūdikio apsigimimus. Kodeinas, klonazepamas gali naujagimiui sukelti abstinencijos simptomus. Lorazepamas – apsigimimus ar gyvybei pavojingus abstinencijos simptomus.

„Didelės ibuprofeno dozės gali sukelti persileidimą, atidėtą gimdymo pradžią, kraujavimus tiek mamai, tiek vaikui, žarnyno gleivinės pažeidimus, tam tikrus smegenų pažeidimus. Ypač svarbu šio vaisto vengti trečiąjį nėštumo trimestrą. Tuomet vartojamas vaistas gali sukelti širdies ydų besivystančiam kūdikiui“, – perspėja G.Tautkevičienė.

Jos teigimu, aspirinas taip pat kelia persileidimo, kraujavimo pavojų. Nimesulidas – inkstų funkcijos anomalijas, vaisiaus vandenų sumažėjimą. Ciproloksacinas ir levofloksacinas gali sukelti raumenų bei skeleto augimo problemų, sąnarių skausmus būsimam mažyliui ir nervų pažaidas besilaukiančiajai bei gyvybei pavojingą kraujavimą.

„Ankstyvasis šalpusnis būsimam kūdikiui gali sukelti mutacijas ir pakenkti kepenų vystymuisi. Raudonėlis, čiobrelis, šalavijas, kartusis kietis, sena, šaltekšnis, vaistinis rabarbaras – persileidimą ar toksinį poveikį būsimam kūdikiui. Sukatžolė ir agurklė didina apsigimimų riziką“, – akcentuoja vaistininkė.

Prieš pastojant

Lėtinėmis ligomis sergančios moterys, prieš planuodamos pastoti, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju, ar jų vartojimai vaistai yra saugūs – gydytojas įvertins rizikos ir naudos santykį, rekomenduos, kaip toliau tęsti gydymą.

„Kai ligos yra pasikartojančios, pavyzdžiui, alergija, ūmūs galvos skausmai, peršalimas, labai svarbu imtis profilaktikos, kad būklių paūmėjimai būtų kuo retesni“, – pataria G.Tautkevičienė.

Galvos skausmus dažnai sukelia poilsio režimo trūkumas, įtampa, kai kurių maisto produktų vartojimas ar per mažas vandens kiekis organizme. Sezoninės alergijos atveju reikia mažinti alergeno kiekį organizme. Daugiausiai alergenų mes įkvepiame pro nosį, todėl labai svarbus nosies plovimas. Grįžus iš lauko, būtina pasikeisti drabužius, nusiprausti po dušu. Prasidėjus augalų žydėjimui, rekomenduojama lauke dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę. Siekiant išvengti peršalimo, būtina stiprinti imuninę sistemą, būti gamtoje, vėdinti kambarius, skirti laiko fiziniam aktyvumui ir vengti masinių susibūrimo vietų.

„Turint psichologinių negalavimų, pasitarus su gydytoju vertėtų pabandyti nemedikamentines gydymo priemones. Tai gali būti meno, judesio, muzikos terapijos, įvairių mokyklų psichoterapijos“, – rekomenduoja vaistininkė.

Ką galima vartoti laukiantis?

Paracetamolis yra saugus vartoti nėštumo metu – jis skiriamas tiek temperatūrai, tiek skausmui malšinti. Peršalimo simptomams lengvinti, imuninei sistemai stiprinti, pykinimui mažinti galima vartoti imbiero arbatą, tačiau džiovinto imbiero negalima suvartoti daugiau nei 1 g per dieną. Imuninei sistemai stiprinti tinka erškėčių vaisių arbata.

„Ramunėlės tinka kamuojant virškinimo sutrikimams, skausmui, nerimui, tačiau jų galima vartoti nedideliais kiekiais ir ne nuolatos. Pipirmėčių arbata mažina dujų susidarymą, pykinimą, skrandžio skausmus ar rėmenį, tačiau yra duomenų, kad ji gali skatinti menstruacijų atsiradimą, todėl nerekomenduojama vartoti 1-ąjį trimestrą“, – primena G.Tautkevičienė.

Dažnai antroje nėštumo pusėje pradeda kamuoti rėmuo, nes mažylis spaudžia skrandį ir sukyla rūgštus maisto turinys. Siekiant sumažinti šį diskomfortą, svarbu valgyti po nedaug, bet dažniau, o pavalgius – nesilankstyti ir negulėti. Rėmeniui mažinti saugu vartoti greitai rūgštingumą mažinančius preparatus – antacidą.  

„Norint sumažinti vidurių užkietėjimą, rekomenduojama likus pusvalandžiui iki valgio į stiklinę vandens įsiberti 1 arbatinį šaukštelį skaidulų. Vartojant daugiau skaidulų, svarbu vartoti ir daugiau vandens“, – teigia vaistininkė.

Rekomenduojami video