Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokie simptomai, patyrus traumą, įspėja apie lūžį

Pasiruošti netikėtam griuvimui yra neįmanoma, tačiau vos per sekundę pajutus veriantį skausmą gali būti keblu nuspręsti ar tai trumpalaikis sutrenkimo keliamas diskomfortas, ar lūžis, kai nedelsiant būtina vykti į gydymo įstaigą. Kaip atskirti simptomus ir kada delsimas gali lemti sunkias komplikacijas?

Kaip suteikti pirmąją pagalbą

Aktyvai judantys, slidinėjantys, žiemos pramogas išbandantys vaikai ir suaugusieji bei vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai patiria traumas, sumušimus. Traumų tikimybė ypač padidėja žiemą, kai po šviežiu sniegu slepiasi „spąstai“, todėl šaltuoju metų laikotarpiu reikėtų išlikti budriems. Ortopedas traumatologas Arnoldas Sipavičius ragina atkreipti dėmesį į slidžius ar apledėjusius paviršius ir būti ypač atsargius šalia vandens nutekėjimo vietų, pavyzdžiui, lietvamzdžių, taip pat laiptų.

„Dažniausiai žmonės kreipiasi dėl skausmo, paraudimo, patinimo, sutrikusios funkcijos, nestabilumo, galūnės deformacijos. Bet labai noriu atkreipti dėmesį, kad visiems būtina žinoti, kaip sau ar kitam suteikti pirmąją pagalbą. Įvykus traumai – sumušimui ar lūžiui, traumuotai vietai reikia suteikti ramybę. Jei sumušta vieta nestabili ar deformuota – pririšti tvirtesnį daiktą: lentą, pagalį, apsukti laikraščiu, žurnalu, šaliku, kad pažeista galūnė būtų imobilizuota. Papildoma pagalba – vaistai, mažinantys skausmą, šaldymas“, – sakė gydytojas ortopedas traumatologas A.Sipavičius.

Kaip atskirti

Dažniausiai patiriami simptomai įvykus traumai yra skausmas ir sutrikusi funkcija. Kaip įvertinti skausmą? Ortopedas traumatologas A.Sipavičius sako, kad sumušimas, patempimas praeina savaime ir pakanka galūnę pašaldyti, kad skausmas ir tinimas mažėtų, tad jei tai yra tik lokalus patinimas, savijauta gerėja ir apkraunant galūnę skausmas nejaučiamas, galima situaciją stebėti ir gydytis namuose. Įprastai sumušimai, patempimai, daliniai raiščių plyšimai yra gydomi konservatyviai: ramybe, ledu, imobilizacija ortopediniais įtvarais arba gipso langetėmis ir vaistais nuo skausmo, kitaip tai dar yra vadinama PRICE protokolu – (ang.: protect, rest, ice, compress, elevate).

Visai kita – pavojinga – situacija, jei neišeina atsistoti ant kojos, atsiremti ranka, matoma aiški galūnės deformacija, spalvos pokyčiai, yra labai didelė kraujosruva. Tai reiškia, kad sužalojimas yra didelis ir įspėja apie lūžį, minkštųjų audinių, raiščių traumą. Todėl jaučiant stiprų skausmą delsti negalima ir būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Atlikti papildomi tyrimai – magnetinis rezonansas, ultragarso tyrimas ar kompiuterinė tomografija – patvirtintų, patikslintų diagnozę ir būtų pradėtas gydymas. Taip galima išvengti komplikacijų, galbūt ir operacijos bei greičiau grįžti į prieš traumą buvusį režimą.

Delsimo kaina

Jei delsiama pažeistą galūnę gydyti, kaulas gali suaugti neteisingoje padėtyje, tokiu atveju norint ištaisyti deformaciją, ortopedo traumatologo A.Sipavičiaus teigimu, reikia chirurginės intervencijos. Sugyti lūžiui prireikia nuo 6 iki 8 savaičių, o šlaunikaulio lūžio atveju – kartais ir dvigubai ilgesnio termino.

Lengviausia gydyti, nepriklausomai nuo to, ar tai raiščių plyšimas, ar lūžis, ar išnirimas – neseną traumą. Kreipimasis laiku duoda geriausią rezultatą ir mažiausiai komplikacijų.

Rekomenduojami video