Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokie yra pirmieji cukrinio diabeto simptomai?

„Kaip reikia žinoti, kada tikrintis dėl galimo cukrinio diabeto? Šeimos gydytoja netikrina cukraus kiekio kraujyje, tad kaip žinoti pacientui, kad yra grėsmė susirgti arba liga jau prasidėjusi? Kokie pirmieji simptomai, galintys rodyti šią ligą?“ – klausia 56 metų Martynas iš Akmenės.

Atsako gydytojas endokrinologas Andrej Levinger.

Atsakymas į paprastą klausimą visada yra sunkus ir painus. Manau, jokių aiškių ankstyvų simptomų cukraligė neturi ir jos ilgas 10–15 metų slaptasis periodas dažnai baigiasi staigiu infarktu arba insultu. Vis dėlto pabandysiu apibūdinti keletą esminių cukraligės vystymosi etapų.

Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, ar kas nors iš jūsų giminės yra į jus išoriškai panašus ir ar tas žmogus – jūsų tėtis, mama, dėdė ar net jų pusbrolis – sirgo cukriniu diabetu, o gal nuo šios ligos ir mirė.  Cukrinis diabetas – sudėtinga liga, kurios eiga dažnai nulemta paveldėtų genetinių veiksnių. Deja, kol kas mokslas neturi patikimų praktinių genetinių metodų polinkio į cukraligę laipsniui nustatyti.

Mano manymu, kiek nutukęs raudonskruostis „sveikuolis drūtuolis“ turi didelį rizikos laipsnį susirgti cukralige, todėl, sutaręs su šeimos gydytoju, turi išsitirti glikemijos kiekį kraujyje bent du kartus per metus, o vieną kartą metuose jam reikia atlikti gliukozės toleravimo tyrimą. Bet kuris normos neatitikimas rodo ankstyvą cukraligės fazę.Taip, tai neatitinka priimto algoritmo, bet padeda atkreipti dėmesį ir anksčiau pradėti gydymą, nes tai sumažins pavojingų komplikacijų tikimybę.

Bet kuris žmogus, turintis aterosklerotinį širdies arba smegenų kraujagyslių pakenkimą, yra potencialus diabetikas. Žodžiu, jeigu esate nutukęs ir jūsų cholesterolio kiekis kraujyje padidėjęs, sekti cukrų būtina. Podagra ar lėtinis sąnarių uždegimas taip pat gali būti cukraligės pusbroliai.

Dažnai padidėjus alkio jausmui ir didėjant svoriui pastebimas nukritęs cukraus kiekis 1–2 val. po valgio – tai irgi ankstyvas simptomas. Nekaltas noras suvalgyti saldainiuką po pietų gali būti rimtas įspėjamasis ženklas, kur kas svarbesnis už didesnį troškulį arba naktinį šlapinimąsi.

Padažnėjęs viduriavimas, pykinimas po riebaus valgio gali būti nulemtas lėtinio kasos uždegimo, o jis gali atsirasti net keletą dešimtmečių prieš cukrinio diabeto atsiradimą.

Žodžiu, reikia save mylėti, stebėti savo organizmą ir, pasitarus su gydytojais, atlikti reikiamus tyrimus. Išgydyti cukraligės neįmanoma, bet pailginti sau gyvenimą ir pagerinti jo kokybę – tikrai galima. Stebėkite smulkmenas – jose dažnai rasite Dievo arba velnio veikimą.

 

Rekomenduojami video