Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokie požymiai išduoda besimptomę ŽIV infekciją

Statistika rodo, kad žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) vis dažniau plinta lytinių santykių metu ir juo užsikrečia vis daugiau heteroseksualių asmenų, nepriklausančių rizikos grupėms. Daugelis žino, kad ŽIV infekcija yra besimptomė ir nieko neįtariančio žmogaus organizme gali tūnoti net iki dešimtmečio. Tačiau, doc. Daivos Vėlyvytės teigimu, kartais ją anksčiau išduoda vienas požymis.

Infekcijos loterijoje žaidžia visi

ŽIV infekciją vis dar gaubia pasenusia informacija ir nežinojimu paremti mitai. Daugeliui vis dar atrodo, kad laikantis toli nuo švirkščiamųjų narkotikų rizikos užsikrėsti nėra. Realybė kitokia – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės infekcinių ligų gydytoja doc. D.Vėlyvytė primena, kad grėsmė kyla visai visuomenei, nes vis daugiau atvejų diagnozuojama rizikos grupių kontaktiniams asmenims.

Docentė atkreipia dėmesį į nemalonią tiesą – ŽIV infekcijos loterijoje žaidžia visi, ir ragina bent jau pastebėjus įtartinus požymius nedelsiant pasitikrinti. „Geriau atlikti testą ir neatvirtinti diagnozės, negu užsispirti, kad ji neįmanoma“, – tikina gydytoja, primindama, kad greitąjį testą galima įsigyti vaistinėje ir atlikti jį namuose.

Dažnai pasireiškia vienas požymis

Pasak doc. D.Vėlyvytės, dalis nusiskundimų turinčių pacientų ilgą laiką nei patys įtaria ŽIV infekciją, nei nukreipiami tirtis gydytojų, nes nepriklauso rizikos grupei.

„ŽIV infekciją nustatyti užtrunka, nes vos užsikrėtus, pirmojoje ūminėje stadijoje, paprastai nebūna aiškių klinikinių simptomų. O jei pasireiškia, visada skirtingai – gali būti gripo požymiai arba bėrimas, į kuriuos galima neatkreipti dėmesio. Jei organizmas nebuvo pakenktas alkoholio, narkotikų ar, pavyzdžiui, hepatito, vėliau net iki 10 metų galima nieko blogo nejausti“, – įspėja gydytoja ir priduria, kad negydomai virusinei infekcijai išplitus, atsiranda karščiavimas, naktinis prakaitavimas ar viduriavimas, ima kristi svoris.

„Tokie simptomai arba indikacinės ligos rodo, kad infekcija ne tik išplitusi, bet ir pažeidusi kitus organus. Todėl labai svarbu kuo anksčiau suklusti pastebėjus bet kokius įtartinus simptomus. O ilgojoje besimptomėje stadijoje galiu išskirti vieną dažnai pasireiškiantį, bet praleidžiamą požymį – tai limfmazgių padidėjimas kaklo srityje, pažastyse ar kirkšnyse. Jie būna neskausmingi, be uždegimo, tačiau jei pastebėjote guzelius, kurių anksčiau nebuvo, tai gali būti reikšmingas signalas“, – sako doc. D.Vėlyvytė.

Vaistų praleisti negalima

Pasaulį užklupusi pandemija laikinai buvo sustabdžiusi tyrimus ir paskatino nuotolines konsultacijas. Vis dėlto, gydytojos teigimu, apsilankymai pas gydytoją yra labai svarbu.

„Norisi, kad pacientų ateitų daugiau, tam, kad liga būtų valdoma. Konsultacijų metu mes galime įvertinti, ar žmogus laikosi gydymo rekomendacijų ir toleruoja gydymą. Antiretrovirusiniai vaistai yra skirti viruso koncentracijai mažinti – jeigu viruso kopijų lieka mažiau nei 40, liga yra valdoma ir iš esmės neperduodama. Tačiau būna visaip, pavyzdžiui, pacientas neateina į vizitą laiku arba išvyksta į kelionę ir jam pritrūksta vaistų, todėl nusprendžia juos gerti kas antrą dieną ar po pusę tabletės. Tada viruso koncentracija vėl padidėja, o nereguliariai vartojant vaistus, gali išsivystyti atsparumas jiems. Tokį mutavusį virusą perdavus kitam žmogui, jam pritaikyti gydymą jau bus sunkiau“, – aiškina doc. D.Vėlyvytė.

ŽIV infekcija nereiškia AIDS

Kitas reikšmingas skaitinis žymuo yra CD4 ląstelių skaičius – kai jis tampa mažesnis nei 200, atsiranda galimybė aktyvuotis latentiniams patogenams ir atsirasti indikacinėms ligoms, diagnozuojama AIDS stadija. Tačiau anksti pradėjus gydymą ir jo laikantis, taip nenutinka – ŽIV infekcija nereiškia AIDS. AIDS yra galutinė ŽIV infekcijos stadija.

„ŽIV, kad galėtų daugintis, puola CD4 receptorius turinčias ląsteles, tarp jų ir T limfocitus, dar vadinamus T helperiais ar CD4 ląstelėmis. Sveikas žmogus jų turi bent jau 600, o kai jų sumažėja, atsiranda imunodeficitas. Kai imuninė sistema nusilpsta ir nebegeba apsiginti, aktyvuojasi įvairūs latentiniai patogenai ir pasireiškia AIDS indikacinės ligos, tokios kaip generalizuota virškinamojo trakto kandidozė, pneumocistinė pneumonija ar tuberkuliozė. Tuo tarpu ŽIV ligos gydymas naikina virusą ir leidžia CD4 ląstelėms bei imuninei sistemai atsistatyti. Vaistai kol kas viruso visiškai neišnaikina, bet yra labai efektyvūs ir leidžia pacientui gyventi visapusišką gyvenimą, todėl labai svarbu gydymo laikytis ir jo nenutraukti“, – aiškina doc. D.Vėlyvytė.

Infekcinių ligų gydytoja primena, kad patvirtinta ŽIV ligos diagnozė yra vienintelis veiksnys, reikalingas priešvirusiniam gydymui pradėti. Seniau taip nebuvo, tačiau jau keletą metų jis nemokamai skiriamas visiems pacientams, nustačius ligą, nepriklausomai nuo imuninės sistemos būklės.

„Net ir iš AIDS stadijos pacientus jau galima „ištraukti“, tik prognozė yra sunkesnė, nes organai jau gali būti pažeisti. Tačiau kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė gyventi kokybiškai, lyg be šios ligos. Šiuolaikiniai vaistai nebeturi tokių šalutinių poveikių kaip ankstesni, todėl nereikia laukti, kol liga pažengs. Jei žinote, kad užsikrėtėte ŽIV – nedelskite dėl savo paties gyvenimo. Jums tiesiog reikės nepamiršti vaistų, kaip ir sergant cukriniu diabetu ar kita lėtine liga“, – ragina gydytoja.

Rekomenduojami video