Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl pučia pilvą?

„Dažnai pučia pilvą, kartais jaučiu pilnumą, tempimą, net raižymą. Nuo ko taip gali būti? Ar reikia sunerimti?“– teiraujasi Rokas iš Šiaulių.

Benas Sakalauskas 1

Atsako gydytojas gastroenterologas Benas Sakalauskas.

Pilvo pūtimas vargina apie 20–30 proc. visos žmonių populiacijos ir iki 96 proc. pacientų, turinčių dirgliosios žarnos sindromą.

Būtina paminėti, kad virškinamajame trakte dujų yra visuomet, o jų pasišalinimas iš organizmo yra normalus procesas. Statistiškai žmogus įprastai per dieną orą iš virškinamojo trakto pašalina 15–23 kartus.

Pagrindinis dujų virškinamajame trakte šaltinis – nurytas oras. Su kiekvienu kąsniu žmogus nuryja bent po kelis mililitrus oro, o gerdamas gali nuryti ir dar daugiau. Kitas šaltinis – maisto medžiagų virškinimo procese išskiriamos dujos.

Pilvo pūtimo jausmas atsiranda esant pertekliniam dujų atsiradimui virškinamajame trakte arba sutrikus jų pasišalinimui. Netinkami maisto produktai, dėl kurių virškinamajame trakte vyksta perteklinė dujų produkcija, yra viena iš pilvo pūtimo priežasčių.

Tiek epizodinis, tiek nuolatinis pilvo pūtimas – gyvenimo kokybę prastinantis reiškinys. Dauguma susidūrusiųjų su šia problemastengiasi malšinti simptomus, bet ne priežastį. O pilvo pūtimo priežasčių – daugybė. Jis gali būti sąlygotas organinių bei funkcinių sutrikimų.

Dažniausiai pasitaikantys organiniai sutrikimai yra dietiniai, pavyzdžiui, dujas skatinantis maistas, laktozės ar fruktozės netoleravimas, kurį sukelia toks maistas kaip pieno produktai, įvairūs vaisiai. Tai dažniausiai pasireiškia dėl virškinimo fermentų trūkumo. Laktozės netoleravimo atveju fermentų nesuskaidyta laktozė baigiama skaidyti žarnyno bakterijų ir dėl to išskiriamas didesnis dujųkiekis. Gana dažni yra sutrikimai dėl celiakinėsgliuteno netolerancijos ar kasos funkcijos sutrikimo.

Vertėtų išskirti ir dėl cukrinio diabeto ar kitų priežasčių sąlygotą virškinamojo trakto motorikos sulėtėjimą, žarnyno nepraeinamumą, pooperacinius ar infekcinius sutrikimus. Pilvo pūtimą taip pat gali sukelti nėštumas ir nutukimas.

Dažniausios funkcinių sutrikimų priežastys yra dirgliosios žarnos sindromas bei funkcinė dispepsija (būklė, pasireiškianti nuolatiniu ar pasikartojančiu skausmo ar diskomforto jausmu epigastrio srityje, pilnumo jausmu, pykinimu). Šie sutrikimai nustatomi atmetus organinius sutrikimus bei remiantis nusiskundimais ir ligos istorija. Esant tokiam dideliam kiekiui sutrikimų, galinčių sukelti pilvo pūtimą, priežasties nustatymas gali būti tikras iššūkis. Todėl šį darbą rekomenduotina patikėti specialistui, nes tik žinant pilvo pūtimo priežastį gydymas bus efektyvesnis.

Pirmasis žingsnis gydant pilvo pūtimą yra mitybos įpročių keitimas. Rekomenduojama valgyti lėtai, neskubėti, gerai sukramtyti maistą, valgyti atsisėdus, o ne gulint. Reikėtų vengti dujas skatinančių produktų: pupelių, svogūnų, salierų, morkų, džiovintų vaisių, bananų, Briuselio kopūstų, kviečių gemalų.

Taip pat tikslinga valgyti mažiau lęšių, porų, smidrų, slyvų, abrikosų, saldiklių su ksilitoliu, sorbitoliu ir manatoliu. Taip pat atsisakyti gazuotų gėrimų, kramtomosios gumos. Įtariant, kad pilvo pūtimą gali sąlygoti pieno produktai – atsisakyti laktozės, o įtariant celiakiją – glitimo turinčių produktų.

Jei mitybos įpročių keitimo efektas nepakankamas, galima vartoti vaistinius preparatus, turinčius veikliosios medžiagos simetikono, taip pat aktyvuotą anglį, probiotikus. Nors šių preparatų efektyvumas mažinant pilvo pūtimą nėra aiškiai moksliškai įrodytas, jų skyrimas yra labai populiarus. Ir, žinoma, nereikia pamiršti fizinio aktyvumo.

Apsilankyti pas gastroenterologą patartina, jei pilvo pūtimo simptomai išlieka nepaisant gydymo namuose, pilvo pūtimas stiprėja ar visiškai negalite pašalinti dujų iš virškinamojo trakto.

Nors pilvo pūtimas retai signalizuoja apie sunkią, gyvybei pavojingą ligą, užsitęsus simptomams pirminė apžiūra yra būtina. Šie simptomai – pilvo skausmas naktį, svorio kritimas, kraujas išmatose, pilvo raumenų įtempimas, žarnų gurguliavimas, karščiavimas, vėmimas, išmatų suriebėjimas, viduriavimas.

Rekomenduojami video