Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl kartais prieš užmiegant nupurto kūną?

Ar jums būna taip, kad jau snūduriuojate savo lovoje, tačiau staiga nupurto visą kūną? Jausmas toks, lyg būtumėte iškritę iš lovos, tačiau iš tikrųjų staiga susitraukia didieji kūno raumenys, jūs prasibudinate ir negalite suvokti, kodėl taip nutiko. Nors tikslios šio reiškinio priežasties nežino niekas, mokslininkai turi įdomią versiją.

Jei manėte, kad taip nutinka tik jums, stipriai klystate – šis fenomenas yra labai plačiai paplitęs. Tikslu būtų sakyti, kad dauguma žmonių bent keletą kartų gyvenimą yra patyrę šį keistą staigų raumenų susitraukimą ir jį lydintį prakaitavimą, padažnėjusį kvėpavimą ir pakilusį širdies ritmą. Manoma, kad dažniausiai tai įvyksta po streso kupinos dienos, žmonėms jaudinantis dėl rytojaus, miegant naujoje vietoje, ant nepatogios lovos ar išgėrus per daug kavos. Tačiau tai patiria ir sveiki bei pailsėję žmonės.

Mokslininkai pastebėjo, kad žmonėms artimi primatai kartais patiria šį tą panašaus. Tai gali reikšti, kad priežastys yra evoliucinės. Mokslininkai mano, kad galbūt taip kūnas bando apsisaugoti nuo neplanuoto užmigimo. Jums tai galbūt ir nėra pavojinga, tačiau mūsų protėviai dėl to krisdavo iš medžių. Taip mano Kolorado Universiteto mokslininkai, kurie teigia, kad nevalingas traukulys yra savisaugos refleksas, raginantis žmogų prabusti ir dar kartą įvertinti miegojimo poziciją.

Pastebima, kad kartu su raumenų susitraukimu žmonės patiria ir jausmą tarsi kristų į bedugnę, kuris ne juokais išgąsdina. Tai yra vienas iš argumentų, kodėl pirmykštis refleksas gali būti tiksliausias paaiškinimas. Beje, kartais per naktį žmonės patiria kelis tokius traukulius, kurie gali gerokai sumažinti miego kokybę.

Dažniausiai tokį nevalingą raumenų susitraukimą patiria 8–12 metų amžiaus vaikai, vėliau šis fenomenas tampa retesnis. Tarp suaugusiųjų šis traukulys dažniausiai pasitaiko tarp žmonių, kurių miego režimas nėra reguliarus. Pavyzdžiui, jei dažnai einate miegoti apie vidurnaktį, o vieną naktį pavyksta nueiti miegoti anksčiau, yra didelė tikimybė, kad pabusite nuo šio jausmo. Taip yra todėl, kad kūnas interpretuoja situaciją kaip miegą netinkamu laiku.

Beje, kad ir kokia yra tikroji šio reiškinio priežastis, jis žmonių negelbėja. Pavyzdžiui, jei būdami labai pavargę iš tiesų neplanuotai užmigsite, tikėtina, kad staigus raumenų susitraukimas jūsų nepažadins.

Rekomenduojami video