Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Klastinga „tylioji žudikė“: daugelis mėgaujasi gyvenimu ir nežino, kad jų laikas tiksi

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kraujagyslių ligų centro gydytojas kraujagyslių chirurgas Artūras Mackevičius spėja, kad šiandien mūsų šalyje galėtų būti virš 5 tūkst. vyrų ir moterų, kurie turi pilvo aortos aneurizmą, tačiau didžioji jų dalis – maždaug 70 procentų – nėra gydomi, nes jiems liga dar nediagnozuota. Dėl šios priežasties geriausias būdas užkirsti kelią vadinamajai „tyliajai žudikei“ yra prevenciniai tyrimai. 

„Ši liga itin dažnai pasibaigia tragiškai – operacijos ar gydymo metu plyšus aortos aneurizmai net ir išsivysčiusiose šalyse mirtingumas gali siekti 80 procentų. Deja, šis plyšimas gali būti vienintelis ligos požymis, iki kurio žmogus ramiai mėgaujasi savo gyvenimu ir net nežino, kas vyksta“, – pabrėžia A. Mackevičius.

 Jis taip pat sako pastebintis, kad visuomenės susirūpinimas savo sveikata apima vos kelias organų grupes – dažniausiai žmonės pasitikrina kepenis, inkstus ar širdį, o į aortą atkreipti dėmesį pamiršta. 

Dauguma smegenų aneurizmų Lietuvoje aptinkama netyčia, beveik pusė gyventojų apie tokią ligą net nežino Kaip ši liga išsivysto? Aorta yra stambiausia žmogaus organizmo kraujagyslė, kuria kraujas iš širdies keliauja per visą kūną. Aortai išsiplečiant ir viršijant savo normalų skersmenį pusantro karto susiformuoja aneurizma. 

Jei kraujagyslės diametras ir toliau pavojingai didėja, aneurizma plyšta ir žmogus pradeda kraujuoti į pilvo ertmę. „Tokiais atvejais pacientui kyla staigus ir aštrus skausmas, jis gali prarasti sąmonę. 

Tiesa, kartais simptomai gali pasireikšti ir anksčiau, pavyzdžiui, atsirasti skausmai nugaros srityje ar kojoje, tada reikia nedelsiant kreiptis į savo gydytoją. Plyšus aneurizmai, 50 proc. žmonių miršta nepasiekę gydymo įstaigos, ir net 80 proc. iš tų, kurie atvyksta į ligoninę, išgelbėti nepavyksta“, – pasakoja gydytojas kraujagyslių chirurgas.

 Lietuvoje, remiantis pasauliniais standartais, operacinis gydymas vyrams taikomas, kai aorta išsiplečia iki 55 milimetrų, moterims – 50-ties. Pasak gydytojo, laiku diagnozuotos neplyšusios aneurizmos gydymas net 99 proc. atvejų būna sėkmingas, o mūsų šalyje kasmet atliekama keli šimtai planinių ir skubių aortos aneurizmos operacijų, po kurių pacientas gali toliau gyventi pilnavertišką gyvenimą. Pilvo aortos aneurizma.

  Riziką didina netinkamas gyvenimo būdas Svarbu atkreipti dėmesį, kad ši liga gali būti paveldima iš šeimos narių ir dažniausiai yra nustatoma vyrams nuo 65-erių metų bei moterims nuo 75-erių. Visgi, reikėtų įvertinti tikimybę, kad ateityje sergančiųjų aortos aneurizma amžius gali jaunėti, o ligos atsiradimą nulemti gyvensenos ypatumai. „Rizika susirgti aortos aneurizma padidėja dėl kelių veiksnių – netinkamo gyvenimo būdo ir žalingų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo. 

Be to, šios ligos išsivystymą gali lemti padidėjęs kraujospūdis, aukštas cholesterolio lygis ar kitos didelės arterinės aneurizmos“, – pasakoja A. Mackevičius. Asmenys, kurie susiduria su šiais rizikos veiksniais turėtų būti itin atidūs, o laiku atliktas aortos tyrimas echoskopu gali padėti diagnozuoti ligą. Tai greita, neskausminga ir neinvazinė procedūra, trunkanti vos keletą minučių, tačiau galinti padėti užkirsti kelią staigiai mirčiai. Kraujagyslių chirurgas Artūras Mackevičius Pasaulinės aortos dienos renginyje 2022 m.

 Akcija, galinti išgelbėti gyvybę 

Rugsėjo mėnesį didžiuosiuose šalies miestuose vyks renginiai, kurių metu visiems norintiems bus nemokamai atliekamas aortos echoskopinis tyrimas. Atvykti pasitikrinti galima: • Vilniuje – rugsėjo 23 d., nuo 10 val. iki 17 val., šalia MO muziejaus, Pylimo g. 17. Išankstinė registracija nereikalinga; • Kaune – rugsėjo 23 d., nuo 9 val. iki 14 val., Nacionaliniame Kauno dramos teatre, Laisvės al. 7. Išankstinė registracija nereikalinga; • Klaipėdoje – rugsėjo 23 d., nuo 9 val., Jūrininkų ligoninėje, Liepojos g. 45. Būtina registracija telefonu +370 464 91111.


Rekomenduojami video