Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Klastinga liga – plaučių uždegimas

Pasauliui kovojant su koronaviruso infekcija, nepaliaujamai daugėja ir plaučių uždegimo – sunkios, klastingos kvėpavimo takų infekcijos, galinčios sukelti net mirtį – atvejų.

Kas sukelia plaučių uždegimą?

Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė pasakoja, kad žmogaus viršutiniuose kvėpavimo takuose natūraliai gyvena gausybė mikroorganizmų. Veikiami įvairių veiksnių, šie mikroorganizmai gali nukeliauti į apatinius kvėpavimo takus ir sukelti pavojingą ligą – plaučių uždegimą, kitaip dar vadinamą pneumonija.

„Plaučių uždegimą dažniausiai sukelia tokie mikroorganizmai kaip pneumokokai, stafilokokai, Haemophilusinfluenzae, mikoplazmos, morakselos, legionelės. Ši liga neretai išsivysto, kai komplikuojasi ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip peršalimas ar bronchitas. Lėtinės plaučių ligos, tokios kaip astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, taip pat lėtinės širdies ligos, imunosupresinės būklės, lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, cukrinis diabetas, įvairios virusinės infekcijos ar tokie veiksniai kaip vyresnis amžius bei rūkymas sukelia palankias sąlygas pneumonijai išsivystyti“, – pasakoja medikė.

Plaučių uždegimas būna dviejų tipų: hospitalinis, kada susergama ligoninėje, ir įgytas visuomenėje. Pastarąjį pneumonijos tipą galima įtarti, kai pacientui naujai atsiranda kosulys, skrepliavimas, karščiavimas, krūtinės skausmas, padažnėja kvėpavimas, o būklę lydi ir tokie simptomai kaip bendras silpnumas, nuovargis, galvos svaigimas, vaikams – neretai pilvo skausmas. Vyresni pacientai dažnai patiria netipiškus simptomus – nebūna karščiavimo, o pradiniai simptomai pasireiškia sutrikusia sąmone, dezorientacija ar lėtinių ligų paūmėjimu.

Gydymas

„Jauniems, gretutinių ligų neturintiems pacientams, kurie nesiskundžia kvėpavimo nepakankamumu, ši liga gali būti gydoma antibiotikais, tačiau būtina, jog šeimos gydytojas nuolat sektų gijimo eigą. Vyresniame amžiuje, pasireiškus sunkiai pneumonijos formai, esant gretutinėms ligoms ar gydymui namuose pasirodžius neveiksmingam, pacientas paguldomas į ligoninę, kur stebima jo būklė, paskiriama intraveninė antibiotikoterapija, simptominis gydymas bei deguonies terapija“, – paaiškina šeimos gydytoja.

Plaučių uždegimas dažnai sukelia kvėpavimo funkcijos nepakankamumą. Pasireiškiant lengvai kvėpavimo funkcijos nepakankamumo formai, užtenka gydymo vidaus ligų skyriuje, tačiau kai šis reiškinys progresuoja ir didėja deguonies poreikis bei blogėja kvėpavimo efektyvumas, ligoniui būtina intensyvi priežiūra reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.

„Taip pat esant infekcijos židiniui plaučiuose, galimas sisteminis išplitimas, kai bakterijų randama net kraujyje – tuomet žmogui išsivysto sepsis. Pasireiškiant šiai itin sudėtingai būklei, pacientui reikia ypatingos priežiūros ir intensyvaus gydymo“, – kalba K.Lebedevaitė.

Kaip apsisaugoti?

Norint apsisaugoti nuo plaučių uždegimo, rekomenduotina dažnai plauti rankas, siekiant išvengti bakterijų, tinkamai prižiūrėti burnos ertmę, gyventi fiziškai aktyvų gyvenimą bei grūdinti organizmą. Taip pat – visavertiškai maitintis ir nerūkyti. Vis dėlto, net ir griežtai vadovaujantis šiomis taisyklėmis, nesukuriama visiška garantija, kad infekcijos pavyks išvengti.

Anot K.Lebedevaitės, dažniausiai bakterinį plaučių uždegimą sukelia pneumokokas, mediciniškai įvardijamas kaip Streptococcuspneumoniae, tačiau šį ligos sukėlėją galima suvaldyti pasiskiepijant ir taip apsaugoti save nuo pavojingos ligos.

„Skiepai nuo pneumokokinės infekcijos yra pasiekiami kiekvienam. Jau nuo 2014 metų jie įtraukti į nacionalinės imunoprofilaktikos programą, todėl yra skiriami kūdikiams, siekiant apsaugoti juos nuo pneumokokinių infekcijų. Sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis vakciną kompensuoja valstybė“, – priduria medikė.

Rekomenduojami video