Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kiek kiaušinių per dieną nepakenks ir ar tikrai kenksmingiausias cholesterolis

„Jeigu kiaušiniai nekokybiški, nesu tikras, ar ir po vieną kasdien bus gerai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ svarsto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Vištų, neturinčių galimybės pajudėti, kiaušiniuose gali būti net 14 kartų daugiau omega-6 riebalų rūgščių, kurių per didelis kiekis organizme sukelia uždegimą.

Nors kai kurie jų negali pakęsti, kiaušinius mėgsta daugelis – valgo pusryčiams, deda į salotas ar ant sumuštinio. Kai kurie vis dar tiki, kad vienos spalvos kiaušiniai geresni už kitus, tačiau A. Unikauskas pažymi – kiaušinių spalva niekaip nesusijusi su jų kokybe ir poveikiu sveikatai.

„Tiesa, rudi kiaušiniai kainuoja brangiau. Bet taip yra tik dėl to, kad vištos, kurios deda rudus kiaušinius, yra didesnės, tad didesnės ir jų auginimo sąnaudos“, – sako profesorius.

Geriausius kiaušinius, kaip teigia gydytojas, padeda laisvėje auginamos vištos – joms būtina judėti, kad padėtų mitybos požiūriu sveikesnius kiaušinius. Vištų, neturinčių galimybės pajudėti, kiaušiniuose gali būti net 14 kartų daugiau omega-6 riebalų rūgščių, kurių per didelis kiekis organizme sukelia uždegimą. Riebalų rūgščių santykis turi būti trys su vienu (daugiau omega-6 riebalų rūgščių).

Dar dėmesį reikėtų atkreipti į kiaušinio trynio spalvą. Ją lemia trynyje esantys karotenoidai – kuo jų daugiau, tuo spalva ryškesnė. Daugiausiai trynyje yra liuteino ir zeaksantino – oksidantų, kurie stabdo geltonosios dėmės degeneraciją, kataraktą ir padeda smegenims. O jeigu trynys lengvai skyla arba, kai perskeliate kiaušinį, yra suiręs, vadinasi, kiaušinis nėra šviežias.

Kiaušinių tryniuose esantis cholinas svarbus kepenims – jis padeda sureguliuoti jų veiklą. Be to, cholinas naudojamas neurotransmiteriams gaminti.

Kiaušinių tryniuose gausu baltymų, seleno, omega-3 riebalų rūgščių. Anot A. Unikausko, selenas – puikus antioksidantas, detoksikuojantis ir veikiantis priešuždegimiškai.

Kiaušiniai gali būti naudingi ir grožiui. Kiaušinių tryniuose daug biotino (B7), kuris stiprina plaukus ir nagus.

Kiaušinių tryniuose gausu įvairių vitaminų, pavyzdžiui, vitamino A, K2, E. Pastarasis vitaminas E ypač naudingas širdžiai. Vitaminas A padeda akims, K2 – kalcio apykaitai ir geresniam vitamino D pasisavinimui.

Kiaušiniuose gausu ir vitamino B12 bei fosforo, tačiau vienos medžiagos šiame maisto produkte nerasite – magnio kiaušinių tryniuose nėra.

Gydytojo teigimu, vitaminas B12 naudingas raudonosioms kraujo ląstelėms, genetinės medžiagos struktūrai, nervų sistemai, o fosforas – DNR sudedamoji dalis, turi reikšmės kaulų struktūrai, kalcio apykaitai.

Viename kiaušinyje – apytiksliai 77–90 kcal. Atrodytų, tai tikrai sveikas maisto produktas. Tačiau jau seniai kiaušiniai kelia daug klausimų dėl juose esančio cholesterolio.

Kaip pasakoja A. Unikauskas, kažkada išsiaiškinus, jog kiaušinyje yra cholesterolio, buvo nuspręsta, kad jų valgyti negalima. Tačiau prieš kelerius metus amerikiečiai paskelbė galingą studiją – paaiškėjo, jog cholesterolio kiekis maiste neturi reikšmės.

Be to, kai valgome maistą su mažiau cholesterolio, jo daugiau ima gaminti kepenys, t. y. jos pačios sureguliuoja cholesterolio klausimą organizme.

Tačiau cholesterolis susijęs su riebalų rūgštimis, kurių kiekis kiaušinyje priklauso nuo vištų laikymo ir lesinimo sąlygų. Jeigu omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių santykis tinkamas, kiaušinis bus sveikas.

Dažnai mėgstantiems kiaušinius kyla klausimas – tai kiek gi jų galima suvalgyti per vieną dieną?

„Yra specialistų, kurie sako, kad 5 per dieną – ne problema. Tačiau neseniai amerikiečiai paskelbtė studiją – tyrimas truko daug metų, ištirti 29 tūkst. žmonių. Išsiaiškinta, kad 3 kiaušiniai kasdien – daugoka. Tačiau toje studijoje neradau atsakymo, ar jie vertino kiaušinių kokybę.

Jeigu kiaušiniai bus nekokybiški, tai nesu tikras, ar ir po vieną kasdien bus gerai, nes tai sukelia uždegimą. Kai kraujagyslės sienelėje uždegimas, iškart prisistato cholesterolis“, – pasakoja profesorius.

Jis rekomenduoja suvalgyti iki 3 kiaušinių per dieną. Net jeigu per dieną suvalgysite daugiau nei 3 kiaušinius, tai tikrai jūsų nenužudys, tačiau automatiškai suvartosite mažiau kitų maisto produktų. Tokiu atveju negausite visų reikiamų mikroelementų, pavyzdžiui, tų, kuriuos gaunate iš daržovių, vaisių. Dėl to viską reikia valgyti su saiku, pažymi medikas.

Rekomenduojami video