Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ketvirtos stadijos vėžys – nebe mirties nuosprendis

Kovoje su vėžiu didžiausia vieningai medikų įvardijama problema – liga diagnozuojama per vėlai. Tačiau tobulėjančios medicinos technologijos jau leidžia kovoti ir su ketvirtos stadijos vėžiu, kuris anksčiau buvo prilyginamas mirties nuosprendžiui.

Progresas akivaizdus

„Onkologinių ligų gydymas keičiasi labai sparčiai. Vien per pastaruosius keletą metų atsirado gydymo metodų, leidžiančių sustabdyti nevaldomą vėžinių ląstelių dauginimąsi tokiais atvejais, kai prieš dešimtį metų tekdavo tik taikyti simptominį gydymą“, – sako gydytojas onkologas doc. dr. Vincas Urbonas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pasak mediko, šiuo metu jau gana sėkmingai chirurginėmis ir radiologinėmis priemonėmis gydomas 1–3 stadijos vėžys. Diagnozavus ketvirtąją stadiją, kai vėžys jau išplitęs, paprastai specialistų būrį papildydavo onkologas chemoterapeutas, taikantis sisteminį gydymą – tai buvo bene vienintelė veiksminga priemonė bandyti įveikti visame kūne išplitusias vėžio ląsteles, nors ir su pasitaikančiais nemaloniais šalutiniais gydymo reiškiniais.

„Tačiau onkologija pastaruoju metu į priekį juda tikrai milžiniškais žingsniais. Modernių vaistų prieinamumas vis dar nėra toks, kaip JAV ar daugelyje Vakarų Europos valstybių, tačiau ir su esamais moderniais onkologiniais vaistais daugeliui pacientų pavyksta sustabdyti net ir išplitusį ketvirtos stadijos vėžį“, – kalba V.Urbonas.

Susirgti gali kiekvienas

Susirgti vėžiu gali bemaž visi žmonės, dėl įvairių priežasčių įvykus pokyčiams ląstelės genetinėje medžiagoje. Tam tikros genų mutacijos „išjungia“ ląstelių dauginimosi stabdymo mechanizmą ir lemia nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi.

„Atlikę genetinius tyrimus galime nustatyti mus dominančias mutacijas ir skirti sisteminį gydymą, vadinamąją taikinių terapiją. Tai reiškia, kad mes skiriame vaistą, kuris esant konkrečiai mutacijai neutralizuoja jos poveikį ir vaizdžiai šnekant išjungia nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi“, – aiškina doc. V.Urbonas.

Ilgalaikis gydymo efektas

Šiuo metu yra priešvėžinių vaistų, nukreiptų į tam tikras mutacijas.

„Žinoma, kol kas nėra tokio vaisto, kuris darytų stebuklus. Net ir gavus atsaką į gydymą, dažnai vėžinės ląstelės prisitaiko prie skiriamo vaisto ir tada reikia jį pakeisti. Tačiau yra ir pozityvių pavyzdžių – kai skiriant gydymą turime teigiamą organizmo atsaką ir liga ne tik nustoja progresuoti, bet ir ilgai neatsinaujina“, – sako doc. V.Urbonas.

Gydymo sėkmė priklauso nuo onkologinės ligos tipo bei genetinių pokyčių, stadijos, skiriamo gydymo. Bet šiuo metu rodikliai gana optimistiški – nors sergamumas vėžiu turi tendenciją didėti, mirštamumas po truputį mažėja dėl šiuo metu daugeliui prieinamo modernaus gydymo.

Rekomenduojami video