Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kataraktą galima įveikti

Pradėjote matyti pasaulį neryškiai, tarsi pro rūką, nebeskiriate spalvų ar tiesiog blogiau matote gerai apšviestoje aplinkoje? Pasak Akių klinikos „Lirema“ gydytojos mikrochirurgės Linos Socevičienės, šie simptomai gali rodyti, kad sergate katarakta. Tai labiausiai paplitusi vyresnių žmonių akių liga. Negydant rega silpsta ir galiausiai apankama.

Kas yra katarakta ir kaip ji pasireiškia? Kokios jos priežastys?

Katarakta – akies lęšiuko sudrumstėjimas. Paprastai sveikas lęšiukas yra skaidrus ir praleidžia šviesos spindulius į tinklainę. Lęšiukui pamažu netenkant skaidrumo, formuojasi drumstys, pro kurias sunkiai prasiskverbia šviesa, todėl žmogus ima matyti tarsi pro rūką. Ligai progresuojant, pasekmės būna liūdnos, žmogus gali visai nebematyti.

Paprastai ši liga užklumpa vyresnio amžiaus žmones, kai lęšiukas pradeda drumstėti. Katarakta gali būti įgimta ar išsivystyti ir jauniems žmonėms dėl akies traumų, hormoninių vaistų vartojimo, cukrinio diabeto, ultravioletinių spindulių ar radiacijos poveikio.

Kokie šios ligos simptomai?

Pagrindinis kataraktos simptomas – regėjimas abiem ar viena akimi tampa neryškus, žmogus mato lyg pro rūką ar matinį stiklą, pradeda nebeskirti spalvų, daiktai gali dvejintis, nebetinka skaitymo akiniai. Ligai progresuojant, regėjimas vis blogėja ir galiausiai žmogus pradeda skirti tik šviesą nuo tamsos. Todėl vos pastebėjus regėjimo sutrikimų, būtina kreiptis į akių gydytoją, nes ankstyvos stadijos ligos gydomos daug efektyviau.

Žmonėms nuo 40–45 metų rekomenduoju reguliariai tikrintis akių būklę ir nepamiršti kartais užmerkti vieną ar kitą akį – šis paprastas veiksmas leidžia laiku pastebėti vienos akies regėjimo sutrikimą.

Akių klinikos „Lirema“ gydytoja mikrochirurgė Lina Socevičienė

Koks laukia gydymas išgirdus, kad sergama katarakta?

Vienintelis efektyvus gydymas, galintis sugrąžinti regėjimą, yra kataraktos operacija. Tai pati dažniausia, o panaudojant šiuolaikines technologijas ir saugiausia operacija šiuolaikinėje chirurgijoje. Per metus pasaulyje atliekama apie 10 mln. kataraktos šalinimo operacijų, Lietuvoje – apie 15 tūkst.

Operacijos metu sudrumstėjęs lęšiukas pakeičiamas nauju dirbtiniu lęšiu. Tada regėjimas labai pagerėja. Dažniausiai kataraktos operacijos atliekamos taikant tik vietinę nejautrą. Žmogus išlieka budrus, tačiau visiškai nejaučia skausmo. Bendrą paciento būklę visos operacijos metu stebi gydytojas anesteziologas. Operacija dažniausiai trunka 20–30 min.

Pacientas jau tą pačią dieną po 1–2 val. gali vykti į namus. Kitą dieną nuėmus nuo akies tvarstį, ligonis mato daug geriau. Tačiau akis sveiksta pamažu ir gijimas trunka apie mėnesį. Dar kelias savaites po operacijos reikia lašinti akių lašus. Po kataraktos operacijos pacientai vėl džiaugiasi ryškiu regėjimu, jei nėra kitų regėjimui įtakos turinčių akių ligų.

Operacijos eigą, pooperacinį laikotarpį, tikėtinus rezultatus akių gydytojas mikrochirurgas aptaria su kiekvienu pacientu individualiai prieš operaciją paskirtos konsultacijos metu.

Ko galima tikėtis po operacijos? Kokios gali būti komplikacijos?

Paprastai 98 proc. kataraktos operacijų yra sėkmingos. Jų rezultatas priklauso ir nuo kitų regėjmui įtaką turinčių akies ligų (glaukomos, tinklainės, regos nervo).

Komplikacijų gali kilti ir operacijos metu, ir pooperaciniu laikotarpiu, tačiau dauguma jų sėkmingai pagydoma. Regėjimas atkuriamas per keletą dienų – iš karto po operacijos jaučiamas nedidelis rūkas. Gali būti jaučiamas nedidelis diskomfortas, ašarojimas, perštėjimas – per keletą dienų šie simptomai išnyksta. Akių lašus reikia lašinti vieną mėnesį – tiek laiko sveiksta operuota akis.

Pirmosiomis savaitėmis būtina laikytis režimo – vengti fizinio krūvio, netrinti akies. Jei operuotą akį pradėjo skaudėti, ji paraudo, susilpnėjo regėjimas, nedelsdami kreipkitės į akių gydytoją!

Nuo ko priklauso, ar akis pradės regėti aplinkinį pasaulį?

Regėjimas po kataraktos operacijos labiausiai priklauso nuo akies būklės ir galimybių matyti, nuo to, ar nėra pakitimų kitose regėjime dalyvaujančiose struktūrose.

Labai svarbu nedelsti ir laiku kreiptis į gydytoją. Tada operacija bus paprastesnė, regėjimas bus sugrąžintas greičiau, rezultatas tikslesnis.

Taip pat svarbu, koks lęšiukas implantuojamas, didžiulę reikšmę turi operacijos eiga, naudojama aparatūra, medžiagos, tirpalai, vaistai. Jei pooperacinis periodas praėjo sklandžiai, tai taip pat labai pagerina regos galimybes.

 

 

Rekomenduojami video