Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kasdien geriate kavą? Ji keičia jūsų smegenis!

Be jokios abejonės, kofeinas mus pažadina, suteikia trumpą energijos šuolį ir net padeda nusiteikti darbui. Tačiau reguliarus kofeino vartojimas gali pakeisti jūsų smegenų struktūrą - taip neseniai paskelbtame tyrime teigia britų mokslininkai.

Kai kurie kavos ir energinių gėrimų mėgėjai skundžiasi prastesniu miegu. Yra žinoma, kad prastas miegas gali pakoreguoti smegenų pilkosios medžiagos struktūrą, o tie pokyčiai gali būti ir labai drastiški. Mokslininkai norėjo išsiaiškinti, ar dėl kofeinas tikrai kaltas dėl prasto miego. Paaiškėjo, kad kofeinas neblogina miego kokybės. Ir daugeliui žmonių tai nesukels didelės nuostabos - tikriausiai negertumėte kavos, jei po to negalėtumėte išsimiegoti. Tačiau kiti mokslininkų pastebėjimai stebina labiau.

Mokslininkai išsiaiškino, kad reguliarus kofeino vartojimas pats keičia pilkąją smegenų medžiagą. Tai yra, reguliariai gerdami kavą (ir, žinoma, darydami tai protingai) jūs tikriausiai nepakenksite savo miego kokybei. Tačiau pakeisite savo smegenis.

Tyrime dalyvavo 20 jaunų kavos mėgėjų. 10 dienų kavą jiems teko pamiršti - vietoje jos jie vartojo kofeino papildus. Dar 10 dienų jie gėrė tabletes be jokio aktyvaus ingrediento - placebą. Žinoma, tyrimo dalyviai nežinojo, kokias tabletes vartoja. Po kiekvieno 10 dienų laikotarpio dalyvių smegenys buvo skenuojamos. Mokslininkai matavo pilkosios medžiagos tūrį ir stebėjo smegenų aktyvumą dalyviams miegant.

Paaiškėjo, kad kofeinas neturėjo įtakos miego gilumui. Tačiau po 10 placebo dienų pilkosios medžiagos tūris buvo didesnis nei po 10 kofeino dienų. Pakitimai buvo didžiausi dešinėje smilkininėje srityje, įskaitant hipokampo regioną, atsakingą už atminties konsolidavimą.

Blogos naujienos? Ne visai.

Mokslininkai nežino, ar tie pokyčiai yra rimti - stebėjimai tokių rezultatų nepateikė. Po 10 dienų, kai dalyviai kofeino nevartojo, smegenys sugrįžo į normalią būklę. Kita vertus, mokslininkai mano, kad reikės daugiau tyrimų, kad išsiaiškintume, ar reguliarus kofeino vartojimas nekenkia, pavyzdžiui, atminčiai.

Rekomenduojami video