Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas „dėvisi“ greičiau – akys ar akiniai?

„Prieš porą metų įsigijau brangius korekcinius akinius, tačiau jiems receptą išrašiusi gydytoja įspėjo, kad praėjus dvejiems metams vėl atvykčiau pasitikrinti regėjimo. Vis delsiu tai padaryti, nes nemanau, kad akiniai man tapo netinkami – su jais vis dar puikiai matau ir visai nenorėčiau vėl investuoti į naujus. Ar iš tiesų akinius reikia keisti kas porą metų?“ – klausia Ilona P. Iš Vilniaus r.

Atsako optikos salono vadybininkė Ingrida Jasienė.

Tikrintis akis kas porą metų reikia ne tik todėl, kad gali būti pasikeitęs regėjimas, bet ir dėl kitų akių ligų prevencijos. Taip ypač svarbu reguliariai daryti žmonėms, kuriems jau per 40 metų. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad sulaukus tokio amžiaus net iki tol akinių nenešiojusiems žmonėms prasideda vadinamoji presbiopija (t. y. senatvinė toliaregystė, kai pradedama blogiau matyti iš arti).

Statistika rodo, kad žmonėms, sulaukusiems tokio amžiaus, regėjimas per metus gali pasikeisti po 0,25 dioptrijos. Po poros metų šis pokytis gali siekti jau 0,5–0,75 dioptrijos ir žmogus gali jausti tam tikrą diskomfortą.

Jaunesnio amžiaus žmonėms, kurie nešioja akinius, regėjimą reikėtų tikrintis kas 2–3 metus. Tai svarbu daryti ne tik norint įsitikinti, ar tebetinka turimų akinių stiprumas, bet visų pirma dėl kitų akių ligų profilaktikos. Jau kurį laiką medikams nerimą kelia tai, kad akių ligos diagnozuojamos vis jaunesniems pacientams.

Vertinant akinių tinkamumą ir signalus, kad turimus akinius laikas keisti, būtina atkreipti dėmesį į keletą dažniausiai pasitaikančių požymių. Ilgainiui žmogus ima pastebėti, kad su turimais akiniais pradeda matyti nebe taip ryškiai. Jis intuityviai pradeda ieškoti tam tikro patogaus atstumo (jeigu nešioja akinius skaitymui) žiūrėti, dažniau bando išvalyti akinių stiklus, kaltina prastą apšvietimą ir pan.

Regėjimas nėra ta sveikatos sritis, su kuria galima eksperimentuoti, tad akinius reikia užsisakyti optikoje pagal akių gydytojo išrašytą receptą, o ne pirkti turguje ar kokioje nors nespecializuotojoje parduotuvėje. Dažnas tokioje prekyvietėje pasimatavęs parduodamus akinius apsidžiaugia, kad „lyg ir geriau matau“, bet labai abejotina, kad tokie akiniai atitiks žmogaus individualius akių poreikius.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad įvairūs vitaminai ir papildai akinių ar akių ligų išvengti taip pat, deja, nepadės. Sumažinti akių įtampą ir nuovargį gali akių mankšta.

 

 

Rekomenduojami video