Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kardiologė: mitai apie vaistus klaidina pacientus

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, 84 proc. apklaustųjų teigia, jog vartodami statinus – vaistus nuo dislipidemijos, jie vadovautųsi gydytojo rekomendacijomis, tačiau net 40 proc. pripažino, kad vis tiek ieškotų papildomos informacijos internete. Šis faktas kelia nerimą gydytojams.

„Jokioje medicinos srityje Lietuvoje nėra taip neigiami mokslo įrodymai, kaip gydant dislipidemiją, o turint omenyje, kad širdies ir kraujagyslių ligos vis dar nusineša tūkstančius gyvybių kasmet, situacija darosi išties nejuokinga, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro vadovė kardiologė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė. – Medikams dažnai tenka įveikti klaidingą pacientų įsitikinimą apie išgalvotą didžiulę vaistų žalą ar neva farmacininkų bei medikų sąmokslą.“

5 mitai apie vaistus nuo dislipidemijos:

„Statinai sukelia didžiulį šalutinį poveikį“. Pasak kardiologės, visi vaistai pasižymi šalutiniu poveikiu, nes kiekvieno žmogaus organizmas priima ir į vaistus reaguoja skirtingai, statinai – ne išimtis. Vis dėlto šalutinių reiškinių baimė yra perdėta – paracetamolis, antibiotikai ar net vaistai skrandžio rūgštingumui mažinti turi ir grėsmingesnių šalutinių reiškinių nei dislipidemijai gydyti skirti vaistai.

Vartojant statinus iki 10 proc. pacientų gali atsirasti raumenų silpnumas, o itin retais atvejais – raumenų pažaidos požymiai, kepenų fermentų padidėjimas. Nutraukus statinų vartojimą ar sumažinus dozę šie reiškiniai praeina.

„Statinus turėsiu vartoti visą gyvenimą“. Tai tiesa, nes, nutraukus vaistų vartojimą, fermentas, kuris kepenyse lemia lipidų ir baltymų junginių sintezę, tiesiog nėra blokuojamas ir paciento kraujyje vėl galime nustatyti dislipidemiją. Tačiau dislipidemijos gydymas padovanoja pacientui ilgesnį gyvenimą, todėl vartoti vaistus atsisakę sergantys išemine širdies liga pacientai dažnu atveju pasirašo sau ankstyvos mirties nuosprendį. Įrodyta statinų nauda ir tiems pacientams, kurių aterosklerozinės širdies kraujagyslių pažaidos rizika yra didelė. Šie vaistai būtini ir tiems, kuriems nustatytos galvos smegenų ar kojų arterijų aterosklerozinės plokštelės.

„Vartodamas statinus nejaučiu jokio efekto, vadinasi, jie neveikia“. Statinai pasireiškia ilgalaikiu poveikiu organizmui. Jie ne tik sumažina „blogojo“ cholesterolio koncentraciją kraujyje, bet ir stabilizuoja aterosklerozines plokšteles, sutvirtina jų „stogelį“ – tai apsaugo nuo įtrūkimo ir trombo susiformavimo kraujagyslėje. Statinai mažina uždegimo proceso raišką pačios aterosklerozinės plokštelės viduje ir taip stabdo jos didėjimą, kuris sutrikdo kraujo tėkmę į audinius. Šie poveikiai ir apsaugo nuo pakartotinio infarkto, išemijos, o gyvenimo pailginimo efektas yra vienas geriausiai įrodytų kardiologijoje.

„Jei atsisakysiu riebaus maisto ir sportuosiu – man nebūtina vartoti vaistų“. Jei nėra indikacijų skirti vaistus dislipidemijos gydymui, sveika mityba ir aktyvi veikla išties yra pagrindinis pacientui siūlomas būdas cholesterolio ir rizikos nuo širdies ir kraujagyslių ligų sumažinimui. Sveika gyvensena žmogų turėtų lydėti visą gyvenimą, tačiau ji negali pakeisti vaistų vartojimo, juos išrašius specialistui.

Rekomenduojami video