Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip suvaldyti hipertenziją?


Arterinė hipertenzija, nesukeldama jokių požymių ar simptomų, žmogaus organizmą žaloja pamažu, bet reikšmingai. Pavojingiausia yra tai, kad liga gali ilgai veikti nepastebėta, o kai pajuntami pirmieji ligos požymiai – taisyti situaciją gali būti per vėlu.

Itin svarbu matuoti kraujo spaudimą

„Aukštas kraujo spaudimas yra pagrindinis širdies ligų ir insulto rizikos veiksnys. Kitos komplikacijos gali būti širdies nepakankamumas, periferinių kraujagyslių liga, inkstų funkcijos sutrikimas, tinklainės kraujavimas, regėjimo sutrikimai“, – pranešime žiniasklaidai perspėja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas prof. Marius Miglinas.

Pasak profesoriaus M.Miglino, arterinė hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis) yra labai dažna, tačiau valdoma liga.

„Norint pastebėti hipertenziją anksti, kol dar neišsivystė komplikacijos, būtina reguliariai matuoti kraujo spaudimą. Tai galima daryti tiek namuose, tiek vaistinėje, pas šeimos gydytoją ar vizito pas bet kurį kitą specialistą metu. Dažniausiai būtent tokiu būdu hipertenzija ir nustatoma, nes vystantis šiai ligai įprastai nejaučiami jokie simptomai. 40 proc. suaugusiųjų Lietuvoje yra padidėjęs kraujospūdis ir daugiau nei pusė to nė nežino, nes jo nesimatuoja“, – atkreipia dėmesį profesorius.

Pasak jo, yra dvi hipertenzijos rūšys – pirminė ir antrinė hipertenzija. Pirmosios išsivystymo priežastys iki šiol nėra tiksliai žinomos, tačiau ja serga kur kas daugiau žmonių negu kitos formos hipertenzija. Manoma, kad šią nepagydomą ligą sukelia įvairūs genetiniai ir aplinkos veiksniai. O antrinę hipertenziją sukelia konkrečios priežastys, pavyzdžiui, endokrininis susirgimas, inkstų arterijų susiaurėjimas ir kitos ligos. Šią hipertenziją galima pagydyti pašalinus ją sukėlusią priežastį.

„Nors hipertenzijai išsivystyti svarbi ir genetika, dar svarbiau – mūsų aplinka ir gyvenimo būdas, taip pat prevencija. Nuo šių metų gegužės 1-osios startavo atnaujinta širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa, kurioje gali dalyvauti žmonės nuo 40 iki 60 metų. Manau, tai nuostabi galimybė išsitirti sveikatą ir užkirsti kelią kardiovaskulinėms ligoms, įskaitant ir hipertenziją. Ši programa smarkiai prisideda prie hipertenzijos atvejų skaičiaus mažėjimo ir geresnio šios būklės valdymo“, – teigia specialistas.

Kaip išvengti hipertenzijos arba ją suvaldyti

Reguliariai užsiimkite fizine veikla. Rekomenduojama bent 5 dienas per savaitę ne mažiau nei po 30 minučių užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla, tokia kaip greitasis ėjimas, šiaurietiškas vaikščiojimas ar plaukimas. Pasak prof. M.Miglino, tokios fizinės veiklos poveikis prilyginamas vaistams.

Mažiau vartokite druskos. Profesoriaus teigimu, Lietuvoje buvo atliktas tyrimas ir nustatyta, kad šalies gyventojai vartoja dvigubai daugiau druskos, negu rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija. „Lietuviai kasdien suvartoja vidutiniškai po 10 gramų druskos, o rekomenduojama norma yra 5 gramai. Labai svarbu ne tik naudoti mažiau druskos gaminant namuose, bet ir skaityti maisto produktų etiketes – trys ketvirtadaliai druskos suvartojama su parduotuvėje įsigytais produktais“, – atkreipia dėmesį M.Miglinas.

Jeigu paskirti vaistai, vartokite juos pagal gydytojo nurodymus. Profesorius pabrėžia, kad vaistai turi būti vartojami būtent taip, kaip nurodyta gydytojo – negalima patiems koreguoti vaisto dozių ar nutraukti jų vartojimo.

Jeigu turite antsvorio – mažinkite kūno svorį. Antsvoris ir padidėjęs kraujo spaudimas yra tiesiogiai susiję.

Valdykite stresą. Nors streso neišvengsime, svarbu rasti būdų atsipalaiduoti.

Maitinkitės subalansuotai – svarbu užtikrinti pakankamą kiekį skaidulų ir kalio.

Mažinkite alkoholio vartojimą – alkoholis didina kraujo spaudimą.

Reguliariai matuokitės kraujo spaudimą, o pastebėję padidėjusį kraujospūdį, kreipkitės į gydytoją.

Negydant – rimtos komplikacijos

Profesoriaus teigimu, optimalus nesergančio žmogaus kraujo spaudimas turėtų būti 120 ir 80.

„140 ir 90 jau laikoma padidėjusiu kraujo spaudimu, o sergant, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, padidėjusiu gali būti laikomas ir dar žemesnis kraujo spaudimas, pavyzdžiui, 130 ir 80“, – teigia prof. M.Miglinas.

Pasak jo, dažnai būna taip, kad pacientams būna ir padidėjęs kraujo spaudimas, ir aukštas cholesterolio kiekis. Tokiu atveju skiriami statinai, kurie ne tik mažina cholesterolį, bet ir saugo nuo pažaidos vidinius organus, tokius kaip smegenys ir inkstai.

„Na, o hipertenzijai pažengus gali būti jaučiami galvos skausmai, karščio bangos, be to, nekontroliuojama hipertenzija skatina aterosklerozės vystymąsi, gali sukelti organų taikinių pažeidimus. Ši liga veikia ir galvos smegenis – gali sukelti insultą, smegenų išemijos priepuolius. Noriu atkreipti dėmesį, kad net jei ir neišsivysto grėsmingi smegenų kraujotakos sutrikimai, padidėjęs kraujo spaudimas siejamas su prastesnėmis pažintinėmis funkcijomis ir demencija senatvėje. Tad labai svarbu rūpintis savimi jaunystėje, kad senatvėje būtų galima džiaugtis geresne sveikata“, – apie ligos padarinius kalba prof. M.Miglinas.

Hipertenzija taip pat gali sukelti infarktą, širdies kraujagyslių pažeidimus, dėl akių dugno kraujagyslių pokyčių gali sutrikti ir regėjimas. Liga gali paveikti ir galūnes, pavyzdžiui, kojų kraujotaką – tokiu atveju dėl periferinių kraujagyslių užakimo gali netgi prireikti amputacijos.

Kaip pasimatuoti kraujospūdį

Vienintelis būdas sužinoti, ar kraujospūdis yra per aukštas, – kraujospūdžio matavimas. Dažniausiai jį matuoja gydytojas ar slaugytoja, pavyzdžiui, įprasto vizito metu. Tam jie naudoja sfigmomanometrą. Tai slėgio matavimo įtaisas (manometras), sujungtas su manžete, vyniojama aplink žastą. Gydytojas pripučia manžetę, ranka stipriai suveržiama, tuomet manžetės oras lėtai išleidžiamas, ir gydytojas užfiksuoja rezultatus.

Matuotis kraujospūdį galima ir namuose, tam tinka įprasti, tiek žastiniai, tiek riešiniai matuokliai. Tik svarbu mokėti teisingai atlikti patį matavimą. Iniciatyva „Nematoma liga“ dalinasi šiais patarimais:

Bent 30 minučių iki matavimo nerūkykite, negerkite kavos, nevalgykite;

Prieš matuodamiesi venkite fizinės veiklos;

Pasirinkite ramią aplinką ir komfortišką kambario temperatūrą;

Sėdėkite nugarą atrėmę į kėdės atlošą;

Nelaikykite kojos ant kojos, patogiai remkitės pėdomis į grindis

Pasėdėkite ramiai bent 3–5 minutes;

Nekalbėkite nei prieš, nei matavimo metu.

„Atlikus matavimus, svarbu suprasti ir rezultatus. Svarbiausia žinoti skaičius: jei kraujospūdis lygus ar didesnis nei 140/90 mmHg, vadinasi, priklausote rizikos grupei, tad būtina kreiptis į medikus“, – sako profesorius M.Miglinas.

Svarbu ir nuosekliai gydyti

Deja, nemaža dalis žmonių ne tik reguliariai nesitikrina kraujospūdžio, bet ir, išgirdę apie diagnozę, nesiima hipertenzijos kontrolės. Tai didelė bėda ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Maždaug pusės pacientų, turinčių aukštą kraujospūdį, matuoklių rodmenys ir toliau viršija normos ribas, nors hipertenzijos gydymo gairės teigia, kad aukštas kraujo spaudimas turi būti sureguliuotas per tris mėnesius nuo diagnozės nustatymo.

Pagrindinė taisyklė – gydytojo paskirtus medikamentus būtina išgerti laiku ir laikytis gydymo režimo. Gydymo režimo bus lengviau laikytis vartojant vienos tabletės derinius, kaip rekomenduoja tarptautinės hipertenzijos gydymo gairės. Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Skaičiai grėsmingi

Pasak Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininko, statistika išties nedžiugina – Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių Europoje, kurioje kasmet nustatoma daugybė širdies kraujagyslių pažeidimų atvejų. Pasaulyje arterine hipertenzija serga daugiau nei 1,2 milijardo žmonių, o Lietuvoje šią diagnozę išgirsta net 4 iš 10 žmonių.

Šalyje daugėja ir inkstų pažeidimų atvejų, kurie yra labai grėsmingi, ne tik sutrikdo gyvenimo kokybę, bet ir sumažina jo trukmę.

„Todėl raginu rūpintis savo sveikata – juk tos aštuonios taisyklės nėra jau tokios sudėtingos, o jų laikydamiesi suteiksime savo sveikatai didelę naudą“, – pataria prof. M.Miglinas.

CBD kanapių aliejus

Pagal pranešimus žiniasklaidai

Rekomenduojami video