Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip tinkamai valyti ausis

Sakoma, kad vatos pagaliukus žmonės į ausis kiša gerokai per giliai, taip rizikuodami pašalinti iš landos jai taip reikalingą sierą, be to, gali pažeisti ir pačią ausį. Ar tikrai mokame rūpintis savo ausimis ir kaip tai daryti saugiai? 

Kaip tinkamai valyti ausis?

„Pasitaiko atvejų, kad į vaistinę atėję pacientai teiraujasi, ar yra priemonių, kurios tirpdintų sieros kamščius, nes valėsi su vatos pagaliuku ir galimai nustūmė sierą gilyn, suformuodami kamštį, o dabar labai sunkiai girdi. Kitas dažnas atvejis, kai ausis jau būna stipriai sudirginta, nes valė su vatos pagaliuku, susidarė kamštis, o tada dar naudojo ir peroksidą, prasidėjo ausies maudimas, pereinantis į skausmą“, – dažniausiais nusiskundimais dalijasi vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Ausies kanale gaminama siera pasižymi apsauginėmis savybėmis – ji drėkina ausį ir apsaugo nuo infekcijų, todėl svarbu saikinga ausų higiena. Ausų siera yra linkusi pati lėtai išeiti kramtant, kalbant, judinant žandikaulį – taip ji stumiama iš ausies landos į išorę.

„Vienas iš taisyklingų ausų valymo būdų – po dušo ar maudynių su rankšluosčiu išsivalyti ausis“, – pataria vaistininkė.

Krapštukų reikia vengti

Susidariusiems sieros kamščiams tirpdyti tinka ausų lašiukai. Juose esantys augaliniai aliejai tirpdo sieros kamštį ir jį natūraliai pašalina. Lašiukus, anot specialistės, galima naudoti ir profilaktikai, jie tinkami bei saugūs ir vaikams. Taip pat yra lašiukų, kurie tirpdo sieros kamščius, bet juos reikia išplauti palaikius ausyje 20–60 min., jei atvejis sunkesnis – ir visą naktį.

„Reikėtų vengti naudoti ausų krapštukus, nes su jais valydami ausis galime nustumti gilyn susidariusią sierą ir suformuoti kamštį. Per dažnai valydami ausis krapštukais, galime pažeisti natūralią sieros pusiausvyrą, dėl to, ausis gali išsausėti, atsirasti niežėjimas. Taip pat naudojant vatos pagaliukus didėja rizika pažeisti, pradurti ausies būgnelį. Ausies valymui saugiau naudoti vaikiškus ausų krapštukus, nes su jais įmanoma išvalyti ausies kaušelį ir tik šiek tiek klausomosios landos. Naudojant įprastus vatos pagaliukus, reikėtų kišti švelniu sukamuoju judesiu ne daugiau nei per nago ilgį“, – įspėja G.Tautkevičienė.

Pasak jos, ausis valyti rekomenduojama tuomet, kai sieros perteklius sukelia spengimą, girdimas garsas tampa duslesnis, sunkiau suprantamas, pasireiškia niežėjimas.

„Kūdikiams ir vaikams ausis galima valyti kiekvieno prausimo metu. Suvilgius vatos diskelį ar medvilninę servetėlę šiltu vandeniu švelniai pavalyti už ausų ir ausies kaušelį. Kūdikiams nerekomenduojama naudoti vatos pagaliukų dėl ausies pažeidimo rizikos“, – akcentuoja vaistininkė.

Ko nedaryti 

Didžiausias netinkamo ausų valymo pavojus – ausies pažeidimas. G.Tautkevičienės teigimu, statistika rodo, kad kišant į ausis bet kokią priemonę, sužeidimų rizika yra didelė. Pažeidus ausies būgnelį, pasekmės gali likti visam gyvenimui, todėl vos pajutus skausmą, būtina registruotis specialisto apžiūrai.

„Ausų valymas vatos pagaliukais, dantų krapštukais ar degtukais su pačių apvyniota vata dažnai padaro daugiau žalos nei naudos“, – atkreipia dėmesį ji.

Taip pat paplitęs ausų plovimas vandenilio peroksidu. Tačiau namie naudojant peroksidą derėtų būti atsargiems, nes po tokio plovimo dažnai stipriai sudirginamos ausys, jas ima skaudėti. Rekomenduojama plovimą vandenilio peroksidu patikėti specialistui.

Rekomenduojami video