Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip šiuo metu išvengti COVID-19 ir ką daryti, jei susirgote?

Lietuvą pasiekę COVID-19 itin lengvai plintantys omikrono atmainos potipiai BA4 ir BA5 sukėlė šalyje naują infekcijos bangą. Dėl to kasdien fiksuojami išaugę užsikrėtimų skaičiai – gyventojai suserga ne tik pirmą ar antrą, bet ir trečią kartą. Svarbu laikytis prevencijos priemonių, o jeigu ligos išvengti nepavyksta, žinoti, kaip elgtis.

COVID-19 omikrono atmainos potipiai sukelia šiuos simptomus: karščiavimą, nuovargį ir sausą kosulį. Gali pasireikšti ir kiti ligos požymiai – nosies užgulimas, gerklės skausmas, sunkesnis rijimas ir t. t.

Galima konsultuotis nuotoliniu būdu

Lietuvoje plintant koronaviruso infekcijai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad COVID-19 ligos diagnozė gali būti nustatoma tik po kontaktinės konsultacijos su šeimos gydytoju ir jo paskirto greitojo antigeno testo, tačiau susirgus šia liga pas gydytoją reikia vykti ne visais atvejais.

Pacientams, pajutusiems COVID-19 ligai būdingus simptomus ar gavusiems teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą, šeimos gydytojo sprendimu nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduotas ir po nuotolinės konsultacijos. Tačiau tokiu atveju persirgęs koronaviruso infekcija pacientas negalės gauti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo, patvirtinančio persirgtą ligą. Tai reiškia, jei šis pažymėjimas reikalingas, žmogus privalo apsilankyti pas šeimos gydytoją ir jo siuntimu atlikti greitąjį antigeno testą profesionalioje laboratorijoje.

Kaip saugotis

Dėvėkite medicinines veido kaukes arba respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį ir burną, viešose uždarose vietose, kur neužtikrinamas tinkamas vėdinimas, taip pat ten, kur yra daug žmonių, dėl to neįmanoma išlaikyti saugaus tarpusavio atstumo. Asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti jų savijautai, rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Užsikrėtimo rizika didžiausia perpildytose uždarose erdvėse, todėl itin rekomenduojama dėvėti kaukes viešajame transporte, ypač ryto ir vakaro piko metu.

Uždarose viešose erdvėse pagal galimybę patariama laikytis saugaus, ne mažesnio nei 2 metrų atstumo nuo aplinkinių.

Po kiekvieno apsilankymo uždarose patalpose, pavyzdžiui, prekybos centre ar viešajame transporte, kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu arba naudokite dezinfekcines priemones. Nepasirūpinę rankų higiena, nelieskite akių, nosies ar burnos.

Kosėkite ar čiaudėkite į servetėlę arba sulenktą alkūnę.

Venkite fizinio kontakto, pavyzdžiui, apsikabinimo ar rankų paspaudimo, su kitais asmenimis. Kontakto reikia vengti ypač tais atvejais, kai kitas žmogus jaučia ūmių kvėpavimo takų simptomus – kosti, karščiuoja, sunkiai kvėpuoja, jam skauda galvą ar pykina.

Tinkamai, ne mažiau kaip 2–3 kartus per dieną, vėdinkite gyvenamąsias patalpas. Geriausiai paskutinį kartą tai padaryti prieš miegą. Tiesiog 15 min. plačiai atverkite kambarių langus arba pravėrę duris padarykite namuose skersvėjį. 

Ko turėti namų vaistinėlėje

Pasireiškus COVID-19 būdingiems simptomams vaistininkai rekomenduoja namų vaistinėlėje turėti preparatus, kurie padėtų lengvinti jaučiamus negalavimus. Tai galėtų būti šios priemonės:

·         temperatūrą slopinantys ir raumenų bei galvos skausmą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, paracetamolis ar ibuprofenas;

·         gerklės skausmą ir kosulį malšinantys augalinių aliejų mišinių purškalai ar čiulpiamos pastilės;

·         hipertoninis jūros vanduo, kuris padės mažinti nosies paburkimą;

·         sveikimo trukmę greitinančios raudonėlių, liepžiedžių, šeivamedžių ar kitų žolelių arbatos, kurios padeda palengvinti viruso sukeltus simptomus;

·         imuninę sistemą stiprinantys vitaminai C, D, ežiuolių ir propolio preparatai.

Visus preparatus laikykite sausoje vietoje, kurioje būtų užtikrinta kambario temperatūra – ji lygi 20–25 laipsniams. Be to, svarbu, kad toje vietoje priemonių nepasiektų karštis, garai ar ultravioletiniai saulės spinduliai.

Rekomenduojami video