Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip sėdėti, kad nepakenktume sveikatai?

Gera fizinė būklė – svarbus fizinės ir fiziologinės žmonių sveikatos prognostinis rodiklis. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonėms, pasižymintiems gerais fizinės būklės rodikliais (širdies ir plaučių, raumenų pajėgumu, lankstumu, kūno kompozicija), mažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių, kitomis lėtinėmis ligomis.

Siaučiant COVID-19 pandemijai, vaikai mokėsi iš namų, suaugusieji, turėję galimybę, dirbo nuotoliniu būdu. Tai galėjo pakenkti jų sveikatai. Dirbant sėdimą darbą daug laiko praleidžiama uždaroje patalpoje, nuolat žiūrima į kompiuterio ekraną. Tai vargina akis ir kūną. Dėl šios priežasties labai svarbu daryti pertraukas, po darbo stengtis aktyviai judėti.

„Organizacijos priima naujus darbo būdus, leidžiančius dirbti nepriklausomai nuo vietos ir laiko. Tačiau darbas namuose turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Vienas pagrindinių – darbo vietos namuose patalpos nėra tinkamai išdėstytos. Dažniausiai darbo vieta tampa virtuvės stalas“, – teigia Vilniaus Gedimino technikos universiteto Mechanikos fakulteto Biomechanikos inžinerijos katedros vedėjas doc. dr. Julius Griškevičius.

VGTU docentas rekomenduoja, kaip reikia tinkamai sėdėti, nekenkiant savo sveikatai. Pavyzdžiui, sėdint ant kėdės, alkūnės turi būti arti kūno ir 90 laipsnių kampu. Riešus reikia laikyti tiesiai, vengti juos lankstyti. Pečiai turėtų būti atpalaiduoti. Klubai, keliai ir kulkšnys turi būti laikomi 90 laipsnių kampu.

Pėdas reikia laikyti ant žemės arba ant kojoms skirtos atramos. Galva turi būti vertikalioje pozicijoje. Akys turi žvelgti tiesiai į priekį. Dirbantiems prie nešiojamo kompiuterio reikėtų apsvarstyti galimybę įsigyti kompiuterio keltuvą.

Svarbu pasirinkti tinkamus baldus, kurie bus naudojami darbo vietoje. Juos renkantis reikia atkreipti dėmesį į savo ūgį, svorį, laikyseną ir lankstumą.

„Kėdės atlošas turi būti tiesus, su tinkama apatinės nugaros juosmens atrama. Darbo stalą reikėtų nusistatyti taip, kad dažnai naudojami daiktai būtų pasiekiami per dilbio ilgį, rečiau naudojami – per ištiestą ranką“, – pataria docentas.

Daugelį žmonių kankina stiprus ar dirginantis nugaros skausmas. Tai lemia įvairios priežastys. Atlikti tyrimai rodo, kad ergonomiška biuro kėdė su tinkama dubens atrama dažniausiai apsaugo nuo nugaros problemų.

„Jei per dažnai ir ilgai sėdite priešais kompiuterio ekraną, kyla didelė rizika turėti problemų, susijusių su nugaros ar kaklo skausmu. Geriausia matymo linija – horizontali, tačiau žmonės dažnai žiūri žemyn į klaviatūrą ar popierių“, – pasakoja J.Griškevičius.

Jis pažymi, kad visi baldai turėtų būti reguliuojami pagal žmogaus kūną. Visi esame skirtingo kūno sudėjimo, todėl labai svarbu darbo vietą pritaikyti prie joje dirbančio žmogaus.

Netaisyklinga laikysena dažniausiai laikoma vaikų ir paauglių liga, nes laikysenos problemas galima pamatyti tuomet, kai vaikai pradeda eiti į mokyklą, daug laiko praleidžia sėdėdami mokykliniame suole, atlikdami namų darbus.

Šiuos darbus vaikai neretai atlieka sėdėdami ne tiesiai, o pakrypę. Kai kuriais atvejais net sėdėdami ant žemės, neva taip atlikti užduotis smagiau. Tačiau svarbu nepamiršti, kad tai itin kenkia vaikų laikysenai, ją deformuoja. Tokiu atveju tenka kreiptis į gydytojus.

Rekomenduojami video