Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip prižiūrėti žaizdas?

Vasariški orai kviečia išlįsti iš namų ir užsiimti aktyvesne veikla. Aktyvus laisvalaikis labai naudingas sveikatai, tačiau kartais nepavyksta išvengti ir susižeidimų. Nubrozdinimai, nusideginimai ir įsipjovimai – tai vieni dažniausių susižeidimų. Kaip pasirūpinti žaizdomis?

Ką daryti susižeidus?

Atsiradus net mažiausiai žaizdai visų pirma svarbu ją nuplauti po tekančiu vandeniu, švelniai nusausinti ir dezinfekuoti specialiomis priemonėmis, o tam galioja viena paprasta taisyklė: „Tiesiai ant žaizdos pilti dezinfekcines priemones galima tik esant negiliai žaizdai, pavyzdžiui, nubrozdinimui, o esant sunkesniam sužeidimui, reikėtų dezinfekuoti tik žaizdos kraštus, antraip galima suerzinti žaizdą, pažeisti audinius ir gijimas bus tik sunkesnis“, – pranešime žiniasklaidai teigia farmacininkė Elvyra Ramaškienė.

Žaizdos gijimas

Jei žaizda švari, vaistininkė pataria pleistrą ar tvarstį keisti vieną kartą per parą ir naudoti specialius tepalus, o naktį naudinga leisti žaizdai pailsėti nuo priemonių ir ją tik pridengti švariu tvarsčiu.

„Taip į žaizdą lengviau pateks oras ir ji greičiau gis“, – paaiškina E.Ramaškienė. Palikti visai neaprištas rekomenduoja tik jau apgijusias žaizdas, ant kurių užsidėjęs šašas.

Kaip išvengti komplikacijų?

Neatsakingai prižiūrint žaizdą, jos nedezinfekuojant, rečiau nei kartą per parą keičiant tvarsčius ar nesaugant nuo aplinkos poveikio kyla komplikacijų, kurios gali išplisti ir pažeisti gilesnius audinius – raumenis, kaulus ar net užkrėsti kraują – grėsmė.

 „Paraudusi žaizda, patinę aplink ją esantys audiniai, baltai gelsvos apnašos ar nemalonus kvapas – pagrindiniai pūliuojančios žaizdos požymiai. O neprižiūrimos pūliuojančios žaizdos gali komplikuotis kraujo užkrėtimu – sepsiu, kuris pasireiškia karščiavimu arba kūno temperatūros sumažėjimu, bendru silpnumu, odos blyškumu, intensyviu širdies plakimu, padažnėjusiu kvėpavimu“, – įspėja farmacininkė ir pataria pamačius bet kokius pakitimus žaizdoje kreiptis į gydytoją.

Paprasčiausias būdas apsisaugoti nuo komplikacijų – prieš liečiantis prie žaizdos, kruopščiai nusiplauti rankas, užtikrinti, kad į ją nepatektų bakterijų, taip pat saugoti nuo šiurkštaus sąlyčio su aplinka.

VL

Rekomenduojami video