Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip atpažinti gresiantį širdies smūgį?

Miokardo infarktas toli gražu ne visada kerta it perkūnas iš giedro dangaus, kai kurie simptomai gali kartotis kelias dienas ar net savaites. Be to, artėjančio infarkto požymiai gali skirtis – vienokie būdingi vyrams, kitokie moterims ar vyresniems žmonėms.

Nevirškinimas ar pykinimas

Vienas dažniausiai ignoruojamų infarkto požymių yra pykinimas ir skrandžio skausmai. Simptomai ne visada ir ne visiems būna vienodai stiprūs: vieni žmonės skundžiasi šiek tiek sutrikusiu virškinimu, kiti gali vemti be perstojo. Dar kitus kamuoja spazminiai viršutinės pilvo dalies skausmai arba rėmuo. Infarktas taip dažniausiai „apie save įspėja“ moteris ir vyresnius kaip 60 metų žmones.

Įvairūs skausmai

Neretai gresiantį širdies smūgį rodo veriantis skausmas krūtinės srityje. Gali skaudėti arba tirpti kairę ranką, mausti kaklą arba petį, gelti žandikaulį. Nemažai moterų jaučia nugaros skausmą, dažniausiai gelia tarp menčių.

Skausmas būna ne visai įprastas – jis kamuoja ne nuolat, kaip, pavyzdžiui, pasitempus kaklo raumenis, o tarsi užplūsta bangomis. Žmogus gali net nespėti aiškiai suvokti, kurią tiksliai kūno dalį skauda. Skausmo vieta gali ir kisti: vieną dieną gelia sprandą, kitą – visai nieko neskauda, trečią staiga ima sopėti žandikaulis.

Lytinės problemos

Erekcijos sutrikimai – įprasta vyrų, sergančių širdies kraujagyslių ligomis, bėda. Turintiems širdies problemų stipriosios lyties atstovams užsikemša ir susiaurėja ne tik į širdį kraują pumpuojančios kraujagyslės, bet ir kitos, smulkesnės. Klinikinis tyrimas parodė, kad du iš trijų vyrų prieš jiems diagnozuojant miokardo infarktą gana ilgą laiką kentė dėl lytinio nepajėgumo.

Išsekimas arba nuovargis

Gniuždantis nuovargis, besitęsiantis kelias dienas, taip pat įspėja apie širdies sutrikimus. Šią būseną jaučia dauguma moterų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis. Kai kurios dailiosios lyties atstovės paralyžiuojantį nuovargį kentė savaites, kai kurios – net kelis mėnesius, kol tapo širdies smūgio aukomis. Paprastai gresiant infarktui nuovargis būna neįprastai stiprus, žmogus negali prisiversti pakilti iš lovos. Jeigu esate energinga, guvi asmenybė ir staiga pasijutote bejėgė, tučtuojau kvieskite gydytoją.

Dusulys ir svaigulys

Kai širdis nebegauna užtektinai kraujo, ji pakankamai nebeaprūpinama deguonimi. Kai jo ima stigti, apima jausmas, kad negalite giliai įkvėpti. Užplūsta pojūtis, tarsi būtumėte aukštai kalnuose. Gali imti svaigti arba suktis galva. Daugiau nei 40 proc. infarkto aukų moterų teigė patyrusios panašią būseną. Vienas iš deguonies trūkumo požymių – dusulys lipant laiptais netgi į antrą aukštą.

 Tinstančios kojos

Kai širdies raumuo dirba ne visu pajėgumu, kraujas iš audinių nepašalina atliekų, susidarančių organizme, todėl gali atsirasti edema – pabrinkimas arba patinimas, atsirandantis dėl to, kad kūno audiniuose užlaikomi skysčiai. Pirmiausia ima tinti pėdos, čiurnos, mat jos yra toliausiai nuo širdies, taigi ir kraujotaka jose prastesnė. Kai audiniai negauna pakankamai kraujo, gali prasidėti ir labai skausminga būklė, vadinama išemija.

Nemiga ir nerimas

Patyrusieji infarktą dažnai prisimena nepaaiškinamą nemigą, kai kelias savaites ar net mėnesius iki priepuolio negalėjo užmigti arba ramiai išmiegoti visą naktį. Pacientai pasakojo jautę didžiulę įtampą, gulėdavę lovoje negalėdami sumerkti akių ir varginami neramių minčių. Dauguma moterų teigė patyrusios neišvengiamos lemties pojūtį, tarsi grėstų kokia nelaimė.

Gripo simptomai

Šalta, lipnaus prakaito išpilta oda, galvos svaigulys, nuovargis bei silpnumas kai kuriuos ligonius verčia manyti, kad juos puola gripas. Šie požymiai gali rodyti ir gresiantį širdies smūgį. Net sunkumas, spaudimas krūtinės srityje – tipiškas infarkto simptomas – daugeliu atvejų gali būti palaikytas peršalimo ligų požymiu. Sergant širdies ligomis ima kamuoti švokščiantis kvėpavimas arba chroniškas kosulys, o dėl suprastėjusios kraujotakos plaučiuose pradeda kauptis skysčiai.

Dažnas pulsas

Vienas menkiausiai žinomų infarktinės būklės simptomų yra ventikuliarinė tachikardija. Paprasčiau tariant, padažnėjęs, sutrikusio ritmo pulsas ir pakrikęs širdies plakimas. Priepuolis prasideda staiga, širdis ima daužytis taip, tarytum būtumėte ką tik užbėgę laiptais į penktą aukštą, nors nieko panašaus nedarėte.

Tokia būklė gali tęstis kelias sekundes arba ilgiau. Jeigu ji užsitęsia, gali prisidėti silpnumas bei svaigulys. Kai kurie žmonės šią būseną painioja su panikos priepuoliais. Pajutus „šuoliuojantį“ pulsą ar besidaužančią širdį, būtina kreiptis į gydytoją.

 Netipiški požymiai

Vyresnius kaip 75 metų ir sergančius diabetu žmones gali ištikti vadinamasis tylusis širdies smūgis, nesukeliantis jokių skausmų. Maždaug penktadalis tokių infarktų yra iš viso nediagnozuojami. Vadinasi, pažeidimai, kuriuos patiria žmonių, išgyvenusių vadinamąjį tylųjį infarktą, širdies raumuo, toliau alina organizmą, nes apie juos nėra žinoma ir jie nėra gydomi.

Jeigu paprastai judrus, gyvas, energingas žmogus staiga pradėjo lėčiau mąstyti, kažko nebeprisiminti, skųstis nuovargiu, atrodo sutrikęs ir nerandantis vietos, to priežastis gali būti gresiantis infarktas.

Pagalba namuose

Atsiradus miokardo infarkto simptomams reikėtų: 1) sučiulpti arba sukramtyti 160–325 mg aspirino (neaptraukto skrandį saugančia plėvele), 2) sučiulpti glicerolio trinitrato (nitroglicerolio) tabletę (0,5 mg po liežuviu kas 5 min. iki 3 dozių) arba įsipurkšti jo aerozolio (kas 5 min. iki 3 dozių), 3) nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą.

 

Pagal health.com parengė Lijana Cibulskienė

Rekomenduojami video