Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo

Išvengti neplanuoto nėštumo žmonės bando įvairiais būdais: vieni skaičiuoja vaisingas moters dienas, nutraukia lytinį aktą, kiti naudojasi prezervatyvais, moterys geria hormonines tabletes, klijuoja hormonų pleistrą, naudojasi hormonus išskiriančiu makšties žiedu, spirale.Kaip pasirinkti tinkamiausią kontraceptinę priemonę?Ar jomis naudojantis atsiranda pavojus sveikatai?

Svarbiausia – pasitikėti gydytoju

„Kaip išsirinkti tinkamiausią kontracepcijos priemonę?“– tokių klausimų sulaukia redakcija. „Ar kontracepcija kenkia? Kas geriau – spiralė, makšties žiedas ar geriamieji kontraceptikai?“– susirūpinę kiti.

Specialistai šiuo klausimu vieningi – jie pataria, kad norint išsirinkti tinkamiausią kontraceptinę priemonę, būtina pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu ginekologu.

,,Pasaulio sveikatos organizacija(PSO) pradedantiems lytinį gyvenimą rekomenduoja naudotis dviem kontracepcijos priemonėmis: vyrui –prezervatyvu, moteriai – po konsultacijos su gydytoju išsirinkta hormonų priemone. Tik tada pora gali būti beveik rami, kad jų lytiniai santykiai bus saugūs ir jiems pavyks apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių infekcijų“, – teigia Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė gydytoja akušerė ginekologė Esmeralda Kuliešytė.

Gydytoja aiškina, kad prezervatyvo naudojimas yra susijęs su vartotojo žiniomis, patyrimu, todėl jo apsauga siekia apie 90 proc. ,,Vien nuo vartotojo priklauso, ar prezervatyvas nenusmuks, nesuplyš, ir tik tinkamai jį naudojant galima apsisaugoti nuo daugumos lytiškai plintančių infekcijų“, – sako E.Kuliešytė.

Šiuolaikinė hormonų kontracepcija yra puiki išeitis moterims, siekiančioms apsisaugoti nuo nenorimo ar netikėto nėštumo. „Surinkęs informaciją apie moters persirgtas ar turimas ligas, patirtas operacijas, išsiaiškinęs mėnesinių ciklo ypatumus, gyvenimo būdą ir teikiamą pirmenybę kuriai nors kontracepcijos priemonei, gydytojas ginekologas gali puikiai patarti ir pritaikyti moteriai tinkamiausią kontracepcijos priemonę“, – sako gydytoja.

Pasitarti su gydytoju akušeriu ginekologu rekomenduotina ir pradedančiai lytinį gyvenimą paauglei, ir brandaus amžiaus moteriai.

,,Hormonų kontracepcijai reikia recepto, todėl gydytojas, skirdamas priemonę, visada atsakingai įvertina priemonės tinkamumą konkrečiai moteriai.Vis dar pasitaikanti skelbiama hormonų kontracepcijos žala sveikatai yra niekuo nepagrįstas mitas. Gydytojas neskiria sveikatai pavojingų vaistų“, – patikina gydytoja.

Nepakankamas lytinis švietimas

Visi medikai vieningi, kad Lietuvoje lytinis švietimas apie kontracepciją tiek jaunimui, tiek suaugusiesiems yra nepakankamas.

„Paaugliai mokykloje negauna mokslu grįstos informacijos apie kontracepciją, trūksta jos ir brandaus amžiaus moterims. Periodiškai skelbiamo Europos Kontracepcijos atlaso duomenimis, Lietuva patenka į grupę šalių,kur kontracepcijos prieinamumas yra blogas,nes trūksta informacijos,konsultavimas apie kontracepciją yra silpnas, informacijos apie kontracepciją savo tinklalapiuose neteikia valstybinės institucijos, kuriomis gyventojai labiausiai linkę pasitikėti, kontracepcija nekompensuojama nei jaunimui, nei kitoms pažeidžiamoms gyventojų grupėms“, – pažymi pašnekovė.

Nutraukti nėštumą pigiau

Nėštumo nutraukimų skaičius, paauglių nėštumai ir gimdymai liudija, kad Lietuvoje daug moterų, porų neturi pakankamai informacijos apie kontracepcijos priemones, lėšų joms įsigyti, nes kontracepcijos priemonės yra ganėtinai brangios.

,,Net ir prezervatyvo kaina gali būti neįkandama, jei žmogus neturi darbo, pajamų, turi priklausomybių. Valstybė seniai turėjo tai įvertinti ir pasirūpinti, kad pažeidžiamos gyventojų grupės prezervatyvų gautų nemokamai“, – teigia akušerė ginekologė.

,,Nėštumo nutraukimas taip pat nėra nemokamas,bet jis moteriai gali kainuoti pigiau nei pastovus kontracepcijos vartojimas.Todėl reikia suprasti, kodėl vis dar turime tam tikrą nėštumo nutraukimų skaičių, o kartais net nužudytų naujagimių. Šie skaičiai ir atvejai rodo, kad nėštumo nutraukimas ar net naujagimio nužudymas pasirenkamas kaip pigesnis variantas nei kontracepcijos vartojimas. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, jog valstybės imtųsi priemonių, kad kontracepcija būtų prieinama gyventojams, ir ypač pažeidžiamoms grupėms. Taip pat rekomenduojama, kad ir nėštumo nutraukimas pažeidžiamoms gyventojų grupėms būtų kompensuojamas valstybės“, – aiškina E.Kuliešytė.

Gydytoja pažymi, kad kai kur vis dar propaguojamas vaisingumo pažinimo(vadinamasis natūralus) metodas nėra kontracepcijos priemonė, ir PSO jo nerekomenduoja rinktis apsisaugojimui nuo neplanuoto nėštumo, jei tikrai norima, kad neatsirastų netikėtas ir neplanuotas nėštumas. Būdas padeda suprasti moters fiziologiją, bet ne daugiau. Jis labai nepatikimas saugantis neplanuoto nėštumo.

Hormonų kontracepcija

Kai kurios moterys vis dar nerimauja dėl hormoninės kontracepcijos saugumo. Gydytoja pažymi, kad hormonų kontracepcija atitinka aukščiausius reikalavimus apsaugai nuo netikėto nėštumo. Pasaulyje ji vartojama jau apie 70 metų, yra gerai ištirta, joje esantys hormonai vartojami mažiausiomis galimomis dozėmis, todėl pašalinis poveikis moteriai nejuntamas arba mažai pastebimas.

Hormonų kontracepcijos pasirinkimas yra didelis,ir medikas gali lengvai parinkti ar reikalui esant pakeisti kontracepcijos priemonę. Hormonų kontracepcija, be savo tiesioginio poveikio apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo, turi teigiamą poveikį moters reprodukcinei sveikatai. Jei ji vartojama ilgiau nei dvejus metus, sumažėja tikimybė susirgti gimdos vėžiu. Hormonų kontracepcija mažina gausų mėnesinių kraujavimą, gydo priešmenstruacinį sindromą, reguliuoja mėnesinių ciklą.

Šiuolaikinės hormonų priemonės,tokios kaip hormonų spiralė, žiedas, pleistras, yra efektyvesnės nei tabletės, nes jos pačios reguliuoja hormonų patekimą į kraują, nereikia sąmoningo moters įsikišimo, moteriai nereikia pačiai reguliuoti tablečių gėrimo. Skirtingai nei seniau, mažoji hormonų spiralė tinka ir negimdžiusioms moterims.Dėl savo veikimo principo, kainos ir efektyvumo ji laikoma tinkamiausia kontracepcijos priemone lytiškai aktyvioms paauglėms ar jaunoms negimdžiusioms moterims, siekiančioms atidėti nėštumą ilgesniam laikui.

Kitos kontracepcijos priemonės

Spermicidai– specialios cheminės medžiagos, kurios toksiškai veikia spermatozoidus. Spermicidai rekomenduojami naudoti kaip papildoma apsaugos priemonė prie prezervatyvo.

Svarbu žinoti, kad spermicidai gali sukelti alerginę reakciją, todėl jų nereiktų naudoti dažnai ir ilgai.

Kai kurias spermicidines priemones nepatogu naudoti – pvz.,spermicidines žvakutes į makštį reikia įdėti likus 10–15 min. iki lytinio akto.

Skubioji kontracepcija naudojama po nesaugaus lytinio akto: plyšus ar nusmukus prezervatyvui ir spermai netikėtai patekus į makštį. Skubioji kontracepcija nėra nėštumo nutraukimą sukelianti priemonė, pagrindinis jos poveikis – sutrukdyti apvaisintai kiaušialąstei implantuotis gimdoje. Skubioji kontracepcija parduodama vaistinėse be recepto, bet ji neturėtų būti vartojama vietoje kasdienės kontracepcijos.Šios tabletės efektyviausios,kai išgeriamos per 12–72 val. po nesaugių lytinių santykių. Netinkamai vartojamos šios tabletės gali sutrikdyti mėnesinių ciklą.

Nesukelia nevaisingumo

Kontracepcijos vartojimas pagrįstas noru išvengti neplanuoto, nenorimo nėštumo. Kontracepcija nesukelia nevaisingumo, – tikina E.Kuliešytė. Nutraukus kontracepcijos vartojimą, vaisingumas dažniausiai tuoj pat atsikuria.

„Dėl kontracepcijos vartojimo būgštaujančios moterys turi išsiaiškinti savo baimes su gydytoju ginekologu. Svarbu vadovautis sveika nuovoka ir patikimais informacijos šaltiniais.Visada verta pasitikrinti gautą neigiamą informaciją apie kontracepciją, pasikonsultuoti su specialistu“, – pataria gydytoja.

Europos Kontracepcijos atlaso duomenimis,Lietuvoje kontracepciją vartoja 46 proc. vaisingo amžiaus moterų, šiuolaikinę hormonų kontracepciją – tik kiek daugiau nei 30proc. moterų. Palyginti su Vakarų šalimis, tai prastas rodiklis. Prancūzijoje,Nyderlandų Karalystėje, Skandinavijos šalyse kontraceptines priemones vartoja maždaug 90 proc. moterų, šiuolaikines kontracepcijos priemones– maždaug 60–70 proc. moterų. Pažymėtina, kad šiose šalyse ir gimstamumo rodiklis yra aukštesnis nei Lietuvoje.

Rekomenduojami video