Kartais nubusti perdžiūvusia burna visai normalu – seilių gaminimas naktimis natūraliai sumažėja. Tačiau žmones, susiduriančius su tokia problema nuolat, panašūs paaiškinimai menkai guodžia.
Prabusti iš miego su prie gomurio prilipusiu liežuviu nėra labai malonu, o kartais ir reiškia užslėptą sveikatos bėdą.
Kartais kaltos ir cigaretės
Gali būti visokių priežasčių, kodėl naktimis džiūsta burna. Dėl to tokiai būklei pablogėjus arba net tapus lėtine medikams labai sunkiai sekasi ieškoti tikrojo kaltininko. Pirmu įtariamuoju paprastai tampa akivaizdžiausias – kvėpavimas per burną.
Dar miego apnėja, dehidratacija. Kalti gali būti ir vartojami vaistai – pavyzdžiui, kai kurie antihistamininiai. Tačiau nemalonaus simptomo šaltiniu kartais tampa ir tam tikros medicininės būklės, kaip kad Sjorgeno sindromas. Tai autoimuninė liga, kuria susirgus imuninė sistema ima pulti savo pačios organizmo egzokrinines liaukas. Tuomet labiausiai sutrinka būtent seilių ir ašarų išskyrimo funkcija.
Prisidėti gali ir alkoholio vartojimas, rūkymas. Būna, sausumą sukelia prieš miegą naudojami produktai, kaip kad burnos skalavimo skystis (ypač jeigu jo sudėtyje yra alkoholio).
Bėdos po vieną nevaikšto
Sausumas burnoje, dėl kurio, atrodo, net liežuvis sustingsta, retai kada būna vienintelis simptomas rytais. Daugelis žmonių dar skundžiasi dažnu troškuliu, kai kuriems burnoje net atsiveria opelės, suskeldėja lūpos, tampa sunku ryti, o tik nubudus – net kalbėti, balsas būna kimus.
Kiti būdingi simptomai – blogas kvapas iš burnos ir nemalonus skonis joje, tirštos seilės. Nenuostabu, kad visa tai ilgainiui gali paveikti ir bendrą burnos, bet ypač dantų ir dantenų sveikatą. Kaip visi žinome, mūsų seilės pasižymi antibakterinėmis savybėmis, padeda virškinti maistą. Tad kai jų ima smarkiai trūkti, didėja dantų ėduonies rizika, kyla grėsmė dantenų sveikatai. Nuolatinis – lėtinis burnos sausumas, jei nesiimsime priemonių, gali kaip reikiant sutrikdyti miegą ir taip pridėti nemalonių pasekmių sveikatai.
Kada reikia kreiptis į gydytoją
Atsikratyti sausumo burnoje po nakties galima ir netgi reikia, tačiau nusiteikite, jog tai veikiausiai bus ne vienos priemonės, o veikiau kelių etapų kelionė. Paprasčiausi būdai išvengti burnos gleivinės išsausėjimo – visą dieną gerti pakankamai skysčių ir nevartoti alkoholio (taip pat ir burnos skalavimo skysčių, kitų priemonių su alkoholiu), nerūkyti. Galima pabandyti čiulpti specialias pastiles sausai burnai, kurios ramina burnos gleivinę bei skatina seilėtekį (esama ir analogiškų purškalų, gelių, naudojamų prieš miegą).
Nepakenks miegamajame pasistatyti oro drėkintuvą ir kreiptis į specialistus, padėsiančius pratimais arba prietaisais atprasti miegant kvėpuoti burna. Jeigu savarankiškai išspręsti sausumo burnoje problemos nesiseka, reikėtų pasikalbėti su savo gydytoju. Tokia būklė gali būti susijusi su kuriais nors jūsų vartojamais vaistais arba su užslėpta sveikatos problema – tokie spėjimai dažniau pasitvirtina, kai, be sausumo, yra ir kitų simptomų.
O jeigu sausumas niekaip nepraeina arba darosi dar blogiau, pasiruoškite
vizitui pas specialistą. Ypač susirūpinti reikėtų, jeigu dar ir skauda
gerklę, sunku ryti, balsas tapo kimus, dienomis jaučiamas didelis
mieguistumas, garsiai knarkiate, dažnai nubundate vidury nakties ar
pasireiškia bet kokie sisteminiai simptomai – sąnarių skausmai ar akių
sausumas, dar kitokie.